1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Ми олесна. :$
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Ve molam za.odgovor..vo cetvrtok imav kafeav iscedok bev kaj adamova vo sistina mi dadoa.inekcia I da pocnam so vaginaleti utrogestan 3 pati na den.na eho se ok..malo zgrutcuvanje.hematom koj se sozdal od prethodnoto krvarenje I sega kako zastarena krv istekuva.od togas do denes bev super odmarav mn.sea pred 20 min pak kafeavo.mn sum isplasena.inaku 14 nedela sum
     
  3. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Не се секирај со утрогестанот ке ти помине, и кај мене беше така и по 2, 3 дена се се среди. Многу помагаат утрогестанот, плус тоа јас имав многу јаки болки првиот месец па и вториот и брзо ми помина со магнезиумот, прегназонот и утрогестанот, за разлика од тебе јас ставав сабајле и навечер само по2 пати.
     
  4. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    bremena sum 5 nedela vcera bev na eho i mi kazaa deka ima hematom na plodot mi prepisaa da pijam DABROSTON tableti 2 pati na den i da odmaram ve molam ima li nekoj sovet
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Pij gi redovno apcinjata I mn odmor dodeka se zacvrsti plodot.Bez grizi jas sum isto so hematom I sum 14 nedela ama isto so strogo miruvanje :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    koi apcinja gu pies ti
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    JAs vaginalno stavam utrogestan 3*200 .mi rekoa vaginalno imale podobar efekt.I primam maksimalna doza bidejki vo 10 nedela imav obilno krvarenje
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    jas dosega nemav krvarenje i doktorot mi kaza deka nesmeam da imam pa zatoa se plasam citam po forumi deka imale krvarenje i se e ok ne znam zosto na mene mi dadoa DABROSTON za pienje koga na site dosega im davale utrogestan a na mene ne se plasam mnogu da ne se pomesani apcinjata
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Ne se grizi vo prvata bremenost I jas piev dabroston I rodiv zdravo devojce.Site tie apcinja se za podrska na bremenost I nekomu mu se davaat poradi krvarenje,iscedok,nisko postaven plod a nekomu radi pretpazlivost za da ne dojde do niedno od seto ova.kako ti kazale taka pravi si.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    ti blagodaram mnogu sega malku mi olesna, neka ti e zivo i zdravo devojceto i imaj lesna bremenost. sakav da prasam kolku vreme treba da se povlece hematomot
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    ^ И јас пиев дабростон некаде до 7 месец, се беше во ред со бременоста, ми ги дадоа како превентива од претходен спонтан. Не се грижи се ќе биде во ред.
     
  12. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво Мешиња,

    Еве јас да се пожалам и да побарам совет и од вас многу ми е лошо од вчера кашлам многу коските ме болат многу изгледа настината сум, ама денеска од сабајле имав два пати и пролив многу се плашам да не е еден од тие смртоносни вируси што се сега во македонија. ;( ;(
    Пиев вчера парацетамол и вит ц и многу чаеви ама ништо не ми помага многу ме болат коските, главата и кога кашлам после и повраќам абе катастрофа сум.
    Се плашам да не му наштетам нешто на бебето зашто кога кашлам се стегнувам инстиктно тоа.
    Ако одам на лекар кај кој да се обратам општ лекар матичен или кај гинекологот?

    Поздрав
     
  13. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    838
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Кај кој и лекар да се јавиш истото ќе ти го препорачаат.
    Јас кога бев настината и на двајцата им се јавив и истото ми го кажаа, да пробам 2 дена со сируп на природна база, мукоплант, па крај краева ако не бива послаб антибиотик
    Но мене од сирупот веднаш ми помина. Исто пиев чај од бел слез, малце е гаден ама и тој мн ми помогна.

    Иначе денес сме добри, но синоќа око не склопив, главата ме болеше и ме фати страв да не е прееклампсија. не знам дали да одам на лекар
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу l-a-d-y-di,

    не знам ќе почекам до вечер ако не поминува ќе одам во болница, најмногу мака имам со коцките многу ме боли целото тело исто така и со кашлицата.
    Ако се сомневаш во тоа подобро оди во болница немој да мислиш на тоа после нон стоп.
    поздрав :inlove:
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Јас би ти препорачала да се јавиш кај матичниот гинеколог. Немој да чекаш, може да дехидрираш од повраќањето и проливот. Вака матичниот ќе те упати дали ќе треба на клиника да одиш или не.
    Јас бев слично како тебе некаде после нова година и завршив на инфективно со инфузија, така да ;) ништо немој да препушташ на случајот.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Мамиии помагајте...сначи во животот толку многу не сум била настината и затната како сега....И пошто несакам да пијам антибиотици пробвам со чајче, лимонче...ама некако не успева :( многу сум уплашена, се мислам дали да се јавам во Плодност каде што си одам на контроли или да причекам па да не паничам за џабе???Совет од вас?
     
  17. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Hе гледам никаква причина до толку да го истоштуваш организмот,кога можеше само да си отидеш на лекар,па со тоа верувам ќе ти се препишат антибиотици кои се соодветни за една бременост.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Правев уринокултура и во резултатот ми пишува:Уринокултура ( стандардна полуквантитативна и докажување на присуство на антибиотик. А подоле пишува Уринокултурата е стерилна по инкубација од 24 часа. Што би значело ова со антибиотик?? Јас освен железо, магнезиум и прегназон не пијам ништо друго и цедевита сокче со 9 витамини еднаш или два пати на ден.?????
     
  19. sandrichka24

    sandrichka24 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    zenski vaka pravev krvn analiza kako i mokracha dadov se mi e u red samo kaj sedimentacija na urina imav 3-4 leukociti i dosta plochest epitel e sega dr so primetiv od koj ostanav bremena imam kako zoltenikav iscedok i eve 13 nedela sum i seuste sum so vloska brisovi ke mi zemaat naredna nedela...
    Sega nemam nikakva iritacija ne me chesha ponekogash sekretot ima malku posilen miris kako na riba :( ama na primer partenerov nema nikakvi problemi nema nikakvi manifestaciii kaj nego za infekcija ili sl

    ke moze li nekoj da spodeli nekoe sl iskustvo

    vi blagodaram odnapred :*
     
  20. izasofi

    izasofi Нов член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Mene mi dadoa da stavam utrogestan vo 6 nedela bez nikakva napomena deka treba da gi koristam nekolku nedeli.
    Inace sum kaj Dr Cvetanovski i voopsto ne sum zadovolna
    Mi dade da stavam zaradi malo odlepuvanje na placentata ( koe spored nego ne trebase da bide problem)
    Koga e naredna kontrola go prasav?
    Naredna na 12 nedeli.

    Vo 11 nedela tolku mnogu prokrvarev sto vecerta vo 4h morav da odam vo Remedika, so infuzija i inekcii i dijagnoza deka imam hematom, poradi odlepuvanje na placentata i preporaka na strogo miruvanje te. lezenje od 7 dena, i da pijam 2X1 Utrogestan + magnezium i da zemam od maticniot boleduvanje kako i moznost za prodolzuvanje na bo;eduvanjeto.


    Cvetanovski duri se iznervira pa i ne me ni pregleda..nitu me prasa dali imam bolki...dali imam uste krvarenje!
    Duri na kraj so soprugot ni rece odete se gledame za 7 dena.
    Prpoustil so takva dijagnoza da mi kaze deka treba da gi stavam na pocetokot 3 nedeli pa i da dojdam na kontrola.

    Sakam pod itno da go smenam.
    Vakva ne griza za pacient do sega nemam videno. :( :( :( :(