1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ја смирува звукот од фенот а воедно и е и топло. Гушкање, цицање, може и капки ама од чаевите нема ефект.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Isto i nie iako sme 9meseci,ustvari site ovie meseci e taka osven prvite dva.
    Od kako zabelezav tesko deka dise i ispusta zvuk so noseto kako zatnata,de so kapki cisti ova ona malata e uste taka.
    Smeniv edna pedijatra imam druga ona.os bolnica sro leza malata -3pedijatri,denes napraviv kontrola kaj drugi 4 pedijatri i site isto mi kaza-deka i bilo malo noseto pa zatoa taka zvuk ima od kanalite za disejne,ne e problem ne e seriozno.

    Ama majka bre se grizam i ete za moment si rekov ovie se 4 pedijatri so esno mislejne nemoze da neznat ajt se smiriv.
    Eve doma pak isto i jas paak ooop se zagriziv,ama ke zarasnat ke pomine i toa samo da ne e poloso.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    istiot problem e i kaj nas joy otkako e roden sekoj den ima zatnat nos. i upotrebiv i kapki efedrin edna nedela ni dade pedijatar i surup antibiotik hikoncil zasto kaj nas od zatnat nos uvoto go boli mnogu posle. ama i posle terapijata pak gledam ista situacija i doktorot rece sekoj den so kapki marisol dva pati na den da se cistibposle nosot i ako pak prodolzi da i dadam letizen surupce da nema slucajno alergija od nesto doma . so letizen seuste ne sme pocnale kje pocekam uste ovaa nedela.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Ние денес сме на педијатар и вакцина па ке видиме што ке ну кажат.Уште киваме и хрчиме.
     
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами до кога бебушките ги имаат грчевите кај син ми се сеуште јаки вчера неможевме да го смириме никако,од 20 до 23 вечер и капки и термофор и чајче даваме ништо не помага единствено фенот ама и тоа привремено само,и многу е жален вика плаче и само во раце се држиме и нишкаме нз веќе што да правам за да му помогнам секоја вечер иста песна
     
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Масирајте му го непцето со бело вино.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Tigarce ние сме три месеци скоро и уште повремено ги имаме.до 9 та недела беа баш интензивни.една вечер и на дежурен отидовме од вриштење .Нема лек освен трпение големо и ти избегнувај млечни проозводи и млеко
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Кај сите различно траат ама до кај три месеци ќе ги имате. Имам другарка на која син и е пет месеци и уште има само не се толку интензивни.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    женски, направивме 6 недели пред една недела, дојдовме кај мајками и детево не е воопшто исто како кога беше дома, дома си спиеше од 10 до 6 без да се разбуди ниту еднаш. тука станува во 4 и пол, а легнува исто време... после тоа јади и прилегнува до 8 и толку од спиењето. од 8ч саммо враце заспива, и ако нема цуцла или шише(користиме ад млеко) детево плачи... 3 дена еве користам и тетрапак битолско млеко, матеј супер го прифати, дури и скоро прекина со повраќање и почесто кака(во смисла, какаше преку еден ден, а сега секој ден по еднаш или два пати), секако му давам и ад, да не му е мисла, малечко е уште за да го лишам од тоа млеко, сепак повеќе витамини има, ама почна по 160 мл да ги пија ад, и 500ден едно паковање лета за 2 и пол дена...
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    На бебе од 6 недели даваш тетрапак :О.
    Знам дека дојде тешко време и пари се нема ама мисли на здравјето негово.Подобро баталите релаксатори и остали луксузи ама давајте ад кога веке не дојите.Голема штета можеш да направиш.Може и од тоа да не ти спие ако го мачи мешето а може е и скок во развој.Бебињата 100 пати ке ги сменат навиките дур пораснат
     
    На bittersweet, snegulkata, zoketo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.698
    Пол:
    Женски
    Бебето на 40 дена даде Битолско? А лактоза? А алергии? А суви материи.... Искрено алал ти вера на храброста!
     
    На bittersweet, snegulkata и joy1 им се допаѓа ова.
  12. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Bebeto кога си решила да не доиш мора да користиш АД млеко. Никако, ама никако не смееш кравјо млеко да даваш на бебе од 40 дена!!!
    За пари ќе се снајдете, мора да го издржите овој период, намалете од вас, па после кога ќе почне со дополнителна храна ќе ви се намалат трошоците.
     
    На joy1 и zalosna им се допаѓа ова.
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас уште на 6 дена давам по 1000 за Аптамил иако има скоро 10,5 месеци. За себе и на јадење кратам, а не пак за друго.

    Знам дека е немаштија ама ако нешто му биде на бебето парите ништо не ти значат.
     
    На * Zence *, snegulkata, zalosna и 2 други им се допаѓа ова.
  14. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Бебето 93 :o:o:o кравко млеко на новородено бебе??? :tmi: не си играј човече . јас колку што сум запознаена кравјо млеко се дава после година , а не после еден месец . ќе му направиш проблеми на бебето , а воедно ке бидат и твои ...
     
    На zalosna и joy1 им се допаѓа ова.
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали некоја од вас го користела кенгуров?
    [​IMG]
    Се мислиме да го земеме, па би сакала претходно да чујам искуства.
     
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас ако имам мало бебе прво ми е за многу работи сеуште учам,знам уште многу одамна дека до 1 годинка млеко само Ад или Мајчино никакво друго исто кога се почнува со цврста храна знам дека се почнува со благи кашички,после со солени едноставно сум слушала од другарки,роднини незнам кој те подучил кравјо млеко на толку мало бебе? сама сигурно не ти текнало одма прекини го здравјето негово е најбитно
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Според мене, имаш пристап до интернет, еве го користиш и форумов каде не само што може да се прочитаат различни мислења и искуства, можеш и да прашаш за совет. Точно е дека не е се веродостојно, ама барем имаш шанса да споредиш, сумираш и на крај да донесеш одлука која мислиш дека би била најсоодветна за тебе и твоите најмили.
    И јас не се сметам за искусна и само прашувам: овде, доктори, пријатели, роднини...На крај се извлекува решение, а ако не сум за нешто сигурна не го ни практикувам. Тоа е мое мислење.
    Што се однесува за кравјото млеко конкретно, не знам некаде (барем не на форумов) да се спомнало дека се дава на толку мали бебиња.

    П.С: Не ги сфаќај коментариве погоре како критика туку како најдобронамерен совет. Сепак, за тоа и сме тука.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Истиот кенгур баш не сум го користела, ама имаме друг кој едвај 2 пати по 15 минути сум го искористила :smirk: . Мене ми беше страшно непарктичен, и знам дека пократко период се користат... Јас не би купувала кенгур,сепак ти си знаеш.
    Моја блиска личност пак доста го корисеше(по дома,на шетање),ама бебето си се научи нон-стоп исправено и после тоа не можеше ниту во количка,нит релаксатор, ниту во транспортер да го легне :( . Такво беше нејизното искуство,ама секое бебе си е приказна за себе.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Кај нас е слична ситуацијата како со другарката. Ние го земавме кенгурот (не баш овој, ама сличен) на 4 месеци и нема ден да не го користиме. Ама синко сака да седи само свртен нанапред и да разгледува. Тате повеќе го шета во кенгур, а јас морам повеќе во количка за да не се одвикнува од количката. Ама кога ќе сфати дека оди надвор не е важно во што е - само да шетаме :D
    Инаку најчесто го користиме за пократки релации, некаде околу пола саат оти ми е страв многу време да ми седи во него.
    Нас ни е ептен практичен.
     
    На TIGARCE86 и An-na им се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Фала ви на одговорите. И ние се мислевме дали да земеме или не, ама најверојатно ќе земеме. Ќе го користиме за по дома. Се надевам колку - толку ќе заврши работа.
    Прашањето ми беше дали е удобен за бебуш и лесен за употреба, бидејќи јас имам дома еден ама никаков е. Детево целото искривено во него е.