1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Joy ние секој ден го чистиме носето со солени капки и аспираторче, некогаш и два пати на ден (наутро и пред спиење). Јас гледам дури и секој ден барем еднаш да го изнесам надвор за постепено да се навикнува на студот. Не сакам да е затворен цело време дома. Гледам и јас да го влажнам воздухот ама и ние имаме мрсулчиња и крчиме. Мене дури ми личи дека имаме и шлајмче иако докториве велат дека е чист.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Па за солени капки не е проблем ке земам и ке видам дали има промени.Ама мислам дека нема мрсулчиња затоа што не и тече а и кога кива ништо не излегува од него.Инаку и јас имам страв да не е шлајм во прашање па да не дај боже се спушти на плуќа.Ама и нам ни рекоа дека нема ништо.
     
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Па кај нас не се како водичка, јас му го затнувам едното носе па после другото за да видам како диши, и ако малку ми поткрчува ги омекнувам со капките и вадам. Инаку се суви и не излегуваат.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ставај и солени капки. Јас лани скоро цел февруари и март кога беше 2-3 месеци и ставав секое утео и секоја вечер. Малечки и се ноздрите и од греењето, прашина и невидливи "бактерии", многу лесно се суши. Доволно е сосема малку да има во носето и одма крчат. Не се грижи. И во навлажнувачот земи од Зегин етерично масло на база на еукалиптос и ставај по неколку капки внатре, кај мојата имаше разлика.
     
    На zuto и joy1 им се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Joy, стави физиолошки раствор и почекај може ќе се растече, ако не, може така си крчи, оти мало е, околу 2 месеци сте, ама не е на одмет одвреме/навреме даи ве преслушува педијатар. Инаку и кај нас нема фајде од навл.за воздух.
    Ние бевме надвор од зграда до кола и обратно па ако тогаш настинала. Вчера ја изнесов на сонце ама топло беше. Планирам и деновиве оти не чини да ги затвараме дома. Да нема ветер и да не е под 10 ст.
    Да не заборавам, докторката ми рече фиџиолошки по потреба да се става , не секој ден оти носната флора ќе се поремети и лошо ќе реагира и на најмала промена.
     
  6. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Кај нас варира 22-25 степени. А како ги облекувате за по дома? Ние сме стари 2 месеци и една недела и ја облекувам во боди со долги ракави и целосни шпихозни и елече , некогаш ставам и чорапчиња,.
     
  7. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    И кај нас е истата темепратура (околу 23-24степени) и ја облекувам со боди на кратки ракави и одозгора памучни тренерки и обавезно чорапчиња. Ама ние сме веќе големи ;) дууурии 6 месеци имаме.
    КОга беше помала (околу 2-3 месеци) и облекував и ѕиврички и обавезно чорапчиња (вака сега кога ќе подразмислам можеби и топло да и било :^) ) .
    Мислам дека чорапчиња треба да и облекуваш.
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами κаκо да патувам со мало бебе месец и 2 недели на подолга ρелација,до Битола патот со κола е 2 и пол саати во тρанспоρтеρ смее до 2 саати во седиште не смееме мал е,κаκо сте патувале вие на подолга ρелација ?поздρавче
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Јас три часа ја возев во транспортер без проблем а имасе само три недели.правевме пауза само за цицање.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Mami da ve prasam nesto. Majka mi mi dade nekolku tegli kompot od praski i slivi no stavila vo sekoja tegla po otprilika 2 lazici secer. Sakam da u dadam no ne znam poradi secerot. Treba da i gi izblendam za dorucek. Moze da me posivetuvate da i gi dadam ili ne?
     
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не. Давај свежо овошје што има, догодина компоти.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Мамички можно ли е бебето да има течна столица од температура што имав вчера и пиев парацетамол, и една чаша исцеден лимон?
     
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @wtff Нормална е течната столица, претпоставувам на доење сте.
    Избегнувај цитрусни овошја заради пеленски осип!
     
    На wtff и leona83 им се допаѓа ова.
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    И ние исто патувавме на 40 дена и немаше проблем. Една, па и две кратки паузи се доволно. Сепак не е голема релацијата. Помало бебе полесно за патување.

    П.С: На 5 месеци патувавме 1600 км во еден правец. Со мнооогу паузи.
     
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мамички веќе 2-3 недели во исто време, односно навечер од 17часот до 22-23 часот бебето ми е многу вознемирено. Наеднаш плаче, пишти на цел глас. Не знам дали се работи за грчеви или нешто друго?? Дали грчеви се јавуваат во исто време или нема правило? И давам од тие капките за грчеви, малку чај од нане, но ништо не помага. Секоја вечер едно исто. Што би можело да биде, дали имате идеа?
     
    Последна измена: 5 ноември 2014
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Грчеви се .ставај му топло на мешето мн помага
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ја грејам со фен тогаш се смирува. Штом исклучиме повторно исто. Што би можела да и ставам за подолго да ја грее?
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Термофорче...нас највеќе тоа ни помагаше, со него заспиваше и и држеше топло барем 3 часа, таман колку да и поминат грчевите.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    И јас користам термофор или загреана пелена
     
  20. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Ако имаш седиште за во кола тие се од 0 до 36 месеци. Седиштето се става обратно од седечката положба, односно со подолгиот дел легнат на седиштето (обично има сликовито прикажано на самото седиште. И ние го носевме малиот на гости кај двете баби, а тоа е по отприлика 2 саати возење од кај нас, од кога направи 40 дена до сега (скоро 3 месеци) и тоа неколку пати. Бебињата сакаат да се возат, нив тоа не им претставува проблем. Најголемиот дел од патот ќе го преспие.