ТЕМА: Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

Мислење 06 Јан 2014, 20:47

captivating напиша:Мамички каков топломер користите?
Јас имам од тој со жива, добар е тој?
Има некој користено Mikrolife топломер за на чело? Каков е, задоволни ли сте?

и јас користам таков, под пазувите му го ставам, некако тие дигиталните не ми се за верување, може да се поремети ако му е батеријата пред крај
fifi16

Сино цветче

7967
Мислења: 280
Зачленет: 28 Окт 2013, 16:51
Локација: Струмица
Слика

Мислење 07 Јан 2014, 14:46

Се имам стравв дека детево е може недојадено...одприлика во ml колку јадат маливе до 1 месец?
или во интервал колку време ги доите?
Snow-Queen

Виолетово цветче

119243055
Мислења: 14377
Зачленет: 03 Ное 2011, 08:08
Локација: Во ♥ на војникот мој
Трофеи: 1
Слика
Слика

Мислење 07 Јан 2014, 19:22

Snow-Queen напиша:Се имам стравв дека детево е може недојадено...одприлика во ml колку јадат маливе до 1 месец?
или во интервал колку време ги доите?

Мислам дека секоја мајка се сомнева во тоа дека бебето е недојадено. Сега мешето му е многу мало, и најверојатно доволно му.Ако го доиш овој период дај му секогаш кога сака. Претежно се препорачува да се почне со интервал од 2 часа и да се зголемува постепено, но некогаш некои бебчиња сакаат и порано така да види според бебето.
Еве визуелно како изгледа мешето на бебе

Слика
captivating

Зелено цветче

370257
Мислења: 808
Зачленет: 10 Јул 2013, 15:10
Слика

Слика

Мислење 07 Јан 2014, 20:06

Синко мој цица на 2-3 саати, кога спие се буди сам за цицање а кога е буден малце пееме и сме мирни а после бараме пак да цицаме, и цицаме раце, се што ке ни дојде при рака, па затоа малце со цуцла лаж малце во релаксатор и така го држам исто 2 часа бидејки ако даваме да цицаат повеке ги болат мешињата. Јас претерував на почетокот бидејки плачеше ама си имав мака па со мешето после, вака е подобро:)))
bebe.Marta2

Бело цветче

3413
Мислења: 59
Зачленет: 11 Јул 2013, 14:01

Мислење 08 Јан 2014, 19:50

Еве еден совет за сите мајки кој имаат проблем со нивните дечиња кој не какаат на време.(повеке од 1 ден) . На топломер ставете павличева маст и ставете го топломерот во газето . Павличевата ке предизвика бебето да се искака.
budgettime

Бело цветче

54
Мислења: 69
Зачленет: 02 Дек 2013, 12:01
Живеј го животот како знаеш и умееш, а не како што другите ти кажуваат/сакаат

Мислење 08 Јан 2014, 20:17

budgettime напиша:Еве еден совет за сите мајки кој имаат проблем со нивните дечиња кој не какаат на време.(повеке од 1 ден) . На топломер ставете павличева маст и ставете го топломерот во газето . Павличевата ке предизвика бебето да се искака.

Многу многу е важно да не се ставаат страни тела во анусот на бебето.
Каде пишува дека бебето мора да кака секој ден?
cecilia

Жолто цветче

804328
Мислења: 1219
Зачленет: 09 Дек 2009, 16:35
Слика

Мислење 08 Јан 2014, 21:40

Денес бев во Зегин и имаше еден човек пред мене бараше топломер. Кажа дека имал некој дигитален ама не покажувал точно. Три пати мереле температура кај бебето и три пати покажал различна температура, ама разлика од 1-2 степени, што не е малку. Аптекаров му рече - јас лично ти препорачувам да си побараш топломер со жива, најточни се. Кај нив има само две опции или работи или не работи.
Nade-sunrise

Сино цветче

150242
Мислења: 206
Зачленет: 30 Авг 2012, 00:03

Мислење 08 Јан 2014, 22:33

Јас користам дигиталец на квико и едвај тој го додржуваме а треба само 5секунди просто не ми е јасно како додржувате дете со живин топломер 5 мин ? Јас буквално треба да ја врзам ни во раце ни никако не се додржува а ако заспие мерам со тој на чело
pepus

Зелено цветче

13853
Мислења: 647
Зачленет: 15 Дек 2010, 17:19
Слика

Мислење 08 Јан 2014, 22:59

Nade-sunrise напиша:

Денес бев во Зегин и имаше еден човек пред мене бараше топломер. Кажа дека имал некој дигитален ама не покажувал точно. Три пати мереле температура кај бебето и три пати покажал различна температура, ама разлика од 1-2 степени, што не е малку. Аптекаров му рече - јас лично ти препорачувам да си побараш топломер со жива, најточни се. Кај нив има само две опции или работи или не работи.

Или е цел или е скршен и опасен по здравјето бидејќи живата е екстремно токсична. Во голем број држави е сосема забранет живин термометар за мерење на телесна температура. Постојат замени за живата како на пример галиум кој не е отровен. Јас имам дигитален и сум многу задоволна, квалитетот се исплати затоа можеби треба да се купи некој поскап модел ама барем да биде точен.

И каков ти е тој топломер што при 37 дава 39? Кажи ја марката за да не купуваат таков феминкиве.
cecilia

Жолто цветче

804328
Мислења: 1219
Зачленет: 09 Дек 2009, 16:35
Слика

Мислење 09 Јан 2014, 00:38

cecilia напиша:
budgettime напиша:Еве еден совет за сите мајки кој имаат проблем со нивните дечиња кој не какаат на време.(повеке од 1 ден) . На топломер ставете павличева маст и ставете го топломерот во газето . Павличевата ке предизвика бебето да се искака.

Многу многу е важно да не се ставаат страни тела во анусот на бебето.
Каде пишува дека бебето мора да кака секој ден?

И мене не ми е јасно како некои ставаат топломер во газето на бебето, па уште и живин. :^)
Језива ми е и самата помисла на тоа. Немојте, ве молам!
Mayyya

Зелено цветче

17062054
Мислења: 843
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Врати се на Бебе

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 3 гости