1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Девојки имам едно прасање за вас, дали болка во јајникот е нормална појава во рана бременост? Еве јас имам позитивен тест веке 3 дена ама ова болка во јајникот ме загрижува не за друго затоа сто имам еден спонтан зад мене и сега се ми е страв. На преглед ми закажаа дури за 29 април и сега незнам сто да мислам, Читам на нет дека вакви симптоми има ако бременоста е вонматериЧна? Ке полудам :?: Знам дека нетреба да мислам на такви работи но посилно е од мене. Инаку после спонтаниот овој јајник ме болесе секој месец кога ке ми заврсесе мензисот еве и сега дури и цела нога ме боли :?:
     
  2. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Драга Монелла,немој да се секираш и нервираш.Само опуштено те сваќам како ти е бидејки и јас сум во иста ситуација како тебе.Ама еве бидејќи сум некоја недела понапред со бременоста ке ти кажам дека јас и после позитивниот тест го имав стравот дека ке добијам ја имаав таа болка во јајниците и во долниот дел на стомакот исто како за добивање.Еве како што поминува времето и болката поминува,не дека ја нема сеуште знае да ме заболи,некогаш и интезивно.И се убивам од нервози и трчање на секои 5 мин во вц да не случајно има нешто.Ама еве со Господ напред се е во ред,се тоа било нормално.Ти посакувам мн среќа и најубави труднички денови. :* :* :*
     
  3. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    И мене ме болеше на почетокот јајникот и многу се исплашив, но кога отидов на ехо се утврди дека не е вонматерична. Колку што читав од искуствата на другите и нивните симтоми повеќето имале болка, но за некој ден ќе ти помине. Ако се плашиш, појди кај матичниот и нека те види на ехо. Ајде само позитивни мисли...
     
  4. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Не се грижи воопшто, нормални се тие кратки болки и многу брзо поминуваат. Јас имам искуство со поголеми грчеви во матката(имам пишано погоре) и откако ми препишаа магнезиум многу ми се намалија болките. Ако те боли многу и почесто консултирај се со гинекологот дали можеш да земаш магнезиум. Поздрав и уживај си во бременоста :)
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2017
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    И јас да се пријавам во клубот на ,,кичмаџики,, :D . Мене ме боли во долниот дел, некаде кај последниот прешлен, но јас проблемите со половината ги имав одамна па сега ова не ми е ништо ново и се справувам со тие болки. Навечер кога ќе легнам, мускулите се опуштаат, па тогаш малку потешко се вртам.
    Случајна, во 12та недела ќе направиш брисеви и тие ќе покажат дали има некоја инфекција, а до тогаш редовно одмивање или само со чиста вода или со камилица како што ти посочија феминките погоре, после секое одење во вц( по голема нужда) обавезно премивај се, а можеби тоа чешкање и секретот е остатокот од урогестанот.
     
  6. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Девојки незнаете каква мака вчера видов со забот на работа бев кога ме фатија јаки болки цел ден и цела вечер не се смируваа,се јавив на забар дури за денес имаше слободно место абе незнаете што поминав ќе се онесвестев мислам станав сабајле пак за на работа подобро ми беше само што цела страна ми беше отечена со гној,и неможев да зборам докторката денес ме виде ми го извади гнојот ми кажа дека имам некоја инфекција да поминат 3 4 дена како ќе биде да видиме за антибиотик да ми даде ако не само да се одмивам со камилица незнам колку е во ред да пијам антибиотик што мислите вие???
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мене од пред 2 недели почнаа слаби болки во предниот дел на стомакот, оваа недела последниве 3 дена почнаа се поинтезивни болки во предниот дел и во долниот дел на грбот. Денес пак само во долниот дел на грбот имав болки. Мислев дека се од пешачењето ама не се, бидејќи денес не пешачев а имав и тоа појаки ама ги снема вечерва, кога ќе ме фатат на неколку минути се појаки се и појаки како што одминува времето. Има некој искуство околу ова да ми каже оти сум денес полна 35 недела.
     
  8. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Поздрав друштво како сте,мене денес ме уплаши силна вртоглавица и гадење и како нозете да ми се пресекоа како да се блокирав за секунда мислам беше само кратко ама се исплашив и тоа седејки само што сегнав на лаптоп да се укјучувам да разгедам што има на нет,сега ми е подобро но се испласив признавам ве молам за ваше искуство доколку некоја од вас има доживеано вакво нешто, се загрижив посто сум почесто сама дома како и сега сопругот мие на терен па паника сеуште имам поздрав.. Убав ден на сите.
     
  9. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    оооф кичмаџикиии, јас и тоа како имам болки во долниот ел од кичмата, кај крстот некаде е, кај опашката, како да ви објаснам....
    болка чувствувам кога ќе седнам на тврд кревет, а и каде што спијам местото е тврдо, јогата е тенка :( ...
    и буквално плачам навечер ако сакам да се префрлам од лева на десна страна или обратно, кај задников коските ми се олабавуваат некако и после ела потстани, немам на што да се крепам морам некој мускул да стеганм за да се превртам а ме болиииии и тоа многу.
    Магнезиум пијам вејќе 1 месец а бактерија ми најдоа во мокрачата и понеделник ќе одам да ми кажи терапија, ама бактеријава ми е одамна од јануари месец знам јас, ама дури сеа праев брисеви.. значи нема врска со болкава моја.... и кога легнувам ставам едно ќебе дупло под мене за да ми биди мекоо кога спијам и послесно се вртам.. ама не е тоа тоа сепак ;( ;(
    да напоменам, влезена сум 2њ дена во 4ти месец, а болите ми се 2 месеци веќе,,
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Истата болка ја имам и јас кога кога лежам на грб, на тврдо. Станување или со превртување на страна или со помош на друг, да ме крене. Таму ме боли и при најмало наведнување нанапред. Тешко ми е исправањето.
     
  11. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    пробај со перница под половината да ставаш на секое лежење,може малку од малку да ти ги ублажи болките.
     
  12. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    друштво што со вртоглавиците како стоите со нив совет ве молам.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    И јас сум иста приказна, одвај се подигам од креветот и морам да барам помош од друг ако сакам побезболно да ми е станувањето :doh: . Само не ме боли цела кичма, него десната страна од половината, десниот колк, силна болка осекам при секое станување и седнување. Претпоставувам десната страна ме боли повеќе оти почесто лежам на таа страна, товарот ми е почесто на таа страна и почнав да осеќам последици оти цела бременост си спијам и воопшто лежам на десна страна.
    А и многу бев оптеретена со обврски овој период :!: , чистев низ дома, пеглев по цели вечери и на работа уште одам (во 9 ти сум), воглавном овие два месеци сум во стоечка положба и претпоставувам дека од сето тоа оптеретување се јавува таа болка.
    Се трудам деновиве да бидам малце порелаксирена и да одмарам, и има ефект, болката ми се намали.
    Ве советувам да си дозволувате понекогаш и почесто излежување, можеби од замор да осеќате такви болки во кичмата.
    Поздрав и што побрзо да заборавите на болките!
     
  14. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Не би требало да е ништо сериозно, барем кај мене е така, можеби ти паѓа притисокот. Најчесто се случува при нагло станување или ако си наведната малце подолго. Пробај да го мериш притисокот да видиш дали ти е од тоа. Јас бидејќи имам низок, мене ми е речиси секојдневна појава. Се консултирав со гинекологот и истото ми го потврди и таа. Спомни го тоа на нареден преглед чисто да бидеш сигурна.
     
  15. women17

    women17 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    26
    Болки....

    Здраво...
    Ме интересира дали некоја трудница имала болки во делот помеѓу градите и стомакот...
    Ако имала дали е тоа страшно, т.е. што и кажал докторот, треба ли некоја терапија или е тоа е нормално во бременоста... Позз
     
  16. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Зависи во кој период од бременоста, обично во поодмината бременост кога бебето е поголемо притиска на органите кои и онака се поткренати погоре и се врши дополнителен притисок на тој дел. Не би требало да е нешто сериозно, но за секој случај убаво е да се исконсултираш со матичниот. Поздравче и со лесно
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    mu se ima li nekomu sluceno bebeto da ne odgovara so nedelite na bremenost.Jas sum 21 nedela a denes mi rekoa deka bebeto e kako za 20 ta.Inaku tezi 401 gram.Mi rekoa deka jas sum mn popravena 4kg za mesec dena i da obrnam povekje vnimanie na isharnata riba ovosje salati i ke bide se vo red.Ama pak nekako ne mi e seedno koga mi kazaa taka .Inaku dr cesto mi go brka terminot za poragjaj ednas veli 20.08 ednas 25/08
     
  18. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    joy1 Како за термин сметај си според датум од последна менструација тоа е највалидно,
    Најубаво е повеќе салати, овошје да јадеш поквалитетна храна за бебето, сега има и повеќе избор

    Сигурно со датумите според ехото и тоа те има збунето
    Ич не се думај ако е за тоа веќе петокот требаше да се породам а бебушко абер нема за излегување
     
    На dromka и joy1 им се допаѓа ова.
  19. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    :hai: :hai: Веке сум во 11недела но имам како некое блако пецкање во јајниците како некоја блага болка како нешто да ме боцка или не знам како од се по нешто но е краткотрајно па после некое време пак како жестина некоја прва бременост ми е па се ми е непознато ве молам за ваше искускто,совет.
     
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Последниве два дена ми отекоа нозете, ама тврди отоци ми се, како грутки да имам. Боли како модринки. Има чаре за ова, или вака ќе биде до породување? :(