1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Da da, odamna sme vrateni. Mozebi nemate potreba vie od sirupce ili kapki. Malata se gleda deka saka da gi iskasla ama nemoze i neznae, belkim ke i pomognat kapkite iako na gradite e cisto.
     
  2. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Незнам во која тема да го поставам прашањево. Значи, син ми има 8 месеци. Сеуште го дојам, преку ден не баш, но навечер за заспивање и ако се разбуди да. Е сега сакам да воведам чоколино, медолино карамелино или било кое од тие лино производи, но тие се подготуваат со млеко.
    Прашањето ми е дали иако цица смее да пие и кравјо ете еднаш во денот за карамелино оброк на пример?
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Bebeto na bratucedka mi e isto na vozras kako mojata kerka,edna nedela razlika. Em cica em, mu dava mleko so cokolino nasabajle. Uste od pomal mu dava.
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Na tie meseci i nie cicavme,jas najprvo i dadov frutolino(edinstveno toa se podgotvuva so voda).Potoa i dadov cokolino so lesnik,go podgotvuvav so Bitolsko so 10 vitamini sto e.DVE TRETINI MLEKO,EDNA VODA,drugo mleko mi bese strav da i dadam,pogotovo domasno.
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Dona, јас би те посоветувала да земеш млечни каши на Хип или Хумана. Се раствараат со вода и немаат шеќери како сите тие Лино прашаци.
    Рано е за кравјо млеко.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    И јас би направила така, малку покасно може да почнеш со лината.
     
  7. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Синко има 8 месеци. Си јаде се супер, само што мака мачиме со третиот оброк. Ако изеде повеќе од 4 лажички, јас сум пресреќна. А пред спиење обавезно бара да цица и цица долго. До скоро не ми сметаше, но во последно време почна многу често да станува навечер и да плаче за да цица. Лажливка не сака да види, сок не сака, баш бара да цица. Имал некој вакво искуство? Фаза е или нешто друго?
     
  8. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    prvo izv.atinica ne mi menuva

    donna i nie sme 8 ipol. slicno kako drugite clenkite sovetuvam da pocekas. jas kako tret obrok,vecra vo 19.00 davam odkutiite na humana,nestle,hipp.site gi pravam so voda a sinko gi obozava.imas mn.vkusovi-griz,biskvitka,oriz,rogac so vanila,heljda so jabolko,so krushka, posle banani praska..eden zid vo zegin :)
    ima vreme za cokolino..ke ruckaat i toa :)
     
  9. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Веќе му давеам од тие млечните каши на хип, денес купив фрутолино и супер си го прифати без проблем. Не дека ќе дадам одма, но сакав да слушнам мислења за бебе што цица и пие кравјо млеко. Сепак фала на сите :)
    Ќе почекам уште малку барем до кај 10 мес. за кравјо.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Вчера и вечер малава пред спиење околу 50мл млеко и несака повеке.
    Еве пред малце заспа и едвај испи 40мл,вчера исто така цела вечер со 40мл до наутро 9ч.
    Ме загрижува вака што прави овир два дена.
    Преку ден си јаде и пие нормално ама еве од вчера пред спиење вака а до вчера околу 150 ке испиеше.
    што мислите?
    Некој слично искуство да не има?
     
  11. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Majki sovet mi treba.Imame 7 ipol meseci i sega problem so spijajneto.Zaspiva i koga ke seti deka go pokrivam se nervira kloca se od nego i dodeka ne iskloca ne se smiruva.Sto da mu kupam kakva vrekicka za spienje ima edni neli kako pikozni go oblekuvas i edni pravi samo so patent na sredina ili nesto sovetuvajte me .Se izvinuvam za lat. od mobilen pisuvam
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas imam dve vreki za spienje i kako se ispereni i zdipleni vo skafce, taka i si stojat, ne gi upotrebiv. Pokrij go so nesto potenko moze mu e zesko, iki sobleci corapcinja, neka mu e pokomotno.za spienje.
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Мамички, со малечката, имаме проблем во однос на исхраната. Не знам дали некоја од вас се соочила со слична ситуација, ама моето бебувче спие 5 пати во денот и не заспива без млеко. Се тоа е во ред ама не ми остава простор за цврста храна. Значи после 6 шишиња млеко не ја јаде цврстата храна. Поточно и да касне нешто, тоа и е одвишок па има мачнини од прејаденост.
    Разговарав со педијатар ама не добив конкретен одговор. Таа има 6,5 месеци и мислам дека мора да јаде цврста храна. Не можам да ја држам будна повеќе од два сати и заспива исклучиво со млеко. Се обидов со нишање, во количка ама ништо не ја успива. Пробав и тоа да давам помалку млеко, отприлика 30 гр само за да и дојде дремка - ама и тоа не успева. Инаку, крвта си е во ред па не знам дали треба да навалувам толку на цврстата храна.
    Секој совет е добредојден
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I mojta taka pravese i se uste pravi.Po cela nok rita,se prevrtuva,dur ja pokrijam,ete ja pak se otkrila.Ne veruvam deka i e zesko,oti spie samo po pizamki i corapcinja tenki.Do navika li e,sto li e,poima nemam.Koga bese bebe i jas razmisluvav za vrekicka,ama kako sto spomna pogore feminkata,ke ostanese propadnata investicija.Probaj oblecete se poveke,a za pokrivanje nesto tenkicko.
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Сега уште не е толку ладно па не е страшно ама кога ќе фати зима ќе ти биде проблем- од искуство ти кажувам. Ние спас најдовме во тие како скафандери што се ама за спиење, џошто синко нон стоп беше откриен, вака бев сигурна дека не му е ,ладно ( иако се будев по цела ноќ и го покривав).
    Класичните вреќи за спиење ми беа пропадната инвестиција, ептен се живцираше во нив.


    Анина: а дали бебето спие и навечер? Оти ако спие 5 пати на ден и плус навечер можеш да се потрудиш по будно да биде дење, на пр.одете во игротеки, кај др.дечиња и ќе нудиш храна или барем ќе створите навика побудно да биде. Може и убаво ќе прифати кога ќе успеете да се нахраните а може и ќе прави проблеми, никој не знае како ќе реагира. Мислам дека се додека крвната слика е добра не е страшно ама пак треба да се учи да јаде. Секако дека и понатаму млекото е основна храна ама после 6 месеци не ги зафоволува сите потреби.
     
    На kostadinka24 и anina им се допаѓа ова.
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Anina odkoga ke stane bebus daj cvrsta hrana. Primer pie mleko vo 12 casot i spie do 13 casot. Kasa daj i vo 14 casot. Taka ke pominat dva casa od koga piela mleko. Posle vo 15 casot neka ti pie mleko i zaspie. .(od koga stanala vo 13 i zaspie vo 15 casot, pak ima dva casa pominato).
    Isto i jas taka pravam. Pred zaspivanje cica malata, spie okolu 45 min, i odkoga ke stane po pola cas i davam kasa. I kerka mi spie na sekoj dva, dvaipol casa.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Leona, таа си спие убаво навечер а преку ден преспива 5 пати по 20-25мин. Сум се обидела да ја држам подолго време будна ама не бива. Плаче, очи ми вади.

    Devojce и јас постапувам исто како тебе. Кога ќе стане од спиење нудам цврста храна а пред спиење млеко. Ама малата многу плаче ако тераме така. Затоа и барав совет од педијатар.
    Да поедноставам, ако јаде цврста храна, плаче, не е расположена, нема мирен сон, многу повраќа. А ако е само на млеко едноставно не се осеќа дека има бебе. Расположена е, весела и си спие мирно. Кога бевме последно на вакцина ми рекоа дека треба на 6 месеци да има три оброци ама јас не можам да го спроведам тоа. Еве на пример вчера имаше 3 регуларни оброци и заспа во 20h, ама цело време се будеше до 01h. Денеска, не и дадов ништо друго освен половина банана во 18h. Заспа пак исто во 20h и се нема поместено откако ја легнав. И сега ќе спие до 08 сабајле, без будење. Не знам искрено како да постапам. Си велам дека можеби сеуште не е подготвена за цврста храна. Почнав со цврста храна од 4 месеци и оттогаш се смена сосема се до пред две недели, кога почнав да гледам дека токму храната ни прави проблем.
     
  18. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    anina mnogu e 5 pati da spie.moras da i napravis nekoj raspored na spienjeto.na taa vozrast treba da ima ,spored mene 2 denski prespivanja od po saat saat i pol.mislam deka tvoeto samo dremnuva pa zatoa e nervozno a i se zasituva od tolku mleko...
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Anina izlezete nadvor, prosetajte, probajte i nadvor da jadete. PreD da dojde vremeto za spienje izlezete nadvor i ponudi cvrsta hrana, pa vidi kako ke reagira,.Tri obroci se mnogu jas mislam. I ako velis deka cvrstata hrana vi e problem togas poleka, ne forsiraj, malku po malku. Site deca nemozat da bidat isti, ke prejade porano ili pokasno i mlekoto nema da ja drzi. Jas davam dva, i ne ja butam na sila, dodeka saka, ako.pocne da se mrsti ili da kenka, stop.Nie si imame procedura koga treba da jademe cvrsta hrana. Sedime vo relaksator i pustam muzika i klipovi da gleda na you tube Muffing songs, detski pesnicki, ednostavno zaljubeni sme vo niv i ne trepnuvame. Taka i jademe. Probajte i vie, najdi nesto sto ke i bide interesno.
    I mislam deka nemozes a i netreba red da i stavas na bebus za spienje. Koga i se spie neka spie, kako ke raste ke namaluva so spienjeto i ke bide poveke casa budna. I nie spieme tolku. 4-5 Pati vo denot.
    I na tebe i na mene koga ni se spie, sakame da spieme.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Паузирај, односно давај по еднаш во денот од сабајле, и само еден вид овошје/зеленчук. Не мешај повеќе видови, посебно не навечер, штом и е тешко од храната. Ако јаде колку толку и не се буни додека јаде значи ќе си прифати, ама нуди секој ден за да сконта дека мора така:) . Ако не мора да тргнеш на работа не се нервирај, ќе се научи а и после 6 месец се порадознали па ќе буде побудна, па од 7 месец ставај ја бо дубак по малку колку да се најадете. Јас така правам: или брат и трча низ дома а она го гледа, или пуштам нешто на тв па гледа, или тропам со играчки и јаде по околу 80 гр. Не дека е нешто восхитена ама ај да речеме така така е.
    Инаку моево оа ич не спие дење. Еднаш претпладне околу пола саат, попладне ако сврзе ококу саат време и толку. И во 8 навечер веќе плаче за спиење, ја држам до 9 и заспива. Цица околу 3 пати навечер и се вуди ранооооо. Како ли само функционира не знам. Мала е за толку малку да спие. И да, вака ми смени после 5 месец, претходно беше бебе за пример. Ама што е, тука е.
     
    На anina и ddevojce им се допаѓа ова.