1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Искрено едвај го чекам денот кога ќе се стабилизира, се намачивме и двете, а и ми е жал дека од многу работи ја лишувам за да не и направам поголем проблем.
     
  2. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Нова нас за какање ни помага сокче од круша. Незнам што, како, но кога ќе му дадам круша денот под 5 какања не сме биле до сега. Пробај. :)
     
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Од кашичка од круша нема ефект, сокче од кајсии и сливи нема ефект, ќе пробам и со сокче од круша. Единствено што има минимален ефект е компот од сливи и водичката да ја испие па наредниот ден колку толку да се испразни и после пак неколку дена истата песна како ништо да не пиела.

    Фала ти Дона и на тебе.
     
  4. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Чај од бел слез од колку месеци може да се дава?
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не сум сигурна од кога точно ама мислам пред година никако. Јас околу 15 месеци имам дадено ама не го сакаше.
     
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    жени ве молам за совет и помош!
    имаме проблем со нокното спиенје со синко.до кај 7 месеци не спиеше ноке,потоа почна да си спие уредно по 5-6 часа во континуитет,ке го надоев штом се разбудеше и пак продолжувашеуште неколку часа.убавиот период траеше 1месец може месец и пол и пак кошмар.
    се буди на секој час некогаш и пократко.откако почна да се исправа и да лази се случува ова.лесно можам да го презаспијам ама штом го пуштам во креветчето по 5-6 мин.се исправа така успан и се буди.и во сонот не е мирен цело време прави движенја ко за лазенје.
    дали преживува ноке тоа што го прави денје?како да го смирам детето и јас не знам?!нити тоа е одморено ко што треба а ниту ние.ноке не цица ептен ако не можам да го успијам в зори нудам аман ни така не се успива пак станува веднаш.
    кажувајте совет,се е добродојдено.
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
     
  8. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Ние иако сме помали, еден период се подразболе и после тоа го изгуби редот. недела дена стануваше на пола саат, саат преку сила и плачеше. Се додека една вечер не го завиткав како фишек и така без да мрда си ја преспа ноќта како и порано. Од тогаш се вративме во нормала.
     
  9. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    skoro mesec trae ne ke da e skok.ke pobudalime.iscrkavme za spienje.
     
  10. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Како да почнам да давам неблендирана храна?

    Се обидов со ориз ама се задавува некако, па почна на секоја лажичка да ми се тресе раката :(

    Бебушко има 10 месеци.
     
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    извини а зошто почнуваш со неблендирана храна?!мало е уште.
    моето е 10 месеци има само 4 заби и не давам неблендирано ништо.давам лепче надробено за да се учи да џвака,кашкавалче омекнато низ прсти или банана со вилушка гмечена.друго се во блендер му правам.
    има време ке џвакаат :D
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ние сме веке 6месеци :) јас си читкам одамно низ темава па ако треба нешто тука ке пишувам за над 6+ :)
     
  13. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Еј исти сме и ние...па кога ќе се исправи во креветчето нерв ме фаќа, се чудам кај ќе оди...жива ненаспана сум и се прашувам до кога вака...
    И јас неможам да го најдам чарето...
     
  14. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    каја,колкави сте? колку време трае кај вас ова?
     
  15. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Не го ставај во креветче да спие извесен период. Нека спие со тебе, може сака да биде во твоја близина, а за теории за навикнување да спиело само во креветче од мало, почекај понатаму. Важно е бебето да е задоволно и среќно, а не да е нервозно, оти не е мама до него. Јас воопшто не се согласувам со тоа дека треба бебето само да спие, за да се навикнело така. Мојата ќерка спие со мене од кога е родена. Имаше период кога ја оставав во креветче, ама повеќе од 3 часа не издржуваше, а вака кога ќе се разбуди јас сум до нејзе, водичка, цице и пак на спиење. Јас застапивам теорија за спиење со родители доколку децата така се чувствуваат задоволни :)
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  16. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Majki da ve prasam, soprugot mi e od strumickiot region i tamu gi solele bebinjata, za koga ke porasnele da ne im mirisa potta, jas toa prv pat go slusam i vo moja okolina koj i da prasam nikoj ne znae, nekoi slusnale no ne razbrale ni primenuvale, dokolku nekoja od vas ja znae procedurata neka mi pise, ovoj mojov zapnal soli go ta soli go, e sega problemot e vo toa sto sum sama i sama go banjam tesko koga mozam da go isplaknuvam posle banjanje i mi e strav vo vodata sol da stavam za da ne daj boze mu dojde do ocite...help
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас прв пат слушам за вакво нешто. Прашај некој од таму ( ако толку ви значи таа постапка- роднини) ама пази ако има нежна кожа бебето, на очи како што спомна.....
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И јас првпат слушам ама сол во вода :x никако,можеби е некој обичај или нешто ама нема врска со потта,А бе човек ке се испоти ке се избања и дезоранс нема гајле :D се шегувам ама јас не би ставила сол и тоа на мало бебе :^) незнам ама ако мораш тогаш земи едно зрно само :^)
     
  19. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Битолчанче :) еден месец сме помали од вас. Инаку ова ноќново спиење неспиење трае доста долго. Тамам мислев куртуливме од грчевите, бебе продолжи да си плаче во сон, абе понекогаш и на 15мин. Докторката ни кажа дека е мн активна и сето тоа го доживува и навечер и нели несигурна е и бара цице да те почуствува. По добри три месеци почна супер да си спие дури некогаш и воопшто не се будеше во текот на ноќта. И еве сега повторно истото...и згора на се кога ќе го додадам сега и никнењето на заби цццццц...си спие и оддеднаш ќе се превртува и оп ќе си се исправи на газето, си станува, па ај ќе ја успијам пак, па по некое време ќе почне да плаче и така се во недоглед. Абе понекогаш ни цицето не ја смирува. И сега најново ни е, госпоѓата фино лепо ќе си стане во 5 сабајле и никако неможам да ја презаспијам и така мртва уморна си одам на работа. Незнам до кога вака и незнам што да направам, само ќе си чекам, ќе и одмине валда само од себе. Инаку да, спиеме заедно ама и тоа не помага...
     
    На mama31 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    каја ,срцка исто ко јас да сум го пишувала ова.истото и ние го врвиме-неспиенје па спиенје па сега пак неспиенје.се сум пробала и до мене да лежи и во креветче и ништо не делува.само си барам можни причини ај заби се ај скок во развој е ај темпераментен е(а тоа навистина е 200 на саат е,минуита не застанува).белким ке мине...мора.не ми е познато ова керка ми од 6 месеци спиеше цела нок и ден денес е спанка ама ова ке ми наплати и за неа и за осумте години што мирно си спиев :lol:
     
    На kaja11 му/ѝ се допаѓа ова.