1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Епа немојте тогаш да ги китите и др мајки со епитет ,модерни' затоа што се водат по некои шеми на интернет.Себе си се браните што прерано воведувате храна а другите што одолговлекуваат ги напагјате.Не убедувам никого во ништо ниту напагјам само дискутирам и споделувам искуство.Јас бев таа која спомна за астмата.На 4 месеци сестра ми му даде јагоди и истата вечер детето беше со хитна помош однесено на лекар,помодрен целиот,без воздух.И што постигна со тоа што избрзала?Само штета му нанесе.
     
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    pa i nie ovde spodeluvame iskustvo sekoja edna e tuka poradi svoi pricini, i site semi na netov ne se 100 % sigurni, najgolema doverba imam samo vo edna licnost ovde na netot dr,. julija od soba za doenje, se sto e kazala e 10000000000000000% tocno, a ovde po forumot sekoj pisuva svoi mislenja a sekoja majka prifakja sto e najdobro za svoeto dete, a sestra ti izbrzala 4 mesecno bebe so jagoda, ne mi e jasno kako pokraj sebe imajki strucno lice eve vo slucajot si ti da ne se posovetuva...
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    zatoa sto sestra mi rodi pred 12 godini i togas se uste ne bev 'strucna'.Ni sega ne se narekuvam strucna jas sum samo sestra koja rab na pulmologija nisto povekje od toa.I ne planiram da se raspravam nitu temata da ja pretvoram vo kavga.Nema potreba da se pravime koja e nad majka koja e ispod,zatoa sto takvo nesto ne postoi.Veruvam deka i ednite i drugite si go baraat najdobroto za svoeto dete,a dali postapile pravo ili ne ke si pokaze vremeto i natamosniot razvoj na deteto sekako.
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Jaс не нападнав ниедна мајка дека не е мајка. Секоја си знае што е најдобро за своето бебе. Ама немој да ми кажете дека сол и шеќер да се дава секој ден на 6-7 месеци бебе е нормално. Зошто не е! Ниту бубрезите можат тоа да го издржат, ниту пак панкреасот. И никој не зборува дека нешто одма ќе му биде на бебето, скраја да е, ќе му биде после 10-15-20 години со оптовареност уште од мало. Ако не е така, нема нашите генерации да се повеќе по болници одошто дома, од што нели нас многу здраво не хранеле.

    Никогаш не сум си земала за право да навредам мајка дека е лоша мајка, зошто да се исчува едно дете е многу труд и вложување, само искоментирав и во иднина ќе коментирам секогаш дека на возраст од 6-7-8 месеци тоа не е нормално да се дава. Тоа не ме прави ни повеќе ни помалку мене мајка, само совеста не ми дозволува да не продочам дека може солта и шеќерот да се избегнат барем до година.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Емилија не знам зошто се караш, а постојано низ темиве сите мајки ти даваме совети зошто постојано имаш прашања, како и секоја првородка. Зошто тогаш плукаш по оние што трошат време да ти помогнат?
     
  6. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Nova ne se karam ne znam kako me imas svateno, nikade ne vregam i ne plukam ne znam kade go gledas ti toa
     
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Кажете ми, од што може да има запек: тиквичка со кисело млеко, тиквичка, брокула и кисело млеко, круша варена со 1/4 праска и житна кашичка на Хип со пченка, јаболка, слива. Тоа има дадено последните 5-6 дена. Што од ова е најризично зошто не можам да откријам.
     
  8. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    напротив од овие намирници би требало да имате поразредени и почести столици.
    еден ден дои го почесто ако сте на доенје.мене тоа ми помага.
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    За жал не сме на доење веќе 4 месеци. Само АД пие. Знам дека треба да се пораздредени, затоа и сум во прашалници и паника, од што е проблемот ...
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Nova пие ли бебето течности освен млеко?вода на пример по колку конзумира дневно?
     
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    По ич. ;( Не знам како да ја натерам да пие вода. Од шише, лажичка, чашка, ладна топла .. по спиење, пред спиење, пред јадење, после јадење, ми нема успеано повеќе од голтка да испие! ;( Пие секој ден чај од 100-150 мл. И ете сега дека маки мачиме и давам разреден сок од слива, 50 мл слива со 50 вода.

    Не е доволна количина на течности? Можно е тоа да е проблемот?
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Можно е но и немора да значи.Од маж ми братучедка е лекар и еднаш во неформален разговор и реков дека пиеме околу 300 мл течности на ден(вода,чај) и она ми вика оо малку ви е тоа :О...а ние исто едвај и толку пиевме.И ден денес слабо вода пие.
    Чудно што слива не ви помага она содржи нерастворливи шекери кои ја омекнуваат столицата.Пробај сува слива свари и дај и ја таа водичка да ја пие.колку дена ви е така?ах да и пошто сте на ад давај и помали количини а почесто
     
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Практично одкако почнавме со дохрана. И исфрлив компир, ориз, банана, морков, варена јаболка ... не остана детето ништо да јаде. Значи скоро три недели, имаше еден период од 4-5 дена кога какаше нормално и почна пак запекот. Никако не можам да откријам од што е. Храната што ја напишав погоре ја давам 6 дена без измени, веќе памет немам што да направам. И правев и компот од суви сливи сега, испи 100 мл. од водата, па ќе видиме.

    Не знам каде да ја барам причината ...
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    А да пробаш со кајсија или спанак?не памтам колку месеци имавте но спанакјот е добар за столицата.Ептен ако ништо од храна не помага земи и сирупче ерба вита од зегин.околу 400 ден.На природна база е и помага за столицата.Секако консултирај се и во аптека.Можеби има мрзливи црева бебето или организамот допрва се навикнува на дохраната.Не се грижи мн ако не плаче значи нема ни болки :)
     
    На nene88 и Nova им се допаѓа ова.
  15. marija27

    marija27 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    1
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    najdov eden izvadok na net za voveduvanje na kravjo mleko i zosto da ne se vovede pred godinata.Mozebi nekomu ke mu koristi

    Постојат две причини зошто Комитетот за исхрана на Американската Академија за Педијатри ја забранува употребата на кравјото млеко до 1-годишна возраст: алергии и анемија (недостаток од железо). Внатрешноста на желудникот кај некои бебиња се формира подоцна. Додека нетолеранцијата на лактоза е многу ретка кај доенчињата, кај некои бебиња може да се појави дијареа, подуваност или абдоминална болка, поради неможноста да го сварат лактозниот шеќер во млекото. Исто така и алергенските протеини може да влезат во крвта и да предизвикаат алергиска реакција, како растечен нос, кивање или црвени образи полни со ситни брунчиња кои чешаат.

    Недостатокот од железо, или анемијата, е друг проблем, бидејќи кравјото млеко содржи многу малку железо. Ако бебето е алергично на протеинот во кравјото млеко, иритираните црева може да пуштат малку крв на столицата на бебето.
     
  17. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Фала ти многу за утехата!

    До кој месец беше кај вас вака? Ние сме веќе 7. И дали даваше компир, ориз, морков и банана?
     
  18. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    ^Nova ние сме имале проблем само со морковот. Кога му го воведов не какаше 3 дена. Потоа се стабилизираше. Најверојатно како што кажаа потребен е период на адаптација. Кога ќе се среди состојбата почни полека да ги воведуваш повторно сите работи. На нас за какање ни помага многу варена јаболка, пробај може ќе успее и кај вас. Пробај и со компот од модри сливи.
     
  19. marija27

    marija27 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    1
    па тој период беше и кај нас, што и да давав исто беше, мораше да поминат 5-6 дена за да кака. давав што е можно повеќе течности, а најмногу чајот бекутан. исто бев уплашена, но ете помина, период
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    И ние имавме период од кај месец до 3 месеци, така мака по 4-6 дена да не кака,...давав бекутан чајче, вежби со ноџиња, топло на стомаче, вежби на стомачето...и ете период е кој мора да помине.