1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    екетерина на ад сте?моево е 4 месеци старо ама комбинирано доенје и ад.и се мислам дали да почнам со сокчинја и кашички.
     
  2. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Истото.. на доење со ад плус кашички... почни не е рано сите кашички кога ќе видиш се од четири месеци па нагоре... кога ќе му дадеш прв пат да проба а тоа ќе е една до две лажички и после нема да сака да проба.. ќе си речиш ехехеее колку време ќе треба да помине додека почне да јаде по едно тегле, и стварно е така.. ако чекаш до 6 месеци до 7-8 нема да имате се воведено.. почни си јас почнав точно на 4 дента кога направи 4 јас отидов и зедов кашички. Прво од јаболко и се по ред.. прво чисти овошни па после комбинации од истите кога ќе видиш и ќе се увериш дека нема никаква реакција.
     
    На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    мајки бебушот ми се нема покакано 4 дена .на комбинирана исхрана сме ад +доенје.4 месеци е стар.треба да преземам несто?
     
  4. Lady.Luck

    Lady.Luck Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Екатерина, благодарам за советот. Се мислев и јас за тој аспираторот, да не е сеуште истрауматизирана од него зошто многу бурно ми реагираше кога вадевме шлајмчиња со плачење, превиткување, мрдање со раце нозе... Гледам додека пие млеко истите движења ги прави... Доколку е така дали сам од себе ќе си помине стравот или како... :?: и пак понекогаш треба да го користиме аспираторот а реакцијата е секогаш иста... :worried:
     
  5. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Ќе помине.. само што повеќе расте и што повеќе разбира ќе е се потешко за вадење мрсулчиња и за користење на аспираторот. Моето само што ќе го види аспираторот почнува со плачење, ама мора тоа е за нивно добро...

    Туку...

    Бебушот мој.. еве веќе втор ден како се нафрла по цело тело со мали ситни црвени мозолчиња. Има веќе една недела како е целата околу устата па се надолу до вратчето нафрлана со мали црвени мозолчиња. Ја мачкам со хипп кремчето со цинк што е и се смируваат ама чим почне да игра со некоја играчка да пика нешто во уста а пика се и сешто бидејќи и никнат запчиња целата се нафрла околу устата. Користевме бубхен.. па ја сменавме колекцијата и почнавме со хипп.. еве веќе две недели сме со хипп не сум сигурна дека е од козметиката.. се нафрла зад едното уво, околу устата, на двете ноџиња позади.. на стомачето околу папокот и позади на грбот над газето. Ми викаат дека е од пелените пошо ги сменавме почнавме со бекутан ама не од вчера има едно десет дена како сме со бекутан.. од храна да е не верувам.. со што да ја мачкам? Што да и давам? Ај што е затната целата едвај дише.. не сака да јаде по цел ден ништо.. еве веќе 7 сати како не е јадена си спие и не сака да јаде.. устата не ја отвора.. веќе нерви искинав со тоа јадење и со тој осип околу устето најмногу. Таму и е најизразен и најцрвен и најдолго го има.. од што може да и е? Што да и направам да и помине?

    Друго па не знам по кој пат прашувам.... од што може да и се пораснати влакненца на половиот орган и на ноџињата?

    Фала однапред.
     
  6. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    мајка а ти да си побараш мислење од некој други педијатри освен тие во болницата на пример од приватна болница... имам веќе пишано за ова во темата проблеми кај бебињата, дека со сличен проблем се соочуваше моја пријателка,сите испитувања ги направија и на крај по препорака на др.Олгица Николовска почнаа да му дават на бебето антирефлукс формула (има од хип и хумана), и нема воопшто повраќање. макар што тука е штетата што имаш млеко ама бебулето не поднесува ептен течно, нивното бебенце не само што стагнираше туку и почна да пага на тежина а исто така сите испитувања крвна слика ехо и ренген сите наоди им беа уредни.. пробај барем еден ден на своја рака давај барем два оброци дај му од антирефлукс и тоа хумана бидејки имам читано дека е подобра од хип и се надевам ке се среди.. поздрав
     
  7. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    костадинка24 можеби има грчеви .. пробувај по 30 мл на сат и пол да му даваш на бебенцето... пушти му фен кога плачи многу а слушнав од некои мајки дека имало и некое музице смирувачко на телефон да си го пуштиш, гушкајте се и уживајте ке поминат првите 2 месеци тие се најтешки после тоа веке се е подруго... поздрав и честитки за бебушката
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Мајки ХУМАНА 2 после кој месец ја применувавте? Хумана 1 гледам пишува до 4 месеци по колку да се приготвува а после 4 нема . Значи ли дека ХУМАНА 2 треба да се земе? И која ви беше првата храна освен млеко за бебто и после кој месец ја дадовте?
     
  9. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Логички штом нема ќе си земеш хумана 2! А за кашички и сокови по правило се почнува од 6 месец ама ќе си појдеш на педијатар кој многу поубаво ќе ти објасни со која кашичка да пробате колку грамажа да и даваш неделно, колку различни вкусови треба неделно да пробувате т.е. ќе ти даде режим на исхрана
     
  10. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Син ми има 5 месеци, ама уште му давам Хумана 1, на кутијата пишува дека е од 0 до 6 месеци. Е сега колку мл. да му даваш зависи колку бара бебето, и во кутијата пишува дека не мора стрикно според таа шема да одиш. Пр. син ми пие по 150-180 мл зависно колку е гладен... и супер си напредува во к
    И јас од 4 и пол месеци почнав по малку и кашички да му давам, како почеток почнав со јаболка и круша....
     
  11. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Леле мајки јас после толку стресови да се пофалам
    Бебуш качила на килажа иако уште повраќа и денес официјално сме отшпуштени од болница :clap: :)
     
    На butterfly.mk, gelkaa, Beautiful-Princess и 4 други им се допаѓа ова.
  12. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    браво за вас.ајде ако напредува во тежина нема гајле.и син ми блјуцка постојано ,некогаш и 2 часа по оброк.отпочеток и јас паничев ама си става на килажа што ме смирува.уште спие на поткрената јога,на подигната подлога го преслекувам ,во релаксатор скоро во исправена положба го ставам и не го легнувам без да ждригне.е сега перам секој ден купови и купови алишта повратени...ама тоа е.
     
  13. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Да, и ќерка ми спие на подигнато, на повисока подлога менувам пелени и преку ден е во количка (има едно такво спцијално што е лесно за подесување и и одговара), за во релаксатор не ми текнало да ја ставам откако се вративме дома :^) Ќе пробаме и тоа.
    А алишта што да ти кажувам. Да го видам сега мм да се жали дека има премногу алишта. Оддвај постигнуваме. Ама решив, зависно од тоа колку повраќа не ја пресоблекувам одма, затоа што така би било по 10 мати соблечи облечи. Немам живци за тоа, а и не сакам да ја малтратирам нејзе.
    Ама најважно е конечно качила во килажа. се друго споредна работа. Среќна сум како роденден да ми е :rofl:
     
    На Beautiful-Princess и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  14. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    A добро што ви рекоа кога се одлучија да ве отпуштат? Bидејќи напиша дека се уште не ви е решен проблемот околу повраќањето.
     
  15. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    да ве прашам мамички во собата кај што седиме со синчето по 24 сати имаме цвејкина собни па сега дали знае некоја дали е штетно тоа што има цвејкина во собата каде што го поминуваме целото време и тука спијаме нојке
    иначе имаме 16 дена
     
  16. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    убавка1 да е жив и здрав бебушот!
    не верувам дека има штета и јас зимава спијам со бебето во дневната која ми е полна со цвекинја.редовно проветрувам и одржувам хигиена и тоа е тоа.патронажната беше два пати ако имаше штета белки ке речеше нешто.
     
  17. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    фала на одговород јас вцера бев на здраво ама заборавив да ја прашам докторката за тоа
    а како иде патронажната зошто кај мене не се јави никој ни дојде а слушам кај многу нови мамички дека оди или треба самата ако имампотреба да ја повикам
     
  18. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    кај мене дојде 4 дена откога дојдов од болница и на два месеци.податоци ти зедоа во болница-адреса и телефон?сами идат не треба да ги викаш ама не очекувај дека нешто многу ке ти кажат и помогнат.треба да се прва помош кога ке си дојде родилката од болница а кај тебе не дошле ни по 16 дена.што ке ти се сега ?досега сигурно си имате фатено ред.позз
     
  19. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Ни рекоа дека ќе и помине со тек на време. |( А дијагноза немаме официјално.
    Врска немаа што да прават, еден куп тестови и кога ќе дојдеа на визита викаа "да,да овде има проблем, мајката си има проблем, на бебето нешто му е". На крај дојде една докторка што беше на одмор и вика ова рефлукс е. Почна да ми кажува што како да правам, не дека направи нешто разлика ама ми олесни кога видов некој што знае што прави.
    Мм нервозен, не разбора зошто не пуштија дома кога не знаат што и е точно, ама тоа ти е. Што и да е, чекам да го надрасне.
     
  20. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    И маж ми кога бил бебе ја имал оваа болест, свекрва ми ми раскажуваше. Со тек на време се оправа проблемот.