ТЕМА: Депилација во бременоста

Мислење 26 Ное 2009, 15:42

Какви се вашите искуства или што сте слушнале за депилацијата и бременоста?
Аватар на корисникот
prettygirl

Фем почетничка
 
210
Мислења: 48
Зачленет: 26 Ное 2009, 15:29
Слика

Мислење 02 Дек 2009, 02:52

Da sum slusnala, znam i devojki sto se depilirale vo 9 - ti mesec od bremenost. Smetam deka mozes da se depiliras dokolku prethodno postojano si se depilirala i dokolku toa ne ti pricinuva stres. Depiliranjeto vo tie meseci 6,7,8 i 9-ti preporaclivo e da go pravi strucno lice odnsno kozmeticar, zenata treba da bide vo stoecka polozba i po moznost da se koristi neupotrebuvan vosok za da se spreci rizikot od infekcii.
Аватар на корисникот
Amelie

Фем почетничка
 
37
Мислења: 46
Зачленет: 02 Дек 2009, 00:11
Локација: Skopje

Мислење 25 Дек 2009, 14:50

Jas se depiliram postojano, pa taka pred poragaj se izdepilirav celosno zaedno so intimnite delovi, pa i stomakot, znaci vlakna samo na kosata. Haahahahaha
Nisto toa ne smeta samo dokolku mozes da izdrzis bolka da ne se stegas premnogu pa da se porodis kaj kozmeticarkata.
Inaku ima i takov slucaj, kaj prethodnata kozmeticarka sto idev, nekoja zena vo 9ti mesec se depilirala i dobila kontrakcii, pri sto viknale braza pomos i pravac u bolnica. Nisto ne e strasno koga si na kraj samo moze da se ubrza. Hahahaha
Аватар на корисникот
majatri

Бело цветче
 
200
Мислења: 81
Зачленет: 25 Ное 2009, 12:40

Мислење 15 Фев 2010, 12:51

Јас се депилирав континуирано за време на бременоста. Но, се порадив три недели порано и не успеав да отидам на депилација непосредно пред породувањето. И тоа ми беше огромна грешка, зошто во Државна болница ме бричеа, и тоа со истиот брич како и сите жени (да ти се згади животот) :shock: . Затоа ако знаете кога ќе се породите убаво е сами да се средите. Има многу жени што без проблем го работат тоа без разлика колку си трудна.
Аватар на корисникот
bibitri

Фем почетничка
 
60
Мислења: 40
Зачленет: 21 Јан 2010, 12:55

Мислење 20 Фев 2010, 19:37

Една докторка ми препорача дека е подобро пред пораѓај да се избричиш дома кога ќе почувствуваш некои мали почетни контракции (може и сопругот да ти помогне бидејќи е поголемо мешето :lol: )а депилација не препорачува поради инфекции а и како што е кажано погоре предвремени контракции па да се породиш кај козметичарката :lol:
А за во државна вистина е тоа дека со еден брич ги бричат сите жени и навистина гадно е :x
Затоа бричот и средете си се дома :D :D поздрав
Аватар на корисникот
Sarasweet

Сино цветче
 
122197
Мислења: 306
Зачленет: 24 Јан 2010, 21:53

Мислење 14 Јун 2010, 22:50

DALI E STETEN SOLARIUM AKO SI BREMENA ??? PLS DAJTE NEKOJ ODGOVOR !!!!!
elfic

Фем почетничка
 
00
Мислења: 8
Зачленет: 08 Мај 2010, 21:46

Мислење 15 Јун 2010, 03:24

се разбира дека е штетен,па низ сите весници списанија за убавина здравје можеш да видиш дека за девојки кои не се во бременост е мн штетен а камоли за бремена жена!
Аватар на корисникот
lylaby

Зелено цветче
 
10853
Мислења: 503
Зачленет: 20 Мар 2010, 03:19
baby i don't care.....

Мислење 15 Јун 2010, 05:56

bibitri напиша:Јас се депилирав континуирано за време на бременоста. Но, се порадив три недели порано и не успеав да отидам на депилација непосредно пред породувањето. И тоа ми беше огромна грешка, зошто во Државна болница ме бричеа, и тоа со истиот брич како и сите жени (да ти се згади животот) :shock: . Затоа ако знаете кога ќе се породите убаво е сами да се средите. Има многу жени што без проблем го работат тоа без разлика колку си трудна.

ова со бричењето на една роднина и го направија истото.јас кога бев бремена не можев да се видам,за да се издепилирам самата.козметичарката не сакаше да ме издепилира,заради инфекции и заради бебето :?: пред да се породам срцето мое ме избричи :$
Аватар на корисникот
wolf4e

Жолто цветче
 
17821601
Мислења: 2277
Зачленет: 16 Јан 2010, 16:56
Слика

Слика

Мислење 09 Јул 2010, 09:49

ima li rizik da se depiliras vo pocetokot na bremenosta oti strasno me bole
Аватар на корисникот
daviddani

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 01 Јул 2010, 14:29

Мислење 12 Јул 2010, 21:28

Јас се депилирав во козметички салон во првите неколку месеци од бременоста, после како залади, немав некоја потреба од постојано депилирање, средување, па пред да се породам со помош на мајка ми се издепилирав на нозете, а интимен дел со брич, не сакав да ризикувам да се депилирам.
Аватар на корисникот
rainlover

Зелено цветче
 
583478
Мислења: 969
Зачленет: 23 Јун 2010, 21:59

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Amorce2, janickaskopje, K.Karanfillova, pilenka и 29 гости