1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

  1. Amon92

    Amon92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Јас имам едно прашање и ќе ве молам за одговор.Прв пат да имам однос без заштита,и додека имавме секс мислам дека не "завршив" во неа али ипак страв ми е.Ако сепак нешто се десило дали постојат некои пилули против тоа или нешто друго што ке помогне?Фала однапред
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Имаш апчиња за ден потоа, се викаат Норлево. Се пијат надоцна до после 72 часа. Цената е околу 500-600 денари. Ако не си свршил во неа, нема што да се плашиш.
    Напомена-апчињата се за девојката да не ја збркаме работата :lol:
     
    На sweetrose му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sweetrose

    sweetrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Блонд можеш ли да ми одговориш на прашањето никогаш не ми касни менструација се обидувам да останам бремена и сега ми касни 3 дена.Инаку ништо не чувствувам и сите тестови ми се негативни
     
  4. Amon92

    Amon92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Па тоа не сум сигурен знам дека се тргнав али многу ме копка свати! :) А ако ги земе а да не сум свршил во неа,можно е за некои хормонски пореметувања или?? И ок ке запамтам за неа :D :D
     
  5. Fikretka

    Fikretka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    дидија фала на искрените одговори јас навистина не бев информирана за ова ти што ми го кажа,прва пат ги пијам апчињата (и веке сум при крај)и навистина немав поима за тоа дека ако настане бременост додека ги пијам овие апчиња може да настане хормонално пореметување кај плодот ;( ,после ова и поарно да не сум останата или да не останам додека ги пијам овие апчиња не дај боже да ме снајде такво нешто :sweat: уште еднаш фали ти !!!
     
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    За Sweetrose :
    Не мора да значи дека ако тестовите покажуваат негативни дека нема бременост. Можеби само ХЦГ хормонот го нема во доволни количини за да тестот реагира на него. Најдобро ќе биде да почекаш уште неколку дена, па да го повториш тестот-наутро. А тоа што ти доцни, можеби е само последица на психолошкиот притисок... Не грижи се, се во свое време, кога ќе треба ќе си дојде бременоста.
    Едит: Јас тестот го направив 5 дена пред да добијам :lol: со тестот блу дрим и ми покажа бременост ;)

    За Амон92:
    За хормонски пореметувања-тешко дека ќе дојде до тоа. Апчињата дејствуваат на тој начин што доколку има сперматозоиди влезени внатре-така кажано ги убива-спречува да дојде до оплодување. Може само кај девојката да се предизвика намален имунитет, полесни инфекции и слично. А ако те толку копка, купете ги апчињата, а добро би било ако можете и да се консултирате со гинеколог.
     
  7. PufCe

    PufCe Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Еве го моето искуство. Бев на гинеколог, ја потврди бременоста. Е сега драги мои, да ви кажам дека забременив во тотално "неплодни денови". Затоа девојки, не верувајте на теорија, туку на пракса и внимавајте, денес ништо не е сигурно :))) Поздрав до сите
     
    На blond и ciribiribela им се допаѓа ова.
  8. sweetrose

    sweetrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    blagodaram za podskata mi dojde pa ostanuva pak da probame
     
  9. nade60

    nade60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    jas napraviv test i mi pokaza deka ne sum bremena a seuste ne sum dobila...neznam sto da pravam ve molam za mislenje...trebase na 1da dobijam eve seuste ne sum dobila...mi kasni sega nemam pojma dali da napravam pak test zs imam simt...deka ke dobijam ke moze li nekoj da mi odgovoriii....
     
  10. nade60

    nade60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    a moze li nekoj da mi odgovori za gore navedenoto prasanje sto pobrgu...dali treba pak da pravam test i dali ako sum bremena ke bide li opasno so nekoj apcinja ili so sto i da da se iscistam...zs nesmejam doma da kazam ako sum bremena zs besilka ne mi bega ova mi bea prvi odnosi bes zastita...a ako moze da znam i kako se vikat tie apcinja so koj ke mozam da se iscistammm...
     
  11. sweetrose

    sweetrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Koga go pravese prviot test za sekoj slucaj napravi uste eden ako si bremena odma ke pokaze vo bilo koe vreme od denot
     
    На nade60 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ако ти покажал негативен тогаш не си бремена, зошто паничиш? :) Значи ти касни од друга причина, стрес, промена на клима, диета.....ако ти трае подолго оди на гинеколог да не имаш не дај боже некоја инфекција или нешто.....а бремена не си :)
     
    На nade60 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Тестот за бременост покажува точно 6-12 дена после оплодувањето (кое не мора да биде во плодни денови). Тестовите реагираат на хормон кој се покажува во урината најмалку 6 дена после оплодувањето (обично најдоцна до 12-тиот ден од оплодувањето). Значи, ако е тестот направен премногу рано, може да покаже неточен негативен резултат. Најсигурно е преку анализа на крвта. Или тоа, или (ако не добиеш) уште еден тест, па на лекар.
     
  14. pretty

    pretty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    kupi si test Shure chek najtocni se mene mi kasnese 7 dena i odma mi pokaza +.Dava tocni rezultati uste po prviot den otkako ke ti docni poz
     
    На nade60 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nade60

    nade60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    eve sega imam bolki i nemam dobieno seuste...da toj test go kupiv i mi pokaza deka ne sum bremena...ama dali ako denes pak go kupam za da go napravam da ne mi pokaze deka sum srce ke me drmne....ke poludam uste malce....
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Леле бе девојко ти касни само неколку дена а ти паничиш. |( Плус тест негативен! |( Да беше бремена веќе ќе ти покажеше позитивен пошто си го направила кога веќе ти каснело. Аман!
    Давајте си ги парите за џабе, богатете ги аптеките. |( Едно 5-6 купи си ако не! И после пак плаши се ако се негативни.
     
  17. mamii

    mamii Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    здраво нова сум овде на форумот сакам да ве прашамм..дали кога ќе останеш бремена имаш вагинален исцедок како перд менструација некогаш?? :)
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски

    Па обично во текот на бременоста исцедокот е поизразен, исто како пред менструација. Меѓутоа не е таков од самиот почеток на бременоста, барем не секогаш и не кај сите.
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас само ке кажам да не се водите толку строго околу плодни и неплодни денови. Кај некои девојки тоа нема врска како на пр. кај мене :).. е нормално сврши во мене ама као демек во неплодни денови што се водат литературно :D
     
  20. sweetrose

    sweetrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Дали некој мерел базална температура и ково искуство имате дали навистина ги показува плодните денови