1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Дома кај нас е 22 или 21 степени а го покривам со едно кебе и облечен е во тенка пижама и боди а рачињата носето и учињата му се ладно преку цела ноќ да му е ладно не му е оти вчера го наоблеков и со 2 кебиња го покрив и греалка пуштив и ми се разбуди испотен после 20 минути, вашите бебиња како се ноќе?
     
  2. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Моето спие со боди одоздола-маичка или кимоно , тенки пижамки и покриено со кебенце како ние со спиеме .Станот е топол 24-25 е спиеме со отворена врата ама не дирекно туку во др соба , а навецер касното ја затворам .Мислам дека не му е ладно .
     
  3. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    кај нас дома е 22-23степени, син ми спие со боди на долги ракави и надоле пижамки со ногавички и покриен со кебенце и кога и да го допрам таман е, а некна кога беше посвежо надвор го покрив плус и со тенко јорганче и ми се испоти
     
  4. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Боди на прерамки и памучни пижами. Ја покривам со ќебе (некоја си средна дебелина).
    Јас би те советувала да се ориентираш по тебе и према тоа да го облекуваш. Јас така правам, исто сме облечени за спиење ;) само нејзе плус чорапчиња и облекувам бидејќи стално и се студени нозете.
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Bodi na preramki ili kimono (samo koga ja bajnam na kratki rakavcinja) i pizamki pamucni i bosa. Doma e 24,25 stepeni i pokrienka so kebe ne mnogu debelo.
     
  6. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    I kaj nas e 20-21 stepen ja oblakam so bodi po kratki rakavi i pizamcinja so nogavici. Ja pokiram so cebe sredna debelina.
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мајки а навечер, не е поладно? Кај нас преку ден е 22 ст.
     
  8. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Vaka ja oblekuvam navecer za spienje, a preku den helancunja so bluzicka ili trenjercinja i ja pikiram so potenko cebe ili prekrivka
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А рачињата не им се ладно ноќе кога ќе станат за цицање? Бидејќи спијат со рацете кренати го главчето, и не им се покриваат?
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.819
    Пол:
    Женски
    И јас не ја облекувам мн.Боди на рамки и нешто потенко од облека врз тоа.А ја покривам со тенка пелена.И на моето рацете му се ладни но мислам тоа е и од слабата циркулација што ја имаат.
    Инаку пак ке се пожалам од грчевите.Сега насабајле ја факјаат и мн е вознемирена.Неможе ни раат да цица бидејки се стега целата па почнува и да се дави.Значи дџабе и капки и чаеви и топло.Утре правиме 40 дена па се тешам дека пола период со нив некако го изгуравме.
     
  11. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски


    ДО 3 месеци така ќе ви биде, ние сме среќни сега ептен тоа е зад нас, и вие ќе издржите.Само на стомак нека лежи.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Јас сум ептен среќна што грчевите ни траеа до 40 дена, може и вие ќе ја имате таа среќа :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.819
    Пол:
    Женски
    Денеска ме буни бебето.Кога треба да цица се тегне целата а отвара уста како да е гладна и плаче.И истискав во шише го испи,исто и чајот.А кај мене пробав 3-4 пати да ја ставам буквално хистерична е.Да ја болат уши,грло неверувам дека изгледа сосема ок и убаво си спие.Нокеска цицаше три пати,сабајле исто.а од попладне ја фати криза .Се плашам да не се одбие.Млеко имам доволно.Инаку денес полниме 6 недели и почнавме да се смешкаме :)
     
  14. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    знаат да штрајкуваат понекогаш.смени положба или нуди кога е во полусон.мислам дека ви е моментална криза ама избегнувај други течности да и даваш и на шише немој мало е да не ти се одбие.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.819
    Пол:
    Женски
    Дадов во полусон и цицаше.После будна пак одбиваше.Се надевам не е нешто сериозно.Можеби скок во развој е.
     
  16. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    само немој шише да даваш биди упорна за на града бидејки многу има кој пробале со шише полесни им е и потоа не сакаат да цицаат,јас на малиот вода со лајче му давав се додека не почнавме од чашка со клунче да пијаме од страв да не ми се одбија.
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    До 4о дена ако не те боли тебе ке ја боли неа стомачето , така е кај секој :( за жал .
    И ние ги поминавме тие тешки денови , но после 2 месеци ретко кога ке ја фанат.
    Ние имавме грЧеви до 2 месеци , кај некои порано , кај некои покасно престануваат .
    Дај боже кај вас да биде порано ;)
     
  18. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Да ... како што кажа убавка ,млеко давај и само од градата , а чајче и водичка јас и давав од шише.
    Мислам дека не е проблем ако и дадиш 2/3 пати во денот чајче од шишенце :)
     
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Мајки, јас дефинитвно ќе полудам од исцрпеност, од нервоза, од грижи и од максимално вложен труд за да си го успијам бебево :@ ! Цел ден се заспиваме, и тоа трае долго,по цел час, и кога ја оставам се буди за 15мин. После ,,долгиот сон,, пола саат е весела и расположена а после тоа ете ја пак нервозна и плаче за сон. И пак се заспиваме цел саат и пак спиеме десетина минути. Цел ден се заспиваме и ништо друго не правиме. Дома ми е хаос, облека насекаде, алишта непеглани, садови неизмиени... јас цел ден бебе заспивам. Навечер истоштена некако ја легнувам во креветче да спие и ми се буди на 2-3 саати, некогаш и на пократко време. Немаме никаков ред на спиењето, се измачуваме и јас и бебето. Чаре постои? Или? Морав да се испразнам овде, морав :( Некој совет од вас???
     
  20. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    И кај мене е понекогаш така ...
    Кога не ми спие навечер кога ја успивам и го пуштам фенот и за половина час најмногу е успана .
    Мене само тоа ми помага пробај и ти .. види , можеби и кај тебе ке помогне :*