1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    на педијатар ќе одам деновиве..од одамна не сум била и ќе прашам за повеќе продукти за кој имам дилема :)

    а розевиот јогурт толку ми е вештачки густ,само тие знаат што ставаат внатре.
     
  2. marija27

    marija27 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    1
    на 11 месечно дете колку количина млеко може да му се дава дневно?
     
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    137.226
    Пол:
    Женски
    во советувалиште ми рекоа околу пола кгр.му е доволно дневно.тука влегува цела количина што ја прима и преку кашички , пудинзи и млеко .
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Да ве прашам дали ви се случило вашето дете да ја потресува главата ? Моето забележав одвреме на време ја потресува главата кога седи ептен сум уплашена ќе одам на доктор за тоа ама сепак сакав да знам дали од вас му се има случено тоа не прави често Али ја забележувам има некој ден го прави тоа си велам да не се науче на тоа и ке и помини оти има некој работи кога ке се научи и го повторува одреден временски период Али сепак ке. Одам на доктор :(
     
  5. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Тоа им се случува кога се возбудени, кога ке видат нешто што сакаат.
     
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mojata taka pravese otkako ke se izmockase.Sega odamna ja nemam zabelezano taka da pravi,ama na taa vozrast(10-12) istoto go pravese.Mislam majka deka nema za sto da re grizis,ama za da ti bide mirna sovesta,konsultiraj se so pedijatar.
     
  7. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Ја забележувам кога е нервозна или радосна почесто го прави тоа ја потресува главата сепак кога ке одам на доктор ке прашам за да си бидам мирна
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Mojata pravi taka ne e nisto strasno ne se plasi. Pravat taka bidejki gi vtresuva kako da kazam ili ke im stane ladno ili ke se izmockat. I nam koga ke ni stane ladno se potresuvame i velime " me vtrese"
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки ај помош- маж ми е на пат, сама сум со двете деца, а бебево вечерва се раскашла, баш пред спиење. Утре ќе се снајдам, ќе одиме на лекар ама ме фати паника. Ви кашлале ли бебињата?
     
  10. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    моево знае да се закашла ако имаме секрет во “меѓупростор“помеѓу носето и грлцето.
    јас не можам со пумпица се да исмукам и кога лежи му се слива во грлото и кашла. не е ништо страшно ако е ретко,некоку пати во тек на ноќ,но ако е почесто нека го ѕирнат на доктор..мали се душички..дури да пораснат...
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Па и преку ден поткашлуваше ама ретко, затоа не обрнав внимание, ама пред спиење и еве додека спие кашла. Ме фати паника да не се случи нешто...
    Читав на др.форуми дека мукоплант маст од еукалиптус смеела да се мачка на бебе, ама многу е јак мирисот, корисѕел ли некој?
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Кога сме кај кашлењето исто и малава знае да се закашла ама најчесто кога и се смее или кога ме гледа а не и зборам и се закашлува демек еве ме :D преку вечер некогаш кога спие ама не ечесто па си мислам не е нешто сериозно.
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Ако имаш услови напари го купатилото.Пушти мн жежка вода да тече за да се крене пареа и влези со бебето .Ке поседиш кратко.Да не ви е сув воздухот кај што спиете?суво кашла или продуктивно?
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Isto i nie od vcera kaslame, ama cudno mie samo kasla dodeka spie i toa mnogu, duri mislam deka se davi od slajm, se zaiknuva ako nemoze da se iskasla na dvapati od pamet me izvadi. Utre i nie na pdijatar odime.
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Пуштам радијатор навечер да се стопли малку ама и го навлажнувам воздухот ( со апарат од фонко). И направив топла купка во купатило ама ќе одиме на лекар, миле паника сум за овие работи. Повеќе додека спие кашла. Се надевам нема да биде ништо сериозно.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Како сте денес леона?
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Преку ден одвреме навреме кашла, ама ноќеска на пола саат кашлаше. Втора смена е др.уште малку и ќе одам. Ми е страв да не спушти на гради. Фала на прашање:)
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Да се цитирам сама ( не редактира).
    Бевме на др., нема наод, нема на гради, нема ништо. Најверојатно е вирус во поминување, како што кажа докторката. Уфф ми олесна.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Bevme i nie na pedijatar ja slusna se e cisto ama ni dtade edni kapkicki da gi poeme tripati vo denot po sest kapki SalbuBronch za iskasluvanje i kapki vo noseto. Narednata nedela sme na redovna kontrola pa togas ke ja preslusa pak. Se nadevam ke se oporavi.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Девојче се вративте во германија? Нас ништо не ни дадоа, ама гледам и намали со кашлањето, че видиме ноќеска како ќе биде.
    Ај ќе помине.