1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    izasofi Да го смениш под итно. Јас имам болки под левата града со недели незнам зашто е баш тука само, дали дека е цело време со главата на таа страна, неносам ни прслук од што ме боли ??
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас имам пролив цела бременост, пијам по едно на ден линекс секој ден ама не ми помогна ич. Незнам што ќе правам на бокс кога ќе ме спотера бидејќи по неколку пати на ден одам во тоалет. :D
     
  3. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.680
    Пол:
    Женски
    Здраво мешиња :)
    Не знам дали прашањето ми е за тука ама не знам каде на друго место би прашала. Сабајлево кога станав левото око ми беше малку црвено и цел ден ми е такво, дали смеам да ставам прокулин капки или некои други капки?
    Поздравче и имајте си убав ден :hai:
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    За Прокулин незнам,најдобро консултирај се со гинеколог,но можеш да ставаш облози од камилица чајче на памук/вата.
     
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Aј и јас да си прашам. Два дена носот(само од десната страна) ми е затнат, не кашлам, не ме боли грло, значи немам никакви симптоми на настин, но мисла ми е ова со носот и тоа што имам шлајм,да не наштети на плодот, а не сакам да земам никакви антибиотици, пијам чај, супа, лимон,овошје... Дали има место за паника ова со шлајмов да треба да се обратам на лекар или не?
    Имајте убав ден...
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нема никаква логика шлајмот да може да му наштети на плодот ;) Земи инхалирај, или спрејче Марисол (тоа е само солена вода) за нос за побргу да се одзатнеш.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Мене почна притисокот да ме мачи, висок
    до сега беше ок, ама сега незнам што му стана, а најтрагично е што не го ни осеќам, значи воопшто не ми смета
     
  8. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Срам, не-срам, морам да прашам :$

    Нешто за дијареа во бременост? :worried:
     
  9. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Прашај го матичниот дали во оваа фаза од бременост смееш да пиеш линекс или ентерофурил(Фурал), би ти препорачала во комбинација со карбо медициналис, за него сум сигурна дека смееш да ги пиеш по 3-4 на ден, нема никаква штета од нив а одлично ја регулираат цревната флора.
    Едно кафено лажиче мелено кафе, сирово, исто така помага.
     
    На dromka и green.eyes им се допаѓа ова.
  10. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    бремена сум 15 недели, вчера и денеска интезивно работев низ дома, варосувавме. Сношти око не затворив, чувствував голема болка во деснава рака, кај мускулот, премногу ме болеше, исто и денеска и незнам како да си помогнам, ја намачкав два пати со крема од див костен, само таква имам и сеуште ме врти мускулот внатре, тапа болка и немозам никако да легнам да спијам, од болка око неможам да затворам... а уморна сум премногу....
    нешто совет да ми дадете, да направам нешто?? помош...
     
  11. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    магнезиум ;) , па и сабаје и вечер ако треба.
    И одмори, лежи си..
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    каков магнезиум? овие истите шумечи што ми ги препиша матичниот или?
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Феминки знае ли некој за CRP ЈАС ИСПИТУВАВ и ми препиша гинекологот ампицилин јас се плашам дека е штетен да го пијам, а ми го препиша оти ми е покачено црп треба да е до 3 а мене ми е 4???
     
  14. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Јас пијам магнезиум директ, на шумечи не верувам, иако и директот е како цедевита ама не се раствора во вода, туку дирекно под јазик се сипува. Така имало (од тоа што истражував) најдобро дејство.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Мене ми нема спас, јас имам цела бременост пролив и тоа по 2 до 3 пати на ден, сабајле прво тоа правам 2 пати па да почнам нормално да функционирам. Пиев линекс само тоа е дозволено во бременост но не ми помогна и се откажав во обидот да си помогнав за проливот.
     
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Луѓе ме боли ногава веќе два дена, се повеќе и повеќе. Не знам дали е од времево или од самата бременост. Има некој вакво искуство?
     
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас го имав тој проблем, прво со левата нога, па таа кога попушти ме фати десната.
    Кај мене всушност проблемот беше во кичмата, поради болки во кичмата не можев дури ни да се движам убаво. Кога стапнував со ногата која ме болеше мислев ќе се скршам.
    Нормално е, цело тело се менува, стомакот натежнува и страдаат кичмата, препоните, карлицата..
    Затоа и чувствуваме болки во нозете!
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Фала Јагода, само ти ми одговараш :D

    Инаку и мене кичмата ме боли и кога стојам и кога се наведнувам, а на грб на потврда подлога ако легнам имам многу јаки болки во долниот дел на грбот и не можам никако да станам, освен ако не ме крене некој или не се превртам странично. Како мине времево тегобите се поголеми. Ајде уште малку, па после со нови ќе се соочуваме. 8)
     
  19. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Поздрав до сите нова на оваа тема прочитав болки во кичма и во нозе па си викам ајде да пишам и јас нешто и да ве замолам за совет или ваше мислење ,бремена сум во 10 недела и имам болки во половина и во грбот ,ме болат и колкови не знам како више да легнам сеуште сум на почеток а како ке ме биде до крај на бременоста ич не знам ,дали е од ова променливо време ме мачи половина болки во долен дел од мешето имам ама поблаги и ме бучкаат јајниците на моменти но ме мачи и друг проблем имам зголемен секрет од самиот почеток на бременоста и ставам вагиналетки утрогестан за подршка на бременоста од смиот почеток пошто сум бремена по пат на ивф и веке ми стана мачно постојано да мењам гаки на секои 2саат и само гаки перам но од пред некој ден почна да имам како чешкање нелагодност некоја пошто не знам што више да правам затоа и ви пишувам за совет ,докторката ми рече да се стрпам до 12 недела да мачкам само канестен маст надворешно и само толку не било ништо страсно од самиот утрогестан од терапијата можело да покаже така ама пак ме фака некој склет па си викам да пишами да побарам и друго мислење.посто се загрижив.
     
  20. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Во истиот период и мене многу ме болеше кичмата, не можев убаво да седам, морав перници да ставам позади. Матката се шири, бебето расте, затоа се болките :) Нозете не ме болеа баш, но многу ме фаќаа грчеви, откако почнав да пијам Магнезиум многу се послаби и поретки грчевите, претпоставувам дека ако не досега, ќе ти препорача гинекологот да пиеш Магнезиум од 12 недела. И јас ставав Утрогестан 2 недели, имав ненормално чешање првите 4-5 дена кога почнав да ги ставам. Матичната кажа дека од Утрогестанот се појавува и активира кандида, затоа е чешањето, мене ми препорача да ставам Канестен вагиналети од кога ќе завршам со Утрогестанот, но мене ми прекина чешањето и не ги ставам. Можно е и кај тебе да се изгуби, намали со благо, одмивај се со камилица и пиј повеќе јогурт. Ќе биде се во ред, не се нервирај :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.