ТЕМА: Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Мислење 10 Апр 2013, 20:00

Izvinete za lat. Od mob.pisuvam. Stotuku zabelezav kapka kafeno na gakjite, ama ko od porano denes mnogu malku bas kapka. Se izbrisav so toaletna i nisto nemase na nejze. Mnogu sum isplasena, ke odam na lekar utre ama nema dazaspijam vecer... Help!
Аватар на корисникот
Vetruska

Зелено цветче
 
262346
Мислења: 671
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:32
Локација: Among the stars
Слика

Мислење 10 Апр 2013, 22:45

Veteuske nese plasi toa e znak deka si bremena ako nemass poveke ne panici a ako imas slucajno utrogestan stavisi Edna za sekoj slucaj I bes paniki
Аватар на корисникот
gladiola

Сино цветче
 
13019
Мислења: 299
Зачленет: 06 Сеп 2012, 22:07
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1f.lilypie.com/udglp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>

Мислење 11 Апр 2013, 07:55

gladiola напиша:Veteuske nese plasi toa e znak deka si bremena ako nemass poveke ne panici a ako imas slucajno utrogestan stavisi Edna za sekoj slucaj I bes paniki

Немав многу, буквално како ситна капка. Купив утрогестан вчера вечерта од 200 и ставив и пред да легнам и сабајлево исто. Сабајлево ништо немав фала богу, ама ќе одам обавезно на гениколог подоцна. Фала многу :*
Аватар на корисникот
Vetruska

Зелено цветче
 
262346
Мислења: 671
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:32
Локација: Among the stars
Слика

Мислење 11 Апр 2013, 08:04

Mamicki uzasno me boli stomaceto negde okolu papokot saat vreme bez prestan nemozam da zaspijam stanav mm da go ispratam za na rabota edvaj SE dvizam kako podgrbavena :( SE plasam da ne se kontrakcii?
Аватар на корисникот
ana.tinkerbell

Сино цветче
 
225205
Мислења: 346
Зачленет: 29 Ное 2012, 23:59
Слика

Мислење 11 Апр 2013, 09:58

ana.tinkerbell напиша:Mamicki uzasno me boli stomaceto negde okolu papokot saat vreme bez prestan nemozam da zaspijam stanav mm da go ispratam za na rabota edvaj SE dvizam kako podgrbavena :( SE plasam da ne se kontrakcii?

Не ги знам породилните болки и контракции ама мислам дека треба подоле да боли и позади кај кичмата. И не константно цел саат туку па периоди. Ова за околу папокот повеќе ми изгледа како бебето да е наместено така да те притиска и ти прави неубаво чувство. Ама јави му се на матичниот гинеколог и види што ќе ти препорача, можеби ќе те викне на контрола за секој случај.
Аватар на корисникот
Vetruska

Зелено цветче
 
262346
Мислења: 671
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:32
Локација: Among the stars
Слика

Мислење 11 Апр 2013, 12:12

Само мал update за мојата ситуација: бев на преглед и се е ок со бебето, немам ни хематом, но, постелката ми е многу ниско. Пијам сега магнезиум од 300мг дневно и фолна киселина и 1 дневно до 17 недела треба да ставам навечер Утрогестан. Ваљда не е страшно тоа со ниска постелка :(
Аватар на корисникот
Vetruska

Зелено цветче
 
262346
Мислења: 671
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:32
Локација: Among the stars
Слика

Мислење 11 Апр 2013, 17:32

мешенца многу ми е лошо . Само што ги отворив очите од спиење почна да ме боли глава. притисокот го мерев 50 со 80 јас секако имам низок ама никогаш не ми е бил под 60 нискиот . не можам да ги издржам болките . цел ден повраќам се што јадам и пијам , сте имале ваков проблем
Аватар на корисникот
blagica1991

Сино цветче
 
180246
Мислења: 361
Зачленет: 30 Јан 2010, 15:21

Мислење 11 Апр 2013, 17:42

Ana kontrakciite se vo dolniot odel od stomakot ostri bolki menstrualni periodicni taka da ne panici ne traat celo vreme
Jas ne osetiv bolki vo kicmata a mozebi zosto ne se otvarav
Аватар на корисникот
SimonaTino

Жолто цветче
 
10532988
Мислења: 1608
Зачленет: 21 Дек 2012, 22:18
Слика
Слика

Мислење 11 Апр 2013, 18:37

Ми поминаа реков ако траат уште саат време ке идам на болница паника ме фати многу грдо чувство али беблаков изгледа расте се шири и матка и све притиска, фала ви на сите ми олесна :inlove:
Аватар на корисникот
ana.tinkerbell

Сино цветче
 
225205
Мислења: 346
Зачленет: 29 Ное 2012, 23:59
Слика

Мислење 11 Апр 2013, 20:17

blagica1991 напиша:мешенца многу ми е лошо . Само што ги отворив очите од спиење почна да ме боли глава. притисокот го мерев 50 со 80 јас секако имам низок ама никогаш не ми е бил под 60 нискиот . не можам да ги издржам болките . цел ден повраќам се што јадам и пијам , сте имале ваков проблем

Пријателка моја имаше ваков проблем. Обавезно земи изеди супа или јогурт и гледај да не дехидрираш. Плус течноститеќе ти го дигнат притисокот.
Аватар на корисникот
Vetruska

Зелено цветче
 
262346
Мислења: 671
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:32
Локација: Among the stars
Слика

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 6 гости