1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Меки гради не значи немање на млеко. Моите се меки па еве се доиме 7 месеци. Најважно е да си смирена ти, млеко имаш. Според мене бебето поминува низ скок во развој, пробај да е легнато врз тебе, може и фен да пуштиш да се смири.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Само заради тоа што имаш меки гради не значи дека немаш млеко и јас имам меки гради, никогаш не ми биле тврди па имам млеко.
    Ако бебето полни пелени, не е возможно да немаш млеко.
    Имаш ли пумпица за измолзување?
    Ај пробај да се истушираш со потопла вода (не жешка) и пробај повторно да ги стиснеш градите со рака или со пумпица.
    Можеби не стискаш како што треба, затоа ако имаш пумпица пробај со нејзе.
    Инаку и мене ми се има случено да се стиснам и да не потече млеко, поготово во периодот кога бебушко ми беше 24/7 на града.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Во болница ни викаат на два часа да ги доиме по пола саат :^)
    Моево под саат не ручка да простат :D знае и на 20 мин да побара а и два и пол часа да ги преспие без да бара.Дали е неопходно ноке да се будат почесто за доење?Или само на барање од бебето.Мн се плашам гладна да не ми остане
     
  4. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^ Секаде изгледа различно не учаат, кај мене не советуваа на 3 часа по 20 минути на секоја града. :?:

    Како и да е имајќи во предвид дека на новороденче желудникот им е со големина на орев не би требало да помине повеќе од 3-4 часа измеѓу секој подој, така да ако треба буди ја малата ако помине тој времески интервал.

    Честитки за малата, нека ти е жива и здрава. :*
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Секој различно советува, јас искрено чекав да побара. Некогаш тоа ќе беше на 2 2,5 саати, а некогаш и на пола сааат саат кога немаше да се дојаде.
    И неќеше да менува града, штом ќе престанеше толку не продолжува ни на истата - зошто незнам. И еден оброк на едната др оброк на другата така правев
     
  6. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Zдраво мамички,

    мојот син има 2месеци и кога почнува да ика не престанува го ставам да цица но ниту тогаш. порано штом почнуваше да цица не икаше повеќе. а гледам дека мноогу го нервира и после почнува да плаче.некои м. викат дај малку лимон со шекер ама јас се плашам н. своја глава да дадам зашто е многу мал.
    исто сакам да прашам од кога почнавте да му давате вода и колку,многу е топло и се поти кога спие се плашам да не дехидрира.инаку не го облекувам многу самио со едно боди лесна и памперсот го оставам.

    поздрав :wasntme:
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Слими лимон никако, не е страшно што ика доколку не е скрос по цел ден. Вода не му треба, што почесто на града ставај го ( млекото е 88% вода), :)
    Како сте со грчевите?
     
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.191
    Пол:
    Женски
    ние ноќеска, се разбудуваваме на саат-два и бебуш цицаше, до 10 мин најмногу и пак си заспиваше...Сабајлево се разбуди за цицање, го понудив на левата града, трга но не голта, т.е му надоаѓаат како млазови млеко ама не се чести..Потоа го префрлив на десната, од таму си цицаше, мислам дека цела ми ја испразни, дури и си поврати малку.
    Ме мачи, ова што не ми надоаѓа млеко редовно, ако сега побара,недела дена помина,дли уште не е средено млеково не знам што се случува.
     
  9. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Tи благодарам мила,

    со грчевите исто сме катастрофа се надевам дек. уште овој месец па ќе биде подобро после.има мака и кога треба да кака се мачи со часови плаче се стегнува. инаку престанав веќе со тие капки за грчевире саб симплекс немашE ефект и докторката рече не му давај ако за две недели нема подобрување, сега му давам само чај од хип коморача по 50 мл дневно и тоа го нејќе веднаш после го повраќа.

    позз :*
     
  10. bibercence

    bibercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Драги мајки,

    Малата моја има 3 недели и од пред некој ден ужасно ја мачат грчеви, вришти, плаче, не сака ни во креветче, ни во раце... Ставаме термофорче, пиеме малку чајче, педијатарот ми препорача еспумисан капки, ама после два дена нема никакво подобрување... На жал бидејќи немам ич млеко користиме само адаптирано млеко, хип комфорд па ме интересира дали некој знае како се користат colief капките. Во упатството вика да одстои 30 мин во млако приготвено АД млеко, а јас не сум сигурна дали млекото смее да стои толку долго пред да и го дадам да го пие....
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Ние си одиме дома денес.Поправени сме 20 гр за еден ден.Почна убаво да си ја факја градата :)
     
    На chocolade, gluvarche, Jagoda123 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Убави вести, дома си е дома, продолжете така:)
     
  13. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Користи компресии, кај секоја жена е различно нема еднакво млеко во двете гради барем кај мене е така. Користи компресии така полесно ке му надоаѓа млекце, и што почесто нуди го на таа града што мислиш дека имаш помалку млекце. Само вие гушкајте се, што повеќе цица повеќе млекце ке имаш, не сумњај во себе :) .
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ние откако е роден син ми мака мачиме со килажата. За еден месец се поправил само 500гр. Овојпат воопшто не сум загрижена. Детето изгледа супер, по тоа како го чувствувам во раце ќе се кладев дека е потежок за едно кило, но вагата кажува друго. Цица одлично, но ете едноставно таков му е метаболизмот. Здрав е, весел е, среќен и задоволен. До 6 месеци продолжуваме само со доење. Не е вагата секогаш најточен параметар за напредокот на детето. Веќе и не се рсзочарувам, само нека е здрав и жив.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Нормално ли е новороденчиња забрзано да дишат? :^)
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Da da, tie disat pobrzo od vozrasnite ;)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Прво се грижев за текот на бременоста мн па за порагјајот денес цел ден се преиспитувам за бебето...дали добро цица,дише,дали ке напреднува..дали ке спие убаво ноке.Најтешка раб е да си мајка :)
     
    На ubavka1, Glasna, LaDyDoLl и 3 други им се допаѓа ова.
  18. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Имаме течна и зелена кака, поточно имаме пролив. Матичната ни даде пролајф, прееска и дадов половина од содржината на лекот оти некако став ми беше цел да и го дадам.
    Инаку имаме 3 ипол месеци... Прашањето ми е дали смејам на таа возраст да давам пролајф?
     
  19. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    смееш да да даваш тоа е пробиотик не е ништо штетен тој особено се препорачува ако детето земва антибиотик обавезно му се дава пролајф исто така му го појачува имунитетот на детето,синко мој незнам колку шишенца до сега има испијано
    се дава најповејке седум дена по пола шишенце потоа се прави пауза па пак можи да се даде
    ние го пиевме кога не какаше и до 10 дена а беше само на мајчино и кога земваше антибиотик шурупче заради настинка
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Золва ми дава на бебуш уште од третата недела од раѓање за регулирање на каката.