1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Мамички ве молам за помош. Денес кога ја пресоблеков видов на тетрата пелена крв од папучето, до сега имаше жолтеникаво само и мислев дека е нормално ама ова со крвта ме уплаши, иначе на 28 август ке правиме два месеца. Што ќе ме посоветувате?
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Јави се на патронажна сестра или на педијатар. А зошто тетра ставаш на оваа жешко време, ти препорача педијатар или???

    А јас да ве прашам како го разредувате сокчето на ХИПП од морков и јаболка за над 4 месеци? Пишува размер 1:2 .
    Ние почнавме со кашички веќе :D
     
  3. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    На патронажната и вртев не ми крева а, педијатарот ми вика да следам како ќе и биде денес и ако и понатаму има крв да ја носиме на Детска клиника. А за тетрата и патронажната и педијатарот ми кажаа до прва контрола на ортопед да и ставам широк повој, на 1-ви септември сме на ортопед па ќе видиме он што ќе ни каже.
     
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.280
    Јагода синко е ист, првите три месеца качуваше по околу 900 грама, после тоа по некои си 500-600 грама, а ете го од 6 месец докај 9 дали има качено кило-кило и пол.
    Ама здрав е, редовно проверувај крвна слика. Доколку му се полни пелените немаш потреба зошто да се грижеш.
    Јас почнав да воведувам исхрана во 5 месец, малиот не прифаќаше, ретко кога, па така се доевме само до кај 6 месец, не фати и седми.
    Морав да почнам од 5-ти на совет од педијатар затоа што малку качуваше, а и не спиеше ноќе.
    Миселев дека е гладен, ама не бил.
    Инаку 500 грама за месеците кои ги има син ти се сосема нормални за доено бебе.
    Има разлика од тежината кај доени бебиња и оние кои се на АД.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски

    не се грижи и кај син ми знаеше од време на време да се појави крвца од папочето.исчисти го со газичка или со чепкалка за уши натопена во алкохол,3%хидроген стави и остави да се исуши.прави неколку пати така на секое пресоблекуваснје и ке се среди.имавме и ние така до кај два месеци...ништо страшно.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :)
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    На секое менување памперс чисти го папчето нека се исуши и прашок- банеоцин мислам беше, или дерматол, прашок бивацин, што ќе најдеш, ние така правевме два дена и помина. Внимавај да не го топиш барем два дена ич.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    исчисти го со бетадине мене така ми препорача педијарар на првата контрола стави памбукот со бетадине нека седи па после кога ќе го смениш памперсот стави нов.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Почнавме да ги ставаме ноџињата во уста.. :clap:
    Само да знаете колку ни се слатки прстињата.. Мх, мх, мх..
    Кога сме легнати на стомак се вртиме во круг, а успеваме да си го кренеме и задникот. :D
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    браво подвижно и пргаво бебе.
    керка ми ова го правеше на приближна возраст ко твоето а синко почна да се превртува на 7 месеци ама сега оди сопри го-стани седни-цел ден е во движенје.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Zdravo mamicki.Moeto bebe ima eden mesec I nie go setame po preporaka od pedijatar (a baska ni jas sakav da ja cuvam doma zatvorena 40 dena) I vidov deka mnogu I prija vozduh koga seta.Doma doagaat samo bliskite.Pa sega mi se slucuva koga spie da sonuva mnogu I da ispusta krici so toa sto me zamisli da ne ima vrska nesto so 40 dena sto ne e doma.BI sakala nekoj sovet ili iskustvo.
    Izvinete za latinica od mobilen pisuvam. :*
     
  12. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    срц немој да се оптоваруваш со глупости. нормално е дека ќе сонува и испушта крици. ќерка ми еве ја 6 месеци некогаш плачи некогаш се смее во сонот се прави исто како нас. јас верував во тие работи ама како поминуваше секој ден престанав. зошто? затоа што лежевме со неа на клиника и таа немаше 6 недели. во тоа време јас го поминав сето она што велат дека не треба. ја фаќале и жени со мензис и ме гледале додека дојам и сл. па еве здрава жива е благодарение на Бога.
     
  13. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Не се секирај нормално е :) . Јас син ми го изнесував порано од 40 дена, и тоа во зима, вие само шеткајте и уживајте.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Ние имаме пет дена и во двор излегуваме по 5-10 мин ...да го искористиме сонцето
     
  15. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Знам дека е најубаво на воздух и на сонце,само што се ќе ти дојде на памет.Накрај си викам штом доктор ми вика шетајте,тогаш сигурно се е во ред.
    Иначе од бабини даветини аман веќе ;)
     
  16. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    ич да не се замараш слободно шетај си, бебето кога ќе се роди одма е спремно за надворешниот свет а бабини деветини колку помалку слушаш толку поубаво за тебе, па синми немаше месец дена ние бевме со мм ми купи кола и на нотар го носев и да ја регистрираме колата колку народ го виде па фала му на господ ништо не му е, а тоа што во сон реагира е нормално и синми се смее, плаче и цица со устето
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Требаше денес са се вакцинираме но сме фатиле жолтица така да ништо.ми рекоа на сонце и почесто да цица.др нешто треба?
     
  18. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    оф душичка,а јас може сум оф топик ама да те прашам,не е опасна жолтицата,мислам се лечи? леле можи глупо е прашањево ама незнам.
     
  19. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    vadi go na sonce po nekolku min.i mnooogu da cica .nekoj moze ke te sovetuva glikoza da mu dades ama nemoj da slusas .samo cicaj go i ke pomine.moze ke bide pospano poveke od voobicaeno da ne te cudi.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Ова е бебешка жолтица нормалнна е за новиродени :) се лечи секако