1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Да не ти е нешто поврзано со крвта правиш анализи?? Јас имам високи димери па се движам во 36 недела како во 6 недела без проблеми.Отоци немам.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Супер ми е крвта, немам никакви проблеми. Секој ден шетам по саат ипол минимум плус домашни обврски... Се мислам да не ми е заради тежината, досега не сум имала вака качена килажа. Кога ќе одам на преглед ќе видам ќе си прашам за секој случај.
     
  3. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Jас би те советувала,под хитно да направиш по детални анализи за откривање на згрутчување во крвта.
     
  4. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Мешиња кај и да е ни поминува рокот ,па си чекаме секој момент бебушка да излезе. 16 април ни е термин, а бебувчето абер нема дека треба да искочи. :D

    Пред малку осетив благи болки во долниот дел на стомакот и позади во долниот дел на грбот (како боцкање со игла беше ). Но за 3-4 секунди поминаа. :^)
    Што мислите дали можеби тоа се тие болки? Јас неискусна, прво бебче се мислам дали ќе препознаам. :lol:

    п.с. Премногу мислам и се плашам, како ли ќе поминам на пораѓај... :tmi:
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386

    Сега пред помалку од еден месец правев испитувања за д-димери, фактори на хемостаза, крвна група... Докторката ги виде и рече дека резултатите се во ред.
     
  6. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    а исто вака ли се осетуваше кога правеше испитувања,со отоци и болки по нозете како сега или не???
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Не, само вчера и завчера, ама еве денеска сум ок. Најверојатно ми е од тоа што сум цело време на нозе. Одмарав вчера цел ден и денес еве не одам никаде, па ќе видиме понатаму. Се надевам со одмор и масажа ќе се повлечат. Фала во секој случај на советите. :) Ќе пишам како ми е понатаму.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    29.839
    Пол:
    Женски
    ^ не знам колку е пожелно да одмараш со отоци во нозете, моја пријателка го имаше истиот проблем и напротив, докторите и велеа да движи, да пешачи, затоа што на некој начин со движењето крвта повеќе циркулира. Не е стварта во тоа ти да стоиш на нозе цел ден, тоа е замор, работата е да пешачиш неколку часа во текот на денот, да движеш, со лежење само поголем проблем ќе имаш.
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Па не ни можам да стојам во едно место, пешачам по саат ипол минимум секој ден. Еве случајно најдов ваква тема на форумов, па читам. Иако моите отоци не се големи и не се така меки (кога ќе притиснеш прст да се познава). Баш напротив, тврди ми се нозете. Само имам дупка каде што ми допираат чорапите, а ластикот воопшто не е стегнат.
     
  10. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Во бременоста за еден ден се менуваат вредностите на крвта и урината, мене димерите ми беа 2500 па 1800 сега 3300 и тоа за по една недела разлика, а за крвта и хемоглобинот сосе железо да не праиме муабет дури повеќе од 4 ми се прави разлика а правам анализа секој месец пред да одам на гинеколог.
     
  11. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317

    Мој совет ти е да провериш тотални протеини и албумини...како што кажуваш може тоа да е проблемот ...јас исто така кон крајот имав такви отоци и се покажа дека имам недостаток на протеини па ми препорачаа повеќе внес на протеинска храна ...
     
  12. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,16та недела сум од бременоста денес бев на преглед па ми рекоа дека имам бел исцедок страв ми е да не е штетно тоа за бебчето :( и ми рече да земам вагинална таблета чекам одговор позззз
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
     
  14. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Значи да не се грижам :) ти благодарам
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    dali nekoj imal iskustvo so urinarna infekcija vo bremenost?Kako se lekuval?I steti li na bebeto nesto?Jas denes pravev obicna kontrola na urinata i na mestoto na krv i proteini stoese +.Ginekologot mi dade uput za mikro za urinokultura i osven caj od brusnica nisto dodeka ne gi dobijam rezultatite.Rece moze e urinarna infekcija a moze e i rezultat od belo pranje koe sekojdnevno go imam.Malce sum zagrizena okolu ova,vo zivot ne sum imala infekcija na urinata kaj najde bas sega?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.186
    мисламдека нема потреба од паникана бебето не му штети воопшто ке пиеш чај од брусница или увин чај двата заедно не и сигурно после резултатите ке ти биде дадена терапија од антибиотик цефалексин или нештослично на нив без паника не е страшно
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    alisa fala mnogu.Brusnica vekje pijam ,za uvinot ne bev sigurna dali mozam ili ne..Ne e deka panicam ama na net sesto ke procitas od spontan do predvremeno poroduvanje pa duri i pojava na retardacija kaj bebinjata cii majki imale eserihija koli :/ Ke se strpam da gi zemam rezultatite pa ke vidime sto ke izleze.Inaku pred edna nedela bevme na 4 d kaj dimcev i bebeto bese vo super sosotojba :)
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    Dali na nekoja trudnica i se ima sluceno da i oteknat sramnite usni..sega gi primetiv moite i na dopir i na vid se bas zdebeleni :$ dali e normalno?
     
  19. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    За нормално не знам дали е да ти кажам искрено и јас прашав за тоа пред некое време ама вајлда кај сите трдудници се случува тоа.И кај мене исто пред 2 месецио се појави тоа.Ама изгледа таква промена е нормално во бременоста.

    Поздрав
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    mozebi i od mn sedenje mi e...a ete tezinata mi e zgolemena pa si igra uloga moze i toa.Takva mi e rabotata sedam vo kartoteka celo vreme po 7 casa dnevno bez stanuvanje. Eden kup fizicki promeni dozivuvame :)