1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Сапунот го имам ке пробам :)
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Нас ништо не ни помогна, само одмивање наместо влажни марамчиња, чај од камилица и неколку пати во денот го оставав гол.
     
  3. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    838
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Почесто му ги менував пелените и после секое менување пелена го одмивав со хип купка што си ја користиме и го мачкав со масло од кантарион
     
  4. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Значи стварно човек да се мрдне од нашиве доктори :^) Во понеделникот бевме прв пат на ортопед и ни кажаа дека десното кукче не е развиено и дека треба да и ставам по три тетра пелени о да земеме корективни гаќички и тие да и ги ставам. Јас извадена од памет одма побарав и второ мислење и денес бевме кај доктор Видоевски, ја прегледа малата и ни вика дека се е ОК со двете кукчиња и нема потреба ни од широк повој, а уште помалку од тие гаќички. Му кажувам за во мајчин дом што ми кажаа он ми вика дај ми снимки од ехо да видам, јас му викам не ми дадоа и он вика тогаш не знам што виделе они таму. Јас стварно не знам на кои да верувам и што да правам со детето :?:
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    На Видоевски верувај му. А ти даде снимки од ехото он?
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Во Мајчин дом не е прв пат да извадат родители од памет. Јас поради лошите искуства на мои блиски пријатели барав упат за Букурешт.
    Два пати бевме на ортопед и резултатите ни се уредни.
    Нареден пат барај упат за Букурешт или за некоја друга клиника. Јас се сомневам дека во прашање е заработка, односно процент за секое продадено ортопедско помагало.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Да он ми даде снимки и ми рече еве јас ти давам снимки и ако не ми веруваш мене покажи ги и на друг доктор нека ги види и нека си каже негово мислење.
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Докажан доктор е, си ја знае работата, затоа и ти дал снимки. Сега оди во мајчин дом и плесни им ги снимките во лице па нека се засрамат.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  9. hurrem

    hurrem Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Здраво мајки имам проблем со моето бебенце има само 9 дена и само спие по цел ден и цела вечер спие некогаш навечер се буди ама многу ретко , многу ретко ги отвара очињата само кога пие млекце и пие само по 60 мл ве молам кажете ми во што е проблемот прво дете ми е и немам искуство :(
     
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Да не има малото жолтица?
    Таа е една од причините за константно спиење на новороденче.

    Дали е на мајчино млеко или на ад, мора да се храни барем на 3-4 часа, ако спие, буди го/ја, ако не се храни ќе дехидрира.

    Ако не се буди само тогаш мораш ти да го/ја будиш, користи влажни раце, лупкај му по устичето со прст, по носот исто, тие се начини да го/ја разбудиш.

    60мл пие на еден подој или цел ден?
    Ако е на еден подој а треба да има барем 5-6 во текот на едно деноноќие, тогаш добро ти е бебето.
     
  11. hurrem

    hurrem Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Да има жолтница утре требе да идеме на контрола да видиме дали поминала . Пие по 50-60 мл на еден подој .
     
  12. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.748
    Допаѓања:
    137.434
    Пол:
    Женски
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Моево мн се дави и згрцнува кога цица.Мислам дека и надоагја мн млеко наеднаш.Дури и се закашлува па се нервира мн
     
  14. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    здраво,

    ќе ве замолам да ми каже некоја од вас како до повеќе млеко,јас досега имав многу секогаш ми течеше ама од вчера кога ќе го стиснам градата многу малку млеко излегува.пијам чај за доилки од хип и еве преска пиев магнезиум форте и б6 вит ми рекоа дека помага ама не гледам некој резултат.
    синот плаче кога го ставам на града изгледа дека не му тече млеко.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Slimy пиј мн течности мора да надојде млеко само не се нервирај.и ставај го почесто на града за да стимулира лактација.Слушам боза помагала но не сум пробала лично.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    течности пијам еве почнав многу од сабајле ама кога го ставам н. града нејќе плаче се нервира.
    бев многу напната стресирана нервозна овие денови изгледа од тоа е се плашам да не го губам млекото заради глупости што не вредат ништо.
    ти благодарам за советот мила а за твоето прашање порано и кај нас секогашсе случува така затоа што брза многу кога пие.
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш дека е гладно ептен дај му ад..само како привремено решение.За да не се дразни да плаче нешто мора да ручка.Ти во мегју време прави им масажа и компресии на градите и само смирено :)
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Слими не знам колку ќе помогнам ама еве бебушка моја е шест месеци и овие три дена исто плаче на града преку ден, навечер цица. Ама не е прв пат, поминува. Како што се сеќавам вие имавте многу грчеви, ако дадеш ад уште полошо, и за секое шише ад уште повеќе ќе снемаш млеко. И јас кога ќе стиснам нема многу млеко ама бебињата кога ќе повлечат надоаѓа.
    Навечер цица ли? Ако да, тогаш посетете педијатар, да не го боли пак ивото, носе затнато, грло...
    Не претерувај со многу течности, колку ти бара душата толку пиј, јади овошје, зеленчук, месо, односно од се по нешто, млекото не секнува туку така.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    леона тој почнува да плаче кога ќе почне да цица и не му доаѓа доволно млеко и не фолта нон стоп како порано. обавезно утре ќе посетиме педијатар да ме советува што понатаму а и јас сум против ад секогаш сум бил ама што можам јас до крај ќе се потрудам да го задржим.да ние од почетикот имаме многу грчеви со доење а камоли со ад не можам да замислим.
    сепак многу ви благодарам за советите.
     
  20. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Имам прочитано дека на некоја феминка за повеќе млеко и има помогнато кисела павлака, па пробај и ти ништо не губиш.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.