1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се помирам со тоа дека го изгубив бебето?

Дискусија во 'Бременост' започната од praski4ka, 3 јануари 2010.

  1. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Здраво феминки
    Ви пишувам со голема болка и тага бидејки ве сфакам како ви е зошто и во мојата утроба имаше душа која во мене остана само 7 недели, но откако видовме дека таа душа останала бес срце мораа да ја одстранат, многу тешко ја поднесов таа вест а сега ми е уште потешко како од ден на ден свесна дека во мене нема ништо, незнам како да се помирам со тоа, но со голема болка и тага во мене ке гледам да успеам понатаму со зелба и борба да останам пак бремена.....
    Ве молам мили мои некои со вакво искуство да ми пишете после колку време сте останале пак бремени и дали има некаква терапија за тоа .... однапред ви благодарам и ве подрзувам сите одете само напред бидејки во зивототима многу препреки кои мораме да ги совладаме...поздрав.
     
  2. Cece25

    Cece25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    45
    Кога мене ме исчистија првиот пат јас бев во 13 недела па затоа ми рекоа да се чувам 6 месеци, доколку вториот пат бев петта недела па ми рекоа да се чувам 4 месеци така да отприлика и ќе треба и ти толку да се чуваш но доколку не ти се брза можеш да почекаш и 6 месеци но пред да останеш бремена да ги направиш потребните анализи како ппа тест да земеш брис и некој други анализи кои ќе ти ги каже матичниот лекар.Поздрав
     
    На lady05 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas imam bratucetka sto imase cistenje vo 12 nedela od bremenosta, i posle mesec dena, posle prv ciklus ostana neocekuvano pak trudna eve si ima zdrava i prava kerka sega, sto znaci se zavisi od organizmot, ako analizite pokazat deka se e vo red ne mora da se ceka mnogu sepak jas mislam posle dva tri meseci e ok
     
  4. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Ви благодарам многу на одговотите, сепак ке мора да почекаме до анализите и да видиме што ке ни кажат понатаму, поздрав до сите...
     
  5. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Мене во државна ми кажаа дека во наредните 2 недели после чистењето ако се има однос да биде со презерватив. Поздрав и со срека за наредна бременост.....
     
  6. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    fala pandelka za postot, mene me cistea so anestezija ama koga vlegov vo operaciona sala i koga me izpovrzaa cela i toa bese trauma, si vikam ke me uspijat sto ako ne se razbudam, i tie anesteziite ne se ic zdravi , bev kako izdrogirana dva dena, sekako e trauma da ne mu dojde na covek na glava, cela nedela piev antibiotici, sega pijam ampuli za pojacuvanje na krvta, za sex ke pocekam uste edna nedela kaj i da e ama kako sto veli lady so kondom ne poradi drugo da ne dojde do nekoja infekcija sepak se raboti za cistenje isto i na vas vi posakuvam se najubavo vo narednata bremenost pa da si kazuvame za bebcinjata vo bliska idnina
     
  7. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48

    bogami golema trauma e samo koj pominal znae a koj ne pominal neka ne ni pominuva niz toa.... ama sto da pravime takov e zivotot...
     
  8. Skorpi

    Skorpi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Кога ги читам сите овие ваши коментари,ми се насолзуваат очиве и се потсетувам на моето искуство.Се случи пред точно месец дена,бев трудна 8некаде недела а може и повеке.Ми беше прва радост нешто многу мило.Кога одев на прегледите матичната ми викаше све е во ред,и така еден ден малце прокрварив што не се исплашив многу се тешев со тоа што сум чула дека можно е малку да крвариш и ништо да не е тоа,ама не јас осекав некој немир,отидов кај матичната и што да ми каже не се развило останало така.Верувајте незнаев кај се наогам,се откорнав од плачење ама тоа е тоа,ме прати во државна и така ме исчистија.Ми рекоа дека три месеци да не останувам и дека не е страшно се случувало тоа претежно на многу со прва бременост.Верувајте на јаголемиот душман не би го посакала тоа ама живот е тоа,уште ми се кине срцето кога ке ми текне.Се надевам ме разбирате и се надевам дека господ е голем ке ме ускреји понатака со едно бебенце,некои викаат требало да се чека 6месеци ама незнам што да превам јас би сакал одма да се обидам пак,истотака мие страв да не се повтори незнам малце сум уште под стрес и нервоза.Поздрав за сите дајбоже господ да ви даде многу дечиња.
    :*
     
  9. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Скопри,многи ми е жал за бебчето :( .
    Не се плаши,само среди се емотивно психички да пребродиш,во најбрз рок пак да си останеш бремена.
    Само помисли си дека тоа било Божја волја,се ќе биде во ред,нема потреба да чекаш 6 месеца.
    Ајде,само позитивни мисли и со Господ напред ,се надевам наскоро ќе пишеш дека очекуваш бебенце и овојпат се да биде како што треба :*
     
    На Skorpi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vodenica

    vodenica Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    се зачленив на форумов да си ја кажам болката.пред 1 месец ми се случи нешто за што не сум ни сонувала дека може мене да ми се случи.,го изгубив бебето во 6 тиот месец од бременоста,за мене поголема трагедија нема до сега.причина - насобирање на течности и отоци по целото тело.малечкото телце на моето бебенце.ужасот да биде поголем по 2 дена ми се насобра млеко во градите,колку да ме потсети дека во мене растеше живот.живот кој сега го нема веке.болката расте од ден на ден,а нели викаат ,,времето лечи се,,.кај мене како да разболува а не да лечи.може премногу е рано,може раните ке се залечат ама лузни ке останат.си викам може ке заборавам еден ден,може се ке помине како еден лош сон,камо да беше само сон....па да се разбудев срекна,во исчекување на најубавиот период од нашите животи.наместо тоа сега го искусувам најлошиот период во мојот живот.толкава срека се замени со толкава тага.како понатаму....
     
  11. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Жал ми е за твојата загуба,но немој да губиш сили и да се раззочаруваш.
    Животот иде напред и Бог ќе те израдува пак.
    Помири се со тоа,а еден ден сигурно ќе бидеш најсреќната мајка.
     
  12. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    здраво душички и јас да го споделам со вас ова мое најлошо искуство во животов напрвин почна со радост сите се израдувавме со веста дека го очекуваме нашето прво бебенце, 4 месеци траесе таа срека но за зал тука заврши кога појдов на следната контрола за да направам тестови и брисеви докторот ми ја соопшти веста дека на нашето бебенце му престанло срцето како цел свет да се сруши над мене толку плачев толку бев изгубена што незнаев како да им ја соопштам веста на најблиските сите беа скршени но тоа е господ дава господ зема и така морам да продолжам напред но сега ме мачи што еве еден месец од кога ме чистеа еве уште неми има дојдено менструација па се прашвам дали нешто нее во ред или мора да се стабилизира па да почне да ми иде ? дали некој ке може да ми казже ве :* и бидете сите храбри господ секогаш има нешто убаво и за нас :* :* :* ;)
     
  13. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Само тој што го искусил ова лошо искуство знае како, за жал и јас поминувам низ ова го изгубив во 25 недела прицината сеуште не ја знам .. Но болката не можам ни да ја опишам колку е голема еве поминаа 6 месеци и кога ке помислам на тоа како вчера да беше но ете имам голема подршка од најблиските и секако од маж ми .. и мојата надеж за да ја заборавам болката за изгубеното ја понаогам за второ бебе но ете не можеме сеуште да успееме но како господ никој не е :x
     
    На fina erika и dromka им се допаѓа ова.
  14. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Не се секирај срцка, организмот ке се врати во нормала, и мене ми немаше дојдено повеќе од месец дена после киретажата, и сега после вонматеричното ми каснеше 2 недели (добив еднаш, следниот пат ми каснеше). Треба малку време додека се нормализира се, и хормоните, и матката... Се ќе биде добро.
     
    На cvetelina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Како понатаму? Кои активности се нормални? Дали е во ред да се вежба? Јас верувам дека полесно ќе помине периодот доколку почнам да вежбам. Кога почнавте со секс? јога или пилатес?
     
  16. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    срцка јас почнав да имам односи кога ми потврди докторот од кога ми направиа киретажа од коми запре крварејнето бев на контрола и виде дека се е ок па рече може да се има односи и да водам нормален живот како порано кога во мене немаше ништо и сега кога ко каувам ова срцето мисекине :(