1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    не ништо не ставам ,па вријат во чиста вода ,нема потреба од плакненје.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    И јас ја мијам лажачката .. ја вријам во вода и сјај. За пластичните ми беше страв да не се стопат.. баш денеска ќе ги извријам сите. Фала многу. :*
     
  3. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    ги имаме истите шишенца само друг дезен.. презадоволна сум .. ми ги препорача главната сестра во Плодност и не зажалив.


    екатерина јас ги вријам пластичните значи најпрво ги мијам со четка и сјај и потоа ги вријам во тенџерче 5 минути, и потоа плакнам со ладна вода (топло, па ладно се уништуваат сите бактерии) инаку после секој оброк ги попарувам со врела вода. од Нук моментално користиме цуцла 6+ со клунче и таа не течи кога шишето е свртено наопаку.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Od site cucli i sisnja sto postojat na ovoj svet kerkami samo ovaa cucla ja saka :) i kako sto kaza thekaterina dobri se super se....imam i stakleni i plasticni i gi vrijam i dvete so se cucli .....dosega ne sum videla nekakov problem ....koristam na nuk se...samo moras da vnimavas koga ke si kupivas cucli po dve vo paketce sto stojat obavezno da pisuva od 0 do 6 i plus toa pisuva S ili M....S ke vi bide taman za ppcetok M tece poveke nie posle 6 meseci ja smenivme so M ....isto i lazalka koristime od nuk silikonska....
    Inaku da ti kazam deka ovie cucli za sisnjanse fakat isto i na sisinjata beauty baby pa taka ke mozes i od tie sisinja da si.kupuvas :) malku se poeftini na beauty baby sisinjata ne se izgor kako na nuk ...
    I da ne zaboravam moras da vidis bebceto dali ke ja prifati zatoa ne kupuvaj sega mnogu sisinja od edna marka t.e cucli :)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Devojki i jas koristam sisinja cucli na nuk i me interesira dali e vo red posle sekoe jadenje da se stetiliziraat?me interesira posebno za cuclata na siseto da ne se smacka :^) se izvinuvam za lat od mob pisuvam
     
  6. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    после секое јадење попари ги со топла вода.. а секој 3 ден можиш да ги стерилизираш..јастака правам .. инаку Нук (како што пишав погоре) нема никаква мака од стерилизирање ниту бојата ниту формата .. ништо
     
  7. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Какви се вашите искуства со вакви цуцли? Потребни и корисни ли се?

    [​IMG]
     
  8. guguence

    guguence Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    [​IMG]девјки каде можам да си купам вакво шишенце
     
  9. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Видов во Рамстор во супермаркетот пред некој ден вакви шишиња на Нук со јунаците на Дизни.
     
    На Karmina1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    ние купивме од чико шишенца 150 мл...ги вријам во тенџере со малку сјај...па потоа убаво ги плакнам со вода...
     
  11. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    A од кога почнавте да користите шишиња? Еве ако бебето си цица од града, нели е препорачливо до 6 месеци да биде само на мајчино млеко?
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Kerka mi ne gi saka sisencata,probuvam cajce da i da dadam ne ja saka cuclata, navikbata e na bradavicata na grada
     
  13. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас користан на NUK и Tigex. Цуцлите на Нук повеќе ги сака, таа на тигекс му е чудна дека е силиконска.
     
  14. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Ние имаме 3 шишенца. На дизни, канпол и нуби. Ги имам пробано и сите ги сака не прави проблем за тоа
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    мене сега ми фати шише на скоро 11 месеци предходно од чаша ми пиеше нејкеше цуцла
     
  16. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Јас треба денес да и купам шишенце на мојава бебушка па се мислам какво да земам.
    Ми ги пофалија малите пластични на Tommee Tippee, наводно од нив бебињата немале грчеви, ама па со силиконска цуцла се и потврда е, не знам дали ќе биде добра за мало бебе.
    Се мислев дали да го земам малото стаклено шишенце на Baby Nova и да ставам од помеките цуцли (тие жолтите, не знам како ги викате :$ ) можеби повеќе одговараат за новороденче.
    Не знам кои се подобри. :?:
     
  17. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    snegulkata баш понапред има доста мислења околу шишиња за новороденче. Еве пак ќе нагласам дека, селиконска цуцла не е баш најпрактична зошто е потврда. Затоа земи си каучукова. Мене на Нук и на Беби Нова ми се најдобри. Нук е поскап ама со Tommee Tippee не би го успредувала. Тоа е мое мислење сепак ;)
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мамички мене ми треба совет,малава е 24/24 со цуцла во уста,значи нема шанси да заспие ако ја нема цуцлата потоа кова пие млекце и пак ја бара цуцлата инаку плаче се нервира.
    Се подготвуват забчиња и сакам да и го намалам цуцлата,сум пробала многу пати кога ја спремам за спиење нема шанси без неја да заспие,кога е будна гледам нешто да ја забавувам за да не ја бара и дамо 5мин и пак исто плаче се неевира...
    Не ја сакам ова цуцла толку да ја има,совет?
     
  19. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Уште е мала за да ја одвикнеш од цуцлата,(гледам на стикеров ти пишува дека е 4 месеци) по мое би ти препорачала да почекаш да и излезат барем предните забчиња па после пробај одвикни ја.оти вака ќе ти е многу нервозна,во исто време и од цуцла да се одвикнува а и заби да вади не е лесно, ќе ја бара цуцлата а од друга страна ќе се нервира од забите, а вака со цуцлето ќе си ги чешка и небцата.ова ти е мое мислење и совет,па кажи што ќе одлучиш
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Иииии цуцлаа. Леле мори мајко што ќе правам ако не е цуцлата. Ако не и е цицето во уста, тогаш и е цуцлата. Не ја одвикнувај сега од цуцлата бидејќии ќе ти треба. Запчиња ќе вади, ќе се нервира а без цуцла едвај ќе се смирите. Понатака
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.