1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    Ако е на ад млеко, нормално е да има изметот боја на сенф, а тоа секретот е шлајм (секретот од носот) што го голта бебето, тоа е добро затоа што се чисти од секретот од носот преку изметот
     
  2. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.261
    Пол:
    Женски
    пишав во труднички муабети ај уште овде.имам 25-6 парчинја памперс NEW BABYOD 2-5KGR.Aко некоја од вас тазе мајки има потреба би ви ги подарила да не ги фрлам.од битола сум.
     
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Однеси ги во родилиште. Јас кога се породив сестри собираа пелени од мајките, за мајки што немале за пелени, иако сметам дека самата болница треба да предвиди средства за тоа, има многу начини да се обезбедат пелени, ама тоа е веќе друга тема.
     
    На WORRIED.BT и SimonaTino им се допаѓа ова.
  4. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Добра идеа
    Јас планирам летово сите мали бенкичиња и пелени имам нешто ,да ги однесам во државна
     
  5. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Majki pomagajte.
    Malata se otepa od povrkanje.veke 17 dena sme vo bolnica. I pravea sekavi ispituvanja i se bese dobro.ne znaat doktorkitw sto moze da bide.imavm 3dobri denovi i mislev deka ke ne pustat doma ama od vcera pak povraka.vcrera ednas a denes vo rok od nekolku saati povrati 4pati.
    Bevme kaj specijalisti,i pravea eho astomak,na mozok,na renwgen ja gledaa, s bese negativno.
    Na kraj rekoa ke pomine samo od sebe i izvledase taka zatoa sto br na povrakanja se namali pa i iscezna ama ete pak pocna.
    Imala li nekoja licno iskustvo? Daj kazee nesto,bilo sto,nagagajte ( i onaka doktorkit go pravat toa) pisete bilo sto zatoa sto jas veke poluduvam
     
  6. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Ја доиш малата или е на АД? Ако е на Ад смени го , прогај со Хипп комбиотик нас тоа кога се одби најмногу ни одговараше. А инаку кај тој период од месец дена и моето бљуцкаше, потем кога му се стабилизираа цревцата престана да бљуцка често, инаку и во спиење повраќаше понекогаш. ЈАс на малецко перниче го ставав да спие, и на страна свртен, почесто по помалку да јаде, или ако испие повеќе пауза, не многу малтетирање во раце оти и од тоа се повраќа. Друго не би знаела што може да е?
    Да не е не му одговара лактоза, на крајот на краиштата? Види што може да е ако помогне нешто од ова.
    Пиши ни како напредувате.
    Со среќа
     
  7. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    А со килажата како е, напредува ли?
     
  8. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Ja dojam i toa pretezno samo na edna grada. Posle jadenje ja drzam vo race 15 min za da zdrine pa i
    davam da cica uste malku pa saat vreme ispraveno ja rzam,spie na strana na podignato dusece.seto ova po prwporaka ja doktor.
    Rabotata e sto ne e bluckanje,toa ne go racunam, ona povraka ubavo,ponekogas se sto ke iscica povraka.i vriska mnogu kako da e vo bolka,a ne veruvam deoa se grcevi zatoa sto vo denovite koga je povrakase ne pistese voopsto,bese duri cudno sto bese mirna
    A vo kilaza stagnira. Otkako dojdovme vo bolnica pocna da opaga i sega stagnira
     
  9. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.261
    Пол:
    Женски
    dali i napravija ehona stomakot?
    .na drugarka mi deteto isto taka povrakase vo mlazovi i se pokaza deka ima ezofagijalen refluks(mislam se vikase)nerazvien dolen muskul sto ja propusta hranata od zeludnikot kon crevata.so mala hirurska intervencija se resi.sega e zdravo pravo momce od 3 godinki.
    so pomin
     
  10. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Da, i napravija,i toa dva pati i mlion drugi testovi i napravija se bese negativno.
    Ima i reflux za koj ne mora operacija,i toa bese negativno.
     
  11. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Da, i napravija,i toa dva pati i mlion drugi testovi i napravija se bese negativno.
    Ima i reflux za koj ne mora operacija,i toa bese negativno.
     
  12. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Мајки, ве молам за совет!

    Моето бебушко откако е родено спие од 20h до 6 сабајле со 2 станувања и тоа само за цицање и одма продолжува да спие. Овие последниве 8 ноќи се буди на секој пола саат ЦЕЛА ВЕЧЕР!!! Не се буди класично, туку плаче во сон и само што ќе го дигнам престанува. Пробав и да спие до мене, пак плаче така. Единствено или да го држам во раце или цице во уста. Не е издржливо ни едното ни другото по цела вечер буквално како аларм на пола саат. Од што вака??? До кога вака??? Сте имале ли слично искуство???

    Преку ден е среќен, цица нормално, полни пелени нормално...
     
  13. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Vetruska da ne e skok vo rastenje? Taka mi zvuci od toa sto imam citano vo knigi i po forumi.

    Jas da prasam, dali nekoja mu davala na bebeto bedoksin? Sega toa i prepisaa ama jas mislam deka e mala da pie. Iako e vitamin B vo prasanje znam deka se zima za smiruanje i poradi toa ne skakam da i dadam
     
  14. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Па и јас се замислив за скок во развој, ама не знам колку долго трае, мисчам дека неколку дена, а ова веќе 9 вечери станаа :(((
     
  15. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    и мојата стануваше на 3 саата и еве веќе недела дена на саат...истоштува многу знам ама пак ќе сменат не се нервирај
     
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Јас овој проблем го имам веќе 9 дена од кој 5 со температура,вчера немаше и денес фала богу
    Ама уморна сум капната,знам и него не му е лесно сигурно се заби
    Стискај заби и машки издржи е работава
    И поголемиот температура имаше 3 дена и антибиотик примаше,сега двајцата се затнати
    И цела вечер дежурна , едниот температура буди го сируп,па другиот...па капки се затнале..
    Овие два дена се подобри ама малово цела вечер на цице ако мрднам плаче
    И денски само кенка се во раце,до веце неможам да одам
    Еве денес и јас сум катастрофа затната ,грло ме боли само да не ги префати пак
    И на рсб одам..не се издржува ваква сум :drunk:
     
  18. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.261
    Пол:
    Женски
    ajdeeee sto sum napisala.STENOZA PILORI bese dijagnozata.stesnuvanje na muskul sto ja propusta hranata od zeludnikot.mora nesto da ima stom tolku povraka.pobaraj si drugo mislenje.
     
  19. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490

    da na kerkami i gi prepisaja isto...i toa uste duri bevme na bolnica..ne znam od koja pricina ama bitno gi zedov i mu gi dadov na sestrite.. :)
     
  20. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Хехе... знам дека не е смешно ама ако одиш некоја страна назад и јас го имав истиов проблем. Го мачи нешто. Пошо гледам има три месеци најверојатно се забите. Моето така правеше месец дена сигурно. Не мора да значи дека и твоето ќе прави така секое дете е различно. Јас го однесов на педијатар и му викам не ми спие детето што му е?? Ми рече заби вади.. однеси го на една контрола ќе ти кажат што му е. И не го учи постојано да цица стави му лажачка полесно ќе му е со лажачка правам маубет ако ти вади запчиња... ќе му помине ама ќе треба време додека си фати нов ред.

    Него ај да прашам овде пошо на другата тема гледам никој не одговорил..

    Ќерка ми има 5 и пол месеци. Немаше влакненца на интимните делови.. сега гледам има влакненца на пич... и на ноџињата и тоа црни. Дали е тоа нормално? Бидејќи порано немаше... користам бубхен козметика .. значи се од бубхен... дали е од козметиката или е нормално не знам.. ама некако ми е шубе.. бидејќи немаше а сега има..