1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Кај нас во соба е 21-22 степени, во цела куќа е околу 25 степени. Ама кога не сме во соба, детево жива вода се прави, воопшто не трпи топло и станува нервозен.
    Мене педијатарот ми кажа 19 степени за спиење, 21-22 степени константна температура во текот на целиот ден, а 25 степени да биде температурата за бањање. По тоа и се водам, со таа разлика што и кога спие температурата е 21-22 степени.
     
    На bambusce и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    А со 24 степени дали и колку ги покривате? Дали освен шпикозна им облакате холахопки или нешто друго испод?? Јас сум збунета, имаме 24 степени дома, а свекрва ми ја мота во 1 ќебе и ја покрива уште со две :^) проверувам не е испотена скоро никогаш.
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    На 24 степени преку ден со едно ќебе а за навечер уште еден слој облека под тоа што носи за спиење доколку и дозатоплувате зошто ноќите се ладни. Јас така правам:)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  4. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    zdravo,

    eve sinko moj vekje dve nedeli e mbogu voznemiren edna nedela piese antibiotici i kapki za uvoto mislev deka od toa e nervoze. i place non stop i odbiva da cica koga e buden ama terapijata zavrsi bev na kontrola doktorot rece pomina vekje nema zapalenie ama pak ne e miren. zabite se vo prasanr izgleda non stop raceto vo usta se ligavi i povrakja mnogu i vo trkot na 24 casa samo 3-4 pati spie po 20 minuti i toa da se lulka saat.koga e buden odbiva da cica place mnogu i ne go fakja gradata probuvam so site pozicii ama nikako a koga spije cica mnogu dobro 15 minuti.ne zn
    vekje sto da mu pravam non stop place se kenka samo vo race da go drzim i da setam vo sobata mnogu sum umorna od ovaa situacija se nadevam deka brzo kje pomine.
    se izvinuvam za latinicata ama nikako ne mozam da se snajdam so novata platforma na forumot kaj mozam da smenam fontot.

    pozdrav
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Слими приметив дека често е вознемирено бебчето твое.Зошто не си направите детален преглед да не го мачи нешто?напредува ли убаво?да не му е мн топло?имаше порано од ерба вита калм бејби сируп прашај дали ви одговара на возраста тој е за подобро спиење и е целосно природен.држи се ке помине се
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    mnogu ti blagodaram joy1,
    go imam odneseno kaj nekolku pediatri privatno i site vikat deka zdrav e kako dren nema nisto efnostavno nervozno bebe porano placese mnogu od grcevite zatoa.napreduva mnogu dobro roden e 2600g a izleze od bolnica 2480g a pred tri dena go merevme 7900 g a ina 4i pol meseci doktorot rece deka kilazata mu e kako za 6 mesevno bebe. nepcata malku mu se oteceni rece doktorot drneska mslku porano kje pocnat zabite izgleda.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    :) тогаш само трпение ке помине.а тоа е најбитно здрав да биде .и моето прво бебе беше нервозно и за жал таква и остана но барем е здрава и права.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Mamicki kerkickata ima eden mesec,pred dva dena na liceto glavata i vratot i izlegoa bruncinja kako mozolcinja se crveni.Kažete mi so što da ja mackam nemozam da ja gledam taka,svekrva mi veli sami ke i pominat no poveke i se sirat :(
     
  9. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Купи си од аптека црвена водичка и газа. Двапати дневно со газичката натопена во црвената вода премацкај и го местото кај што се брунчињата. Ке се исушат за некој ден. И смали ја температурата во собата, тие излегуваат од што се поти и му е топло.
    Едит: Не давај да ја бакнуваат сите.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Нам црвената вода -еозин не ни помогна.Истите и керка ми ги имаше и и поминаа сами од себе.
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не мачкај со ништо, остави ги сами ќе поминат, во право е свекрва ти, тоа се само вруќаници. Моето е летно бебе и цело лето беше исфрлана од топлото и сами поминуваа. Веројатно многу го пренаоблекуваш или ви е топло дома.
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Можно е да е од топлото како што ти рекоа и другите, но сепак можно е да е и некаква алергија. Јас би го однела детето на педијатар да го види. Кај мене син ми имаше летово додека беше топло, ама многу малку (додека му излегле веќе му поминале), и не се ширеа. Јас го приметив дека најмногу му излегуваа кога го бришев со Pampers влажните марамици и прекинав да ги користам. Многу е мала за да пробуваш на своја рака со било што.
     
  13. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Utre sme na pedijatar a za kolku dena minaat otprilika?
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Кај нас ги имаше околу десетина дена.Јас кога ја дојам мн често ја прскам со млекото-ненамерно.И мислам од тоа и се појавуваа.После почнав да внимавам малце повеке и се среди само од себе.
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Еозинот е кортикостероид и не се користи без одобрение од педијатар. Ќе поминат за 5-6 дена, ама нека ве види доктор, сепак тие знаат и по брумчињата од што може да е.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Две недели бебчето ми кива и хрчка со носето особено насабајле.Ладно не е дома плус двослојно е облечена.Мината недела ја преслуша педијатар и грлото и го виде немаше ништо.А она и понатаму кива и хрчи со носот.
     
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки кажете ми како да знам дали детето ми има пролив.

    Еве зошто се сомневам:
    Откако наполни 5 месеци (пред околу две недели) почна да цица многу поинтензивно и да кака по 3-4 пати на ден сигурно. Пред тоа не ни какаше секој ден. Знаеше да се нема искакано и до 3 дена. Кога не какаше неколку дена каката му беше доста густа и миризлива, а сега му е течна и пропушта од некоја страна дури и кога пелената му е нова.
    Дали кака повеќе затоа што цица повеќе, дали му е потечна затоа што кака почесто или се работи за пролив?
    П.С: Бојата ни е иста. И покрај тоа што почнавме со цврста храна се нема изменето ништо.
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Нема пролив. Ако се искака 7-8 пати или 5-6 во рок од два саати се смета за пролив. Нормално е да кака и по 5 пати на ден. Може од храната што ја даваш сега кака почесто и потечни ама не е страшно.
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    И ние од завчера. Најверојатно е што дозатоплуваме, сув воздух или поднастинати се. Чисти и го носето за да може убаво да спие/цица. Јас навечер пред спиење со аспиратор ги вадам мрсулчињата кои се како вода ( засега) а претхосни ставам физиолошки.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Па каде ли настинале? Ние не излегуваме надвор а вие? а мозе и од сив воздух.Купив дормео навлажнувач и џабе пари дадов.Никаков ефект не приметив.Во четврток сме на вакцина па ке ја види пак лекар.Инаку убаво цица и спие не приметувам дека се гуши.Да ставам физиолошки раствор ?