1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Ексклузивно доено бебе нормално е да не се искака и до 15 дена.
     
  2. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    ^ доколку мислиш дека неможи сам да се покака пробај измасирајму го мешето и крениму ги ножината...ама нормално е да не се покака 3-4 дена..керками имаше проблем со какањето и имаше мн тврда столица и ако не се покакаше барем еднаш во денот пиштеше корнеше..единствено со масажа и кревање на ножињата и помагаше да се олесни :)
     
  3. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    neznam dali ova e soodvetnata tema za moevo prasanje, ama da si pisam.

    ziveeme vo zaednica (jupi), i svekrva mi e ubedena deka ke mi go poviva sinot ko fisek. nekolku pati kazuvam deka ne e dobro za bebceto, mu treba sirok povoj, ova ona, kolkcinja, bakraci...ama ona pak i pak si e ubedena deka ke go mota ko mumija..

    ima li uste nekoj na svetov sto go pravi toa..? i isto si ziveat vo film so svekor mi, deka ke mi go zemat bebeto da spie so niv...i za ova sum zborela, ama kanta ko da tropa..neli ne e normalno da se zamara trudnica so vakvi gluposti,?
    vi gi baraa li bebcinjata da spijat so niv, i da bidat mali mumii?
    neznam veke kako da se objasnam so niv...

    p.s.nemam kirilica, sorry
     
  4. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    На запад (USA), се уште ги повиваат децата како фишек. Особено педијатрите препорачуваат кај деца кои имаат колик. Мое мислење е ти си му мајка ти како ќе одлучиш така. Ти го носиш 9 месеци, ти се грижиш за него. Затоа јасно и гласно кажи си од старт и тука малку мажето твое треба да им каже на неговите кој е мајка и татко на бебушот, дека они се само дедо и баба. А ќе имаш моменти кога ке сакаш некој да ти го причува ноќе бебуш :)
     
    На mihael4u му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    јас незнам што толку се замараш со неа, тоа си е твое дете, како сакаш така ќе си правиш, и мене кога ќе отидевме цело време ми зборуваа, а да си го земеме ние, а ние вака ние онака, јас само си се смешкав и пак по мое, не го носеле они 9 месеци, нивното си поминало, кај тебе од едно уво влегло од друго излегло и готово :D
     
  6. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    HAHAHAH знаев дека се може да се очекува од свекрва ама да НАРЕДУВА како да го гледаш детето :o ..не :!: а тоа дека ноќе ќе спија со нив , да ама само ако побараш ти..(јас еве вечерва на пример се договорив да ми ја чува затоа што сакаме да излеземе со мм) или без разлика има Х др причини...
    Немој ни под разно да ја слушаш...твое дете е ти одлучуваш за него...И мажти ...затоа разговарај си со него и ако тебе не ти е згодно(а не треба да ти биди) да седниш и да кажиш дека тоа е твое дете и дека неможи таа да одлучува,тогаш натерајго тој како нивни син да му кажи..и чао пријатно;)
    јас секогаш ако сметам дека нештото не го прави свекрвами како што мислам јас(во врска со бебето) веднаш и кажуваам..и секогаш прифаќа.. :)
     
  7. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Ignoriraj i vikaj dobro, dobro, dobro....ne se zamaraj.
    Koga kje dojdesh doma od bolnica kje i kazesh na sveki deka naglasile da ne se poviva bebeto kako fishek ili ushte poubavo-koga kje izleguvash od bolnica neka dojde i taa so toj ( mt) shto kje te zeme i pred sestrata prashaj za povivanje i kje sfati samata deka ne treba povivanje. Ako ne sfati ti teraj si po svoe, a taa neka si zboruva.
    A za spienjeto na bebeto...otom potom. Bebinjata cicaat i im treba majka, a ne baba. Se nadevam deka i samata kje uvidi i razbere zoshto bebeto nema da moze nokje da spie so nea.
    Babata moze da go cuva preku den za mama da pospie.
     
  8. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Не се замарај. Кога ќе се роди бебето само мајка ќе сака а не свекрва 100 годишна вештерка која одвај се движи и еднаш неделно се капи!!!!! :envy:

    Изброј до десет кога ќе почне да ти зборува и само смешкај си се и климкај и со главата.. кога ќе се роди ќе е друга приказна верувај ми од искуство и мојата е таква, да не речам полоша!

    Него ај да си прашам.... ќерка ми има 5 и пол месеци.. треба да одиме на свадба здравје во март кога таа ќе има 6 и пол.. градот во кој треба да одиме е два и пол саати возење.. мајка ми.. не е нешо посебно кадара за гледање деца а и не сакам да и го оставам да го чува немам доверба едноставно а се работи за повеќе од 10 саати оставање.. Дали да го земам бебето со мене на свадба па да ја легнам во хотелска соба да спие каде што нормално јас ќе сум со нејзе, мажот ми итн.. или да ја оставам со мајка ми? Од неа не сум оделена повеќе од еден саат дневно кога одам на вежбање и ја оставам со мажот ми ама некако не ми се остава сама со друг некој толку време особено не со мајка ми.. неколку пати е дојдена и тотално сум разочарана и згрозена од нејзиниот пристап спрема детето и начинот на кој ја игра и ја храни едноставно нервите ми се креваат! :fubar: ... има веќе два месеци како се думам и размилувам за тоа и не знам што да правам..

    Таа си има фатено убав ред.. после 9 ја капиме и си запсива до сабајле.. едно ми е страв да не го изгуби тој ред.. друго не знам што да правам. Му викам на мажот ми тој сам нека оди пошо треба да одиме кај негов брачед на свадба.. тој ми вика не мора и ти да дојдиш.. стварно не знам што да се прави..
     
  9. Lady.Luck

    Lady.Luck Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Здраво Мамички..
    Ќерка ми има 4 ипол месеци и е на АД млеко, Аптамил пиеме. До пред некое време многу убаво си напредуваше и си пиеше по 180 мл млеко 5 пати на ден од кои една ноќна доза. И се затна носето пред некои две недели и почна да има проблем со пиење млеко бидејки не можеше убаво да диши додека пие, мрдаше со рачиња ноџиња и како да се дави. Како резултат на тоа ја намали милилитражата на 120 до 150.
    Е сега супер сме со носето, нема више шлајмчиња ама начинот на пиење на млеко и остана ист. Многу е немирна, како да се дави, мрда со раце нозе се нервира и пие едвај по 120 мл на 3 саати. Пробав со сите големини на цуцла на шишето да не и тече многу, да не и тече малку, ама нема некоја разлика, нејќе да пие како што пиеше и жал ми е што пиењето млеко и е многу непријатно искуство сега. Исто се секирам дека нема да ми напредне месецов ко што треба. Педијатарот ми вика да не има проблеми со варењето ама мислам дека нема, си кака по 2-3 пати на ден редовно.

    Имала некоја од вас ваков проблем? Некој совет?

    Фала
     
  10. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    А како се исчистивте од шлајмот. Син ми затнат нос и шлајм, го чистам со аспираторче ама после 15 мин пак затнато му е носот?
     
  11. Lady.Luck

    Lady.Luck Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Синомарин ампули и ставав по 2-3 пати на ден, кога беше позатната и шлајмчиња вадевме со аспиратор (борба водевме со аспираторот ама тоа е). :)
     
  12. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Истото е и со моето бебе. Пред три дена почна да и тече носето не сака да јаде, не сака да спие.. немирна е.. ми кака зелено. Млекото го надохнадувам со кашички.. за носето и ставам капки аква марис.. плачи се кори па после и го чистам со бејби аспиратор со кој се тепаме и плачиме со крокодилски солзи.. ми поврати шлајм па колку двете раце мои ама тоа некој вирус има сигурно.
    За јадењето не се секирај... нека и помине носето и ќе си се врати во нормала... мада што може и да не и е до носето. И ќерка ми на истата возраст од 150мл почна да пие само по 90мл а немаше никаков проблем со ништо. Па почнавме со кашички.. откако почнавме со кашички си се врати на старата количина млеко. Може и да и е здосадено и згадено млекото.. мене ми рекоа да и сменам млеко.. јас не и сменав ама и воведов кашички па се врати во нормала со млекото.
     
  13. Lady.Luck

    Lady.Luck Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Јас го прашав педијатарот за менување на млеко ми рече дека не се препорачува освен ако нема некои сериозни проблеми со столица или слично. А со 4 ипол месеци мислам дека е рано да воведам кашички уште. Колку има твоето бебе? Кога почнавте да воведувате кашички...
     
  14. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Во период од од 4до 5 месеци исто на АД млеко намали,на 120 на 3 часа.Очигледно не е до млекото и носето,туку заби и кај нас дохрана со овошни каѓи,Последно беше 500гр за месец а тогаш 130гр за месец.
    Веројатно тој период е преоден и плус од тогаш нормално е помалку да се поправаат.Денови по 600мл млеко едвај,а еве 3 дена по 800мл.Ќе видиме како ќе бидеме на 6 месеци.
     
  15. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Малечкиот има проблем со забчињата, рано е да излезат, меѓутоа тој многу се лигави и рацете му се постојано во уста, па пробавме да ја смириме болката со Бебидент капки, кои кај нас имаат кратко дејство и на крај од зор, земавме и она ѓерданче од килибар. Дали некоја од вас има искуство со вакво нешто и колку тоа е ефективно?
    И да не заборавам, сите аптеки во градот ги превртев, никаде не можев да ги најдам капките Дентинокс, најефективното нешто за безболно истерување забчиња. Ме интересира некој да не ги има сретнато во аптеките по другите градови?
     
  16. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Mamicki ve molam za pomos denes si dojdovme od bolnica i sme na vestacka hrana aptamil treba da jadi na 3 casa po 60 ml ama eve otkako sme dojdeni doma celo vreme place i neznam sto da pravam 1 sat prespiva i pocnuva da place mu davam da jadi pie 20 ml i tolku.Sto da pravam ve molam za sovet.od mob pisuvam
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    За капкиве прв пат слушам,ај ќе се распрашам ама во среда
    А за ѓерданчево ме интересира дали има ефект да си земам?
     
    На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Направи си атмосфера во која ќе го научиш да спие беблакот
    Пушти ламба,тикво музиче,пеј му ,нишкај го би требало да заспие
    Види да не е за пресоблекување (памперсот) , температурата во собата да не му е топло/ ладно?
    Само не паничи бебињата чувствуваат,ќе се расписка бетер
    Ај со среќа :)
     
    На lepadama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Ќерка ми ја доев,но сега сме на АД и речиси никогаш не пие млеко по точно определен распоред на време и грамажа.
    На бебето му треба време да се прилагоди на новата средина,тоа што плаче можно е да има грчеви,земи го во раце,нишкај го,би требало да се смири.
    За секој случај ќе си разговараш со патронажната сестра и со педијатарот ако постојано плаче и не сака да јаде.
     
  20. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Моето има пет и пол со кашички почнавме на 4. Прво со јаболко три дена, па со круша три дена, па банана три дена, па слива три дена после почнав да мешам, јаболко и слива, банана и праска, круша и слива, јаболко и круша и така... требаше време додека почна да се навикнува на вкусовите. Една кашичката за тие три дена дури ни до пола не ја јадеше по неколку лажичиња само. Сега војна водиме со зеленчукот ама џабе не сака да проба и тоа е.. дури и ми поврати од компир и морков па не ја форсирам многу си тераме само со овошни кои сега кога е расположена ги јади повеќе од пола тегле. Сега бидејќи имаме проблем со носето целите сме затнати млеко не сака да пие па јадиме само кашички.. изгледа уплав има фатено од тој аспираторот па кога и да ја ставам во позиција за млеко пиење пишти се корни...

    За кашичките мене педијаторот ми рече почни давај и со време за да почне да се свикнува на вкусот да видиш како ќе реагира да не е на нешто алергична. Дури сега месец и пол покасно конечно не фрламе кашички.. пошо овие од хипп што се а скоро сите им се од четири месеци па нагоре ако после три дена не се изедат треба да се фрлат. Сокчиња многу малку ми пие... скоро ич. Почни давај и по едно две лажичиња или колку сака ако сака да јаде не ја прекинувај колку сака нека изеде.. само знај дека овошната кашичка нема да ја држи долго и никако не заменувај кашичка со оброк давај ја меѓу оброк. И за почеток една кашичка давај ја неколку дена ем детето ќе се навикне на вкусот ем ќе видиш дали е алергично и не мешај повеќе од три различни вида неделно.