1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    да синми нонстоп си спие во пижамки, може ако го повивам поубаво ќе спие без да се штрека бидејќи вака слободен ќе се удри со рачињата и се плаши ама полесно му е за спиење вака слободен
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    828
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    До 6 недели јас му облекував пижами што се копчат како шпикозни, а сега и дводелни и како шпикозни.
    Од мало треба да се навикне дека за спиење пижами се носат :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И ние од прв ден спиеме во пижами :)
    Јас тргнав од себе, многу поубаво спијам во пижами отколку облечена во нешто друго.
    Претпоставувам дека и синко поубаво ќе нанка така облечен. :)
    Имаме три пара минијатурни пижамчиња!
    Едните ни одат комплет со ќебенце, абе да ти е мерак да спиеш! :D
     
    На joy1 и Lovely93 им се допаѓа ова.
  4. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Дали некој знае каде може да се купат тетра пелени (шарени) во Охрид?
     
  5. astra20

    astra20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    42
    Сигурно имате Стружанка во Охрид.Баш прашував во Скопје ми рекоа дека имаат шарени (бели со шари) 650 денари се десет или по 65 денари парче.
     
  6. astra20

    astra20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    42
    Ајде едно прашање до поискусните мајки .Колку парчиња боди ми требаат за почеток и дали да земам и 56ки и 62ки??? Нас терминот ни е 13 Октомври , така да секако ќе се по долги ракави, ако го земам во предвид и периодот на подолго сушење (пошто ќе залади нели) незнам со колку би можела да истуркам до 40 дена бар.
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Според мене околу 10 за да бидеш на раат и да не переш преку ден два:) зависи колкаво че се роди бебето, ама имај неколју 56 и пивеќе 62. Брзо еатат бебињата а бидејќи доаѓа зима и малку поголемо води да носи не е страшно, одозгора секако ќе има шпихозни.
     
    На astra20 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    астра јас имав 5 боденца купено 3 пара хулахопчина и 5 -6 комплетчина за почеток. комплетчината беа знајш или дводелни или шпикозни со капче и нараквичина и лигувчина имав 2-3. чорапчина исто имав 3 пара. за почеток мислам дека се доволно. а понатаму како идат ќе ти носат па сега мочкава моја има фазла алишта од мене и маж ми :rofl:
     
    На astra20 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Баш сега се позанимавав и еве го нашиот шопинг за бебето досега :inlove: :
    - 10 х боди со кратки *терминот ми е октомвири, и веројатно згрешив што ги купив со кратки ама такви се продаваат летно време :) :tmi:
    - 6 х боди со долги
    - 8 х панталончиња
    - 3 х капчиња
    - 11 х лигавчиња
    - 2 х чорапчиња
    - 2 х ракавички
    - 2 х шпихозни - мора да докупиме - колку би ни биле доволни за 0-3?
    - дуксерче
    - бенкиче
    - јакничка
    - 4 х тенки прекривки
    - 3 дебели кебенца (ќе зоврие детето :$ )
    - постелнина (чаршави 3, 2 оградици, 2 перничиња, две навлаки за јорганче, јорганче)
    - 20 тетра
    - 5 осмици
    - 2 пешкирчиња - бањарки
    - едно мече и играчка онаа спирална на количка, на креветче што се става
    :whew:
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Нема Стружанка и јас се зачудив :o (барем на веб страната на Стружанка нема продажно место во Охрид)...иначе не сум од Охрид :) тука ќе бидам овој месец, па бидејќи на големо се припремаме за бебушот...мислев да не најдам тука некои интересни...фала ти на одговорот во секој случај :*
     
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    можи моево прашање е глупаво ама оти служат тетра пелениве,оти знам дека сега памперс се користи.. ај некоја мамичка нека ми појасни во лп..оти наскоро и јас ке бидам мамиичка и секогаш ме бунат ваквите постови. :$ :$ :$
     
  12. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Тетра пелените се мултифункционални и имаат повеќе намени...
    - се користат за широк повој во првите денови-месеци, да се стават под главчето на бебето додека си спие, да се стават под бебето во количка, при лежење, кога не сте на домашен терен :) секаде каде што бебето лежи и може да бљуцне, на рамо за да бљуцне после јадење :puke: :lol: , за бришење, за покривање...

    *може да се користат и за одозгора при пеглање на нешто поосетливо :wasntme:
    Некоја искусна мама нека додаде друга намена :)

    Корисни се од едноставна причина што се памучни и меки, пријатни за бебето, а можат да се перат на висока температура (инаку тешко дека може да се исчистат флеки од бљуцкање на облека која се пере на 40 степени) и да се пеглаат за додатна дезинфекција (за да се спречат осипи на лицето и телото на бебенцето) :tmi:

    Поради тоа што се користат за се и сешто, никогаш не се доста :) добро е да се имаат повеќе парчиња - 20 пример! ;)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ке благодарам срцка за објаснувањето,јас знаев само за широк повој,иако јас ке си поцнам со памперс сепак ке ги побарам овде оти не живеам во мк и не ни знам како ги викаат овде ама ке се снаоѓам само на синко да му биде убаво :lol:
     
  14. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
  15. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мамички ве молам за помош ние сме влезени во 9 ти месец веќе се ни е спремно ми останаа уште неколку ситници,кажете ми каде да најдам водоотпорни чаршавчиња со ластик само долни ми требаат постелнини имаме поздрав до сите :*
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас прашав овде- во Анжи, во Тач или јамбо. Ама уште не сум била да видам дали има и каде има.
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас си купив од ТАЧ, во рамстор.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Vo Jumbo gledav vakvi carsafcinja ama ne mi teknuva na cenata.. jas si zemav obicni podlogi bez lastik, ima razlicni dimenzii, moiete se 60 x 80 po 170 denari bea.. Odozgora si imam staveno obicen carsaf..
     
  19. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    мамичкии, дали пумпа за носете ми е неопходна да ја купам сега или може воопшто да не ми притреба.. и која е подобра, денеска гледав ама немам искуство и незнам која си ја врши добро работата..
    грицкалка за ноктињата, и таа незнам дали е ми треба да ја земам сеа или?
    хидрогден 3% дали ќе ми треба?? газички и 70% алкохол зедов..
    топломер зедов дигитален..
    павловичева земав, шампонче исто зедов, бекутан се. овие ги земав одделно, па сеа ќе треба да приземам.. пудрата дали ја врши истата функција како павловичевата? масло за тело дали ќе ми треба??
    мнооогу прашаањаа имам а? :?: :x :)
    за капките д3 не е рано да побарам сега рецепт ?? оти повеќе нема да одам кај матичната, уште оваа недела и толку..
    аај ако можее помоош! хаха :inlove:
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    За капките рецепт не ти треба рецепт јас така ги купив
    Пудра масла воопшто не користам со мустела ја мачкам целата од лиценце до газе
    За папочето мене ми рекоа само со спирт т.с алкохол 70 посто газа не ставав дека треба да дише и на петиот ден векје ни падна
    Топломер во ред е дигитален
    За ноктиња како ти е полесно така..на почеток се мн мали и тенки :) јас ракавички ставам страв ми е да ги сечам :)
     
    На Valerin и bebeto93 им се допаѓа ова.