1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

  1. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    А сакав да ве прашам и друга работа денес кога бев на преглед според календариве скоро неколку што гледав денес ми е еден од плодните денови ама гинеколков ми вика дека не гледа фоликул нисто ни исфрлен ни прснат, и ми вика понекогаш можело еднаш до два пати во година да не си плодна т.е да нема фоликул. Дали некогаш на некој од вас ова ви се случило?
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.979
    Пол:
    Женски
    Jas nitu znam koga mi se plodni denovi bidejki imam neredoven ciklus , koga probavme prviot pat rekov ako se fati ok ako ne zdravje ic ne se zamarav nitu so b.temperaturi ni so nisto..no pocnaa da me bolat gradite mnogu porano odkolku sto treba , i si pomisliv na bremenost , no od dr strana ne ni ocekuvav. Napraviv test i odma se pojavia 2 crtki :)
     
  3. cacaa

    cacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    јас отприлика знаев кога ми се плодни денови и баш во тие денови пробувавме со партнерот.кога ми каснеше само една ден знаев дека сум бремена и така испаднаааа. :hai:
     
  4. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    ako moze edno prasanje.sega dobiv na 13 ovoj mesec.eden den pred da dobijam imavme odnosi i ne se cuvavme.inaku do pred 1 mesec imav redovna menstruacija.a sega mi dojde posle 44 dena.moze li da mi kazete koga mi se plodni denovite?odnapred vi blagodaram
     
  5. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    jas kako sto znam plodni denovi se 13-16 den od denot na dobivanje na menstruacija....ama mislam kaj sekoj e razlicno zavisnost na kolku dena dobivas
     
  6. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Девојки дали кога сте во овулација имате болки во стомакот како кога треба да добиете, јас порано немав ама овие последниве три - четири месеци баш откако се обидувам да забременам ми е многу мачно???Да напоменам дека немам болки за време на менструација, сосема мали и тоа само првиот ден , има врска тоа со годините или ???
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Може да имаш болки, како притисок при овулацијата, тоа не е ретко ниту нешто ненормално, се случува кај голем број на девојки и жени, па не му ја мисли многу. А тоа што немаш болни менструации - па со годините, со стабилизирањето на циклусот болките треба да се намалуваат, па скоро и да исчезнат. Тоа е нормално, не се секирај. А тоа што се обидуваш да забремениш - може да има врска со намалувањето на болките (од редовниот секс ;) ).
     
  8. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Фала Annath , јас претпоставив дека е така , само ми требаше ваше размислување, сепак чудно ми е што почна тоа да ми се случува, порано нити знаев кога ми е овулација, ни плодни денови, ништо не осеќав. Се спремам веќе месец дена да одам да направам микробиологија, си викам да не има некоја бактерија па осеќам болки, ама од овулацијата е сигурно, бидејки немам бело прање нити па невообичаен мирис.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Ич да си немаш гајле... и ако не фатило досега - може сега наредниот пат ќе биде ;) па ќе ни се пофалиш тука дека ќе бидеш мамичка :) :) :)
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    цел форум ќе го частам само да биде , дај боже :)
     
  11. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    и јас некогас за време на овулација имам болки како пред добивање, а и јас немам болни менструации фала Богу...па срекно за ноември...бидејки овој месец веке добив..поздрав
     
  12. mila-vanila

    mila-vanila Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    9
    Јас и дечко ми имавме односи во моите најплодни денови(незаштитени односи..) Поминаа некојку дена од последниот однос и најискрено ептен сум исплашена...Имам некои невообичаени симптоми(болка во градите, зголемен апетит, дијареа,главоболка...) Не сум правела тест за бременост до сега и ми треба совет од вас...Доколку сум останала бремена, дали може после неколку дена од односот да ми покаже на тестот, за да не чекам менструација? Сега сакам очајно да дознаам...Најмногу заради тоа што, деновиве сватив дека не чувствувам ништо кон дечкото, едноставно ги изгубив сите емоции кон него, наеднаш и прекинав контакти со него еве неколку дена и воопшто не ми недостасува...Иначе да не беше така, ќе бев среќна да дознаам дека сум бремена,но не го сакам повеќе.
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Сврши во тебе?
     
  14. mila-vanila

    mila-vanila Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    9
    Мислам дека не... :^) Ама има сперматозоиди и во пресемената течност мислам.. :^)
     
  15. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, ако не свршил нема шанси да си бремена, 10000%. :) Тоа само во теорија кажано, во пракса не се дешава да се остане бремена од предсемена течност :lol:
    А ако свршил, хм....ќе си чекаш па ќе направиш тест за бременост.
    Прашај го па ќе ти каже дали свршил или не :)
     
    На mila-vanila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. butterfly89

    butterfly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    103
    devojki jas imam edno prasenje za vas, jas sekogas si gi sledam plodnite denovi i vo tie denovi obicno nemam seks no pred nekoj den napraviv greska vo najplodnite denovi imav nezastiten seksualen odnos 2 pati edno po drugo a imam slusnato ako ne se korsti kondom po 1 pat i ako nema barem 30 min pominato deka se golemi sansite da se ostane bremena vo mojov slucam bese po 5 min ve molam za odgovor i vase mislenje :)
     
  17. cecencence

    cecencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ne trebalo da veruvas vo plodni denovi... utre 1-2 kontraceptivni ap4inja ili pivo i pivski kvasec izmesano i na eks... i toa utre posto veruvaj ima efekti... ajde so sreka :)
     
  18. butterfly89

    butterfly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    103
    mislam deka malku e prekasno za da reagiram na 20 se sluci toa a za pivo i kvasec sum slusnala ama bilo za nekoi sto imaat zdrav zeludnik za da mozat da go podnesat,jas ne bi mozela :) mi preostanuva da stiskam palci da ne bide rabota


    [mod-kirilica:lmw7cgq1][/mod-kirilica:lmw7cgq1]
     
  19. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    веќе два месеци пробуваме со сопругот и сеуште ништо... се плашам бидејќи спермата никако не останува во мене...можеби останува несто но поголем дел истекува , незнам...дали тоа значи нешто???
     
  20. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас го имав истиот проблем. Вака значи, кога ќе сврши во тебе, вегнаш полека легни си на грб, дигни ги нозете нагоре (пр. потрпи ги на ѕид), стави си перница под задникот и не се мрдај од таа положба најмалку половина час.Не се напнувај, бидејќи ако малку се стегнеш, веднаш ќе ти истече спермата.Потоа никако не станувај од креветот, само испружи си ги нозете, најди ја соодветната положба и веднаш на спиење. И јас го имав тој проблем, но последниот месец ова го направив и ете сега сум во блажена состојба :D
     
    На ljubicicaa и pufi-cufi им се допаѓа ова.