1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Давам ладна гума ама некако не ја фаќа многу многу. Прстите и се цел ден во уста.
    Ќе пробам со гел зашто мислам дека веќе и пробил едниот кец а и другиот како да е на пат.
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Сите бебиња се различни ама моево е такво од 4 месеци а сега има 7. Значи непцатансе побелени, потечени, ме гризе додека цица, апсолутно се става во уста, нервоза, па и некое време потплачнува во сон и се смирува со цицање и нема заб уште. Инаку и ланче има, и гел за непца од странство ( ко демек поасален) и ништо не помага. Ќе чекаме...:)
     
  3. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ајде помош исκусни мами,κога не пуштија од болница ни κажаа за месец дена или два месеци,на оρтопед, додеκа не κаже оρтопед за шиρоκ повој да не ставам,патρонажната беше ми κажа да ставам педијатаρот κаκо саκам,и сега вρсκа немам вие стававте или чеκавте оρтопед да ви κаж? 2недели имаме и стваρно сите ρазлично κажуваат да се чудиш се поздρав Мами :)
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ич да не се плашиш, време е за ред, значи околу 2 месеци си фаќаат ред. Дај Боже по цела вечер да спиете и мама ќе биде весела цел ден:)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.788
    Пол:
    Женски
    Јас не ставав и не ставам сеуште.Најдобро е ортопедот да го послушаш он е најстручен за тоа.И ние на 6 недели прв пат бевме на ортопед.до тогаш не ставав ништо.И ортопедот не спомна широк повој така да без него сме .
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bibercence

    bibercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Драги мајки, ве молам за совет. Керка ми има 2 месеци и 10дена и од пред некој ден сосема се смени... рацете и се постојано во уста, дури и после јадење, заспива на кратко (претходно врзуваше саат до два), кога ке отвори очи веднаш почнува хистерично да плаче, најсилно што може вика и нервозна е без причина. Грчевите и пројдоа, за запчиња е сеуште рано, носето и е исчистено, исто така и ушињата, најадена е, пелената и е секогаш сменета. Мирна е само кога ја шетам и кога и менувам пеленка... Ме плаши нејзиното хистерично плачење, како нешто да не е во ред а јас да не разбирам....
     
  7. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    уво да не ја боли? провери фати ја кај увцињата да провериш, макар што и син ми истиве симптоми ги имаше на 2м и еве уште е таков само што не плачел толку силно
     
  8. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    naj pametno e da si go odnesis bebeto na dok.. :) poz
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Почекај малку, може е период. Сепак посетете педијатар да ја исклучи можноста дека нешто ја боли.
     
  10. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Сакам да се заблагодарам на мајките и за честитките и за советите мнооогу :*
     
  11. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Мојот стоматолог ми предложи да му давам кувано ѓеврече на бебето и ме уверуваше дека многу брзо ќе му излезат забите и така и беше , но твоево е помало па не знам ако му имаш задавано да јаде можеш да пробаш и со ѓеврекот. Навистина помага многу да знаеш.

    Zalosna Штом јаде мислам дека нема потреба од грижа. :)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    уште 11дена па ќе наполниме 5м и уште ништо не му давам да јаде мал е само на доење сме
     
    На zuto и Dazey им се допаѓа ова.
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    И јас не се брзам, ќе почекам до полни 6 здравје Боже, ако е се во ред.
     
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Др. Радица ни рече со полни 5 може да се почне со вкусови иако сме напредни за 5 месеци и сме само на доење, почнавме со полни 5 за да се навикне со вкусови од овошје пред се за да може подоцна да се воведе оброк.Мојот маж беше иницијатор иако на вакцина не искараа за да не се внесува дохрана од овошје до 6 месец.
     
  15. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    нас ни рекоа до полни 6 ништо да не му даваме бидејќи фала богу супер си напредува, има време кога да јаде сега нека си ужива во цицкање
     
  16. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Нас матичната ни кажа од 4ипол да почнеме со пробување овошје а на вакцина кога бевме докторката вика дека е рано и дека ке видиме на наредната вакцина а тоа е на 14 кога ке наполни 5.Ке видиме што ке кажат на 14-ти ама се надевам дека до 6 месеци ке си бидеме само на доење :)
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.788
    Пол:
    Женски
    Ние се вративме од дежурен .бебето вриштеше два часа и испаничив.Срека се е ок грчеви биле во прашање.Аман веке од нив
     
  18. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    joy со лесно да ги поминете грчевите ама тоа е мора да се истрпи кај некој се поизразени кај некој не, ние слаби грчеви имавме до 3м и капките еспумисан ни ги ублажуваа. пробај со масажа на меше, со виткање на ножињата, топла пелена на меше, чајче и капки, ако го доиш бебчето пиј од чајот за доилки па белким од нешто ќе има подобрување
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.788
    Пол:
    Женски
    Мила апсолутно се пробав и чаеви и капки два вида,само затоплување ни помага.Тоа е мора да се издржи
     
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Сρцκа и κај нас почнаа гρчевите дρугаρκа моја ми κажа, да земам од Зегин ги забоρавив κаκо се виκаат 500ден се во фоρма на мече со течност се полни се затопуваат во вρела вода,дρжат 4 5 саати топло на меше се ставаат.и пρобав помага стваρно се смиρува види уште тоа пρобај поздρавче :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.