1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Фала ти Тигарче и кај вас се најубаво.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Mami da ve prasam nesto. Denes zedoc sokce od jabolko od Hipp sakam da i dadam na malata ima skoro 5 meseci. Dali da i dadam rastvoreno so voda ili ne? Gledam deka sakaa da pie ima pieno razni cajcinja od anason i komoraca i gi saka. Prvo ce probam so Hipp dali gi saka pa posle ce i pravam domasni.
     
  3. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    И ние 2 дена пиеме сокче на хипп од јаболче а пред ова кашички од јаболче, бабанче и крувче поминавме.Јас давав со расворена во вода пишува на шишето сразмер 1спрема2 јас ставив сок 1 унца а вода 2 унци ама и јас прашувам дали така е правилно.
     
  4. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    ве молам за помош.. матеј има само 1 месец, денеска е премногу немирен, во смисла, откако се разбуди ноќеска за јадење во 3ч, не е заспан.. инаку сме на вештачка храна..
    незнам друго шо да направам, преслечен е 2 пати оттогаш, мислејќи дека е гладен му дадов во 5 да јадии и во 7 и пол. а никогаш така нема јадено, храна му давав на 3 саати најмногу некогаш и на 4 зависи какоче се разбудеше..... го нишкам го гушкам, со мене го легнав и цуцла му давам и неа денеска ми ја нејчи...
    одвај заспа во 8 и 15 до 9 и пол :/
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Бебето може грчеви има .Мојата вришти по два часа без прекин од грчеви.Даваш ли капки,затопли му го мешето.И нели ви е голем интервал на 4 часа да јадете,да не е гладен.Јас мојата ја дојам некогаш и на пола час .
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Или се грчеви во прашање( кои не бираат време кога ќе се појават) или е прејадено/гладно? Немам искуство со ад, вие си знаете колку треба, знам само дека има точно определена количина спрема возраста и временски период. Инаку и рано е да знае бебето ден/ноќ па можно е да не му се спиело а ние се трудиме да ги успиваме. Мало е мајка, ќе плаче уште многу пати а ние нема да знаеме од што е, така се изразуваат бебињата.
     
  7. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Јас првиот пат и дадов сок од круша Хипп. Првиот ден 5-6 мали лажички, вториот ден 20 мл и третиот ден 50мл (остатокот јас си го пиев оти до три дена се дават на бебе :lol: ).
    Истото го правев со било кој сок од Хипп, односно постепено ја зголемував количината. Со вода немам разредувано иако имам слушнато дека многу мајки им ги дават со вода. Првиот пат ако сакаш пробај со вода, за понатака мислам дека нема потреба да го разредваш.
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    бебињата на таа возраст незнаат за ден и ноќ, може не му се спиело на бебче. И мојот Матеј до 2месеца 3саата спиеше а 3 беше буден без разлика дали е ноќ или ден. После од 2м до 3-3,5 спиеше преку ден еднаш околу 2часа, а ноќе се будеше само 1 или 2пати за цицање а инаку ја преспиваше цела ноќ. Е од 3,5м почна хаосот преку ден не спие ни 5мин а навечер спие 1 сесија од 2-2.5часа и псле си се буди и си цица цело време и јас жива ненаспана се ме боли како зомби станав, а он си е весел и свеж а иако спие само 4-5часа во едно деноноќие. Сакам да ти кажам дека детето ќе менува, ретки се тие бебиња што преспиваат цела ноќ, а и може си има мака со грчеви
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Дајте препорака за добар електролит .Не за бебе за големата прашувам.
     
  10. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    за гладно не беше гладно воопшто..
    одвај во 11 и пол заспавме некако, го завиткав во ќебенце, до мене го гушнав со главчето на мојата рака соо цуцлата и му шшшшш/кав цело време и заспа.. ми беше страв да станам порано да не го разбудам, па и јас сум заспала со него и сеа раката вкочанета и вратот хахаха, одвај го преместив во креветче со 300 стравови..
    да не заборавам му дадов пак да јади пред да заспие..
     
  11. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    мами, да ве прашам нешто.. на местото кај ципите,кога му ги кренав маденцата, забележав како крукчиња кожа шо се лупи, значи не беше црвено ниту испакнато туку само кожичка шо се лупи во форма на крукче.. од страна на хигиена се правам, секој ден го капам и убаво го плакнам, го мачкам со павловичева и тоа ставам убав слој за да биди помрсно, на секое пресоблекување (на 3 саати) го правам истиот процес, пребришуувам со влажни па ставам павловичева па пудра и памперсот..
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Normalno e da im se lupi kozickata. Na kerka mi uste i se lupi na preponite. Ke se izlupi nekoj den ke bide mazno i pak.ke pocne da se lupi. Stalno im se obnovuva kozickata tamu, taka da ne se plasi ne e nisto.zagrizuvacko
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки внимавајте дали после бањање убаво се суши кожата на тие места, можно е да останува малку влага и на почеток изгледа како да се лупи кожата а потоа се прават и ранички. Од лично искуство пишувам. И јас мислев дека убаво ја бришам ама кога плачеше може и сум брзала па останало водичка.
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Koga mockaat tamu se zadrzuva vlazno, pa kolku i da briseme pri banjanje, se pojavuva
     
  15. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    И κај бебчо мој од ρаѓање му се лупи κожичκата ама на цело тело,патρонажната го виде ми κажа со јеκодеρм да го мачκам ,и стваρно ни помогна видо земи ја не е сκапа ич и многу се наоѓа и за цρвенило исип
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    kerka mi koga se rodi imase mnogu suva koza. Celata bese luspi luspi. Toa traese dokaj vtoriot mesec. Od ragjanje im e toa, i ke mu se smeni kozata, nov sloj ke imat. Se mi se cini deka jas ne ja mackav so nisto, samata si padna so vremeto i pri banjanje. Nezno trienje i pagjaa.
     
  17. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    здраво мамички,

    мојот син во последно време е многу вознрмирен плаче се кенка ич не спие најдолго 20минути и одбива да цица кога е буден го молам пол час за да цицљ и то. кога почнува многу малку 3 минути и го повраќа после како со зорт што го терам да пије. се лигави многу цел . ден рацете му се во уста можеби забите се во прашање ама ја. мислам дека сеуште е рано само што наполнил 4 месеци.

    поздрав ;)
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Можно е, ама кај нас беше страшно....помина тогаш и ништо нема веќе, никакво лупење, затоа напишав дека може е од тоа.
     
  19. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
     
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мене многу ме грицка синко мој кога цица а само има 5 ипол месеци што ќе правам до година дена. :$ Лочко мал мој само сака да грицка, а пак кога ќе дознае дека ме боли ќе му биде интересно и намерно ќе го прави тоа. ]:) :D