1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Со царски сум. После колку време може и смее да се вежба?
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Јас почнав со трчање по 3 месеци
     
  3. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Денес се качив на вага за да видам колку сум намалила после порагај. На десет дена после царскиот рез јас имам ослабнато 9кг, уште 5 кг и се враќам на тежината со која останав трудна (а тогаш мислам имав вишок 2-3 кила)
    Е стомакот ми е цел со стрии, и лабав ми е ептен, горзно :tmi: и мислам дека не треба да очекувам некој промени во врска со него... Доста е намален, али стриите се ужас...
    Засега не планирам да се ставам на диета или вежбање, немам ниту време, ниту сила, а и онака имаме проблем со доењето па не дај Боже и мелкото да ми заслаби...
     
  4. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    за стомакот да се врати побрзо во нормала,најдобро е појас да се носи :) ,а за стриите кај некои се повлекуваат со тек на време.
     
  5. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    kazuvaj lek dali uspeja da go soberis stomaceto?..jas go imam istijot problem za vleto za krstevkata nema da mozam nisto ubavo da oblecam a i plus to deckive se zapnati nekade za na odmor izgleda ce moram vhotel da si sedam :( jas nema sansi vaka da se pojavam po kupaci :doh:
    se izvinuvam za latinicata
     
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    нит го собрав нит ништо.вчера бев по фустан да купувам, со мидер и не изглада лошо ама за по купачи нема шанси летово.повеке е кожа обесена отколку сало .како ке го корегирам незнам.
     
  7. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    ;( smrk smrk smrk ce si kupam kupaci izcelo i posle dolu nekoj sorc onaka spusteni na kolkovi .. barem da mozam da sedam na plaza :worried: ili da vezbam stomacni posto kaj mene nee koza nego bas stomace kako da sum vo 2 mesec bremena :geek:
     
  8. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Јас започнав со вежбање после 3 месеци од порагај..„после 2месеци активно вежбање можам да се пофалам дека се вратив на 57 кила(толку имав ко затруднив)...Во 9ти месец имав 73 кг...со самиот пораѓај симнав 10 кг и со вежбањето уште 5 6 ..е сега меше имам уште, но ништо страшно.. :D
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Како викаат- девет месеци расте стомакот а уште толку ќе му треба и да се врати:)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    ^_^ e bas sme sexy so stomacite
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    барем нашите мешинја се знае од што се . ;)
     
    На zalosna и gelkaa им се допаѓа ова.
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas sum porodena veke 2 meseci i 2 nedeli. Simnav 14 kg. Startuvav so 56 zavrsiv so 74, a sega sum 60 kg. Otsekogas mi bilo tesko.da se popravam, a lesno.da oslabnam. Duri i mnogu oslabev barem 62,63 da ostanev. Ubavo mi stojat deka sum visoka.
     
  13. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Стомакот и мене ми беше лабав, ко пудинг целиот се тресеше.. се додека не почнав да вежбам. Со вежбање почнав после 5 месеци од породувањето, инаку и јас сум со царски. Стриите уште си ги имам стомакот уште си го имам (денес точно 9 месеци од како сум породена) ама стомакот ми е цврст камен.

    Не можам никако да ослабам не знам што е проблемот. Останав бремена со +15кг од нормалата во бременоста се здебелив само 8кг. Кога ме пуштија од болница бев ослабена 18кг и си реков уште 5 барем да ослабам и супер ќе сум. Апетит немав никаков.. се стопив целата.. после не цел месец тие 18 ги вратив и уште не можам да ослабам никако!!! Почнав и апчиња да пијам за слабеење вежбам 7 дена во неделата ко луда држам и диети ако намалам едно кило и после два дена одма се враќа. Очајна сум стварно не знам веќе што да се прави! ;(
     
  14. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Пилатес. За месец-два зависи колку ќе вежбаш ќе ти се стегни целиот. Верувај ми. Јас не сакав во огледало да се погледнам.. стомакот свиснат надолу, вишок кожа, стрии насекаде.. ми се плачеше на моменти си викав зошто останав бремена за вака да изгледам цел живот? Собрав сили и почнав да вежбам иако никогаш не сум вежбала во живот. Не на справи одам на аеробик, пилатес, боди комбат и зумба. Камен сум цврста мускули на цело тело. Стомакот голем ко 5ти месец ама камен тврд. Млитав не ми е, кожа свисната немам, вишок кожа немам, голем ми е исто ко тебе ама камен тврд. Почни со пилатес тој е најдобар за стомакот ако си во можност стомачни колку што можиш ефект има 100%.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Пред да забременам имав 53-4 кг, за време на бременоста се качив на 74 кг и за 6 месеци сум ослабена само 11 кг :devil: т.е 63 кг сум сега.
     
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Кога може да се почне со вежби после породување? Посебно ме интересира за стомачните?
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Штом ќе заздрави раната.
     
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    А има ли врска враќањето на матката на место со стомачните? Страв ми е да не зезнам нешто. Инаку раната ми помина целосно за две недели.
     
  19. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Има врска, почекај малку со вежбите. Се препорачува да се почнат со вежби после првата посета на гинеколог, односно после 6 недели од пораѓајот. Тој треба да ти каже дали можеш да вежбаш.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Точно, како што кажа мелинара. Јас напишав откако ќе заздрави раната ама за потврда дека е така треба гинекологот да каже нели:)