1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Како е подобро да се купат ножичките, топломерот, пумпица, чешелче? Секое поединечно или онака како што се продаваат сите во сет со несесер (во bebeconfort и mothercare?
    [​IMG]
    Дали сте задоволни од некој ваков сет и од кој или пак кои од поединечните артикли ги препорачувате?

    И уште нешто. :) Колку шпихозни ќе се доволни за првите три месеци? Имам 5 памучни (3 од 0-3 месеци, 56ка и 62ка) и 3 плишани (50, 56 и 62). Незнам дали ни се доста или да докупиме памучни?
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.791
    Пол:
    Женски
    Baby од сето ова јас само топломер имам.Чешел не купив коса нема :) а ноктиња уште не и сечам.И ставам ракавички.Толку и се мали прстињата што не се осмелувам да сечам.Шпохозни јас користам едно 5-6 пара и ги вртам во круг.Инаку имаме месец и два дена.Денес баш сакав да докупам уште два пара.
    Мене ми се тие најпрактични бидејки ми е најлесна така за држење,ништо од никаде не и се спушта или развлекува . :) за бројчиња јас купувам 62
     
    На galapce и baby2014 им се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Како што тебе ти одговара :)
    Ако е евтин и поисплатлив сетот, купи си го. Од мое искуство: купив ножички на чико (околу 350ден) и чешлиња на чико (во комплет две, една четка и едно со запци, исто околу 350ден) и ги користам и двете. Ножичките почнав да ги користам негде околу првиот месец, а четката веднаш (после бањање побрзо и се суши косичката со прочешлување). А имаш и поевтини од Чико. Топломер не купив, го користам нашиот, под мишка и и го држам рачето да не мрда. Пумпица купивме но за џабе, ништо не вади, сеуште и чистам носе со стапчиња за уши со граничник, но планирам да купам аспиратор, ми го фалат дека ептен врши работа. Јас овие работи ги купував откако се роди, едно по едно, како што ми затребуваа.
    Шпилхозни ти се доволно, не верувам дека ќе ги испрља сите за помалку од една недела ;)
    Јас мислев ќе пуштам машина многу често, а еве се случува на крај на неделата да немам доволно работи за да пуштам "бебешка" машина, па морам да комбинирам со нашите работи.
     
    На galapce и baby2014 им се допаѓа ова.
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Девојки тотална збунка сум второво детенце ќе се роди во јули и сега молам за совет што да спремам и доупам( бидејќи првото мие во ноември горе долу се беше по долги памучно и плишано ) ,а сега сепо кратки или и нешто по долги бидејќи бебињата ем брзо се препотуваат на топлово ем брзо се ладат откако ќе се препотат ?
     
  5. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    neznam da ti dadam koj znae kako sovet oti i sin e roden vo noemvri ama jas na tvoe mesto bi kupila i nesto so dolgi oti kako se smenija vreminjava nikogas ne se znae.
     
  6. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Земи си и на долги ако не за преку ден за ннавечер ќе ти треба. Јас не сум многу за шпиони ббарем мене не ми беа практични да блуење ќе треба целосно да го соблакаат И конкретно син ми многу брзо ги израсна.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  7. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Jas mislam deka ne treba da kupuvas po dolgi bidejki sigurno imas od prvoto :) pamucnite raboti se sosema ok i nema da se pretopli deteto (primer: ako si mu oblakala na prvoto bodi po dolgi i spihozni na prvoto, na vtoroto ako e svezo vremeto letoska samo bodi po dolgi i pantaloncinja)...a klimava kakva e...ne e cudo i plisani da treba da mu oblakas :)
    Inaku za letni raboti najprakticni se onie kako bodi so kratki nogavicki...
    Se nadevam ti pomognav @pepus
     
    На Jokiiniki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Фала многуу
     
  9. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    Sto e podobro za od bolnica korpa ili transporter?
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.791
    Пол:
    Женски
    Транспортер дефинитивно.Корпата не служи за ништо.Транспортерот за патување ке ти се најде.
     
    На LadyIvvy, bambusce, TIGARCE86 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.216
    Davam bebeska obleka na poklon.Se e obleceno po dva pati.Pereni,peglani i vo kesa gi sobiram.Za bebe do dva meseci.
    VO LP pisete mi.
     
    На Girl-Rabbit, irenna и lina-kalina им се допаѓа ова.
  12. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Ајде да го споделам и мојот список, можеби ќе му се најде на некој:D

    Опрема:
    Креветче + душек
    Релаксатор
    Количка + транспортер
    Кадичка за бањање + термометар
    Фиокар за бебуш
    Перница за доење
    Корпа мала за прљави алишта на бебуш
    Топломер
    Пригушена ламба со радивце за на креветче
    Облека:
    Боди бенкици- 8/10
    Шпикозни - 6/8
    Бањарки - 2/3
    Моч пелена - 2
    Ќебенце - 2/3
    Постелнина - 2/3
    Јорганче - 1
    Тетра пелени - 10
    Капчиња, ракавички, чорапчиња - 5/6
    Лигавки - 5/6
    Ѕиврички - 3/4
    Хулахопки - 2/3
    Мини пешкирчиња - 5/6
    Топлинки - 2
    Козметика:
    Шампон + купка за бањање
    Пелени
    Влажни марамици
    Павловиќева
    70% алкохол за папоче
    Детергент за алишта
    Ноктарка/турпија
    Стапчиња за уши бебешки
    Чешле
    Шишенце + цуцла лажливка
    Бекутан чајче за грчеви
    За мене:
    Прслучиња за доење
    Влошки памучни
    Мидер за после пораѓај
    Пумпа за одмолзување (ако треба)

    Ај доста е многу долго испадна ова :D:D
     
    На DigY, bella24, SelinaKyle и 10 други им се допаѓа ова.
  13. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Mnogu ubav spisok :D definitivno ke si go zapisam vo mob i ke si se orientiram po nego ;) fala mnogu pleza4e :*
     
  14. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Одличен ти е списоков, плус се совпаѓа со мојот :))) само што кај мене облеката за бебе е на половина бројка затоа што не знам која големина да земам па ќе земам по 2 за 0-3 и 2 за3-6 месеци па сопруг ќе докупува. Исто гледав тие малите крпи ама не сконтав за што ќе ми се...

    П.с. крем за брадавици купив уште сега и мачкам по еднаш на ден. И тоа ми е во список :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Jas moram da te prasam kakva krema koristis za bradavicite? mene mi rekoa so pavloderm i so ad kapki pa se mackam od 4ti mesec ali nekako na desnata grada bradavicata mi e povlecena :( neznam zosto...
     
  16. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Јас користам пурелан на медела. Кошта 600 денари ама многу бавно се троши. Мислам нема да имаш потреба ни да докупуваш после. Таа е за нега на брадавици, за превенција и смирување на чувствителни брадавици во текот на бременост и лактација. Така пишува на декларација :)
    Мене ми мнооогу помогна во првите денови дека јас не се мачкав во бременоста.
    А и мене ми е повеќе вовлечена една брада ица од друга. Не се секирај бебето ќе ја извлече :)
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Јас за бројка купив по 2 парчиња 50-56см, се останато ми е 56-62см, зависи до моделчето имам и нешто 68см затоа што бројчињата често немаат врска со возраста некаде се минијатурни броевите па од око си познавам:D:D
    Инаку еве ги мини-пешкирчињата:
    DSCN1623 - Copy.JPG
    Јас ги земав и планирав со иста намена како и тетра пелените, и сигурна сум дека ќе ми се најдат:D
    Крем за брадавици не сум купила, некои работи ги оставив за откако ќе се роди бебуш, како тоа за брадавиците, пумпица/аспиратор за нос, исто така и таа пумпата за одмолзување ја планирам откако ќе се роди бебето ако треба ќе ја купам...
     
    На Eli23 и awl им се допаѓа ова.
  18. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Исто, Пурлеан за брадавиците. По трошка се става. Ми беа осетливи доста и затоа. А до сега со кокосово масло ги мачкав. За вовлечена брадавица на сестра ми и рекоа масажа да прави секој ден, има на нет инструкции,ако не објаснам ко што треба.ги шириш прстите и поминуваш од најнадвор кон центарот на градата до брадавицата. По 5 пати. Еднаш во ден. Превентивно е за да му олесниш на бебе при влечење.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    Mene od sto mi bea podueni i dvete bradavici mi bea povleceni, jas se ispomaciv edna nedela... Koristev medela silikonski bradavicki i mi se izvlekoa malku moite, samo sto pocnaa da se izvlekuvaat go forsirav bebus da fati... Ja stiskav so raka i mu ja stavav vo usta... i sega mi se malecki ama deka se meki gradite fakja i cica :)
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.954
    Пол:
    Женски
    Хулахопки не ти се потребни. Синми се роди во септември,значи зимата ја фати прилично мал,хулахопки ниту еднаш не му облеков. Сигурно нема да го носиш на скијање.А дома нормално ќе си топлите. запомни,бебињата се склетџии,особено машките.Како се осеќаш ти,така и бебчето ќе си го облакаш.
     
    На bile1986 му/ѝ се допаѓа ова.