ТЕМА: Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Мислење 12 Јун 2012, 18:30

nana2112 напиша:здраво драги феминки денеска сум најјјјјјјјјјјјјјјјјсреќна на свет :rock: :dance: конечно и кај мене долго очекуваните вести денеска праев HSG и испадна дека се е во ред дека ми се проодни каналите плачев од радост се плашев највеќе од овој резултат и испадна дека е супер денеска што ја претрпев оваа болка вредеше да се издржи бидејќи конечно ги собрав сите документи за инвитрото и утре ќе одам кај мојата матична да ги потпише документите и здравје во среда ги поднесувам во фондот во мојот град :rofl: :rofl: :rofl: како карпа денеска да падна од моите рамиња затоа на сите ви посакувам само убави работи да се дешаваат во животот и со најубави вести да споделуваме овде дека чекаме 2 црти и дека сме бремени и мал совет не мојте да се откажувате само напред и упорно еве јас се нервирав 8 години ама денеска сватив што е наше господ ќе ни го прати да си дојде на своето место бидејќи знам дека господ и мајка богородица на сите ги слушаат нашите желби и молитви и секогаш ги исполнуваат :hug: :hug:

ајде, да се надеваме дека за 1 месец ке бидеш уште посреќна, и да ни напишеш феминки, трудна сум!!!
Се ќе биде во ред, и не едно, со инвитрото обично се останува со 2 близначиња, бидејќи се оолодуваат повеќе јајце клетки... па ако имаш 2 одеднаш, на твојата среќа ќе и нема крај... бацки
volsebna

Зелено цветче
 
216160
Мислења: 760
Зачленет: 11 Јан 2012, 20:58
Локација: во Маκедонија
Не го сонувај животот, живеј го сонот

Мислење 12 Јун 2012, 18:36

мене последен пат ми дојде на 19 мај, овојпат треба да добијам околу 17јуни, се надевам дека нема тоа да се случи :( ама сеуште е рано да се каже било што... малку ми е чудно што за разлика од другите девојки или жени немам никакви предменструални симтоми, не ме болат градите, немам болки во јајниците, ништо не ми се случува, едиствено 3-4 дена пред да добијам ми излегуваат мозолчиња по грбот или лицето...инаку правев испитувања се е во ред, незнам што да кажам, ајде поздрав до сите и се повеќе да не има со позитивни добри резултати
volsebna

Зелено цветче
 
216160
Мислења: 760
Зачленет: 11 Јан 2012, 20:58
Локација: во Маκедонија
Не го сонувај животот, живеј го сонот

Мислење 12 Јун 2012, 21:31

здраво сакам да ве прашам дали некоја од вас има користено циклопрогинова? ми го дадоа за да ми се регулира циклусот оти некогаш ми иде и на 39 дена а некогаш на 32.ми кажа докторката дека од овие може и да се забремени(а јас сакам да забременам),е сега ме замисли тоа што читав на интернет за еден куп нус појви од овие апчиња.ги има некој од вас користено да ми каже дали сте добиле некоја несакана појава?здебелување,вртоглавица.......
bebaa

Сино цветче
 
74148
Мислења: 227
Зачленет: 02 Јан 2011, 00:08

Мислење 12 Јун 2012, 22:03

uf tie cyclo proginova me unistija mene. isto i primolut nor. moze kolu 10 kg se popraviv samo od proginovata. dr nus pojavi nemav. a i mi go sredija ciklusot makar sto pak ne dobivam na 28 dena ama so ogled na toa sto ne dobivav i po 2-3 mseca sega mi e ok. mi se dvizi do 36 dena. a mnogu poveke kg kaciv od primolut nor i sega nemozam da oslabam. a sakam da zatrudnam a mora da namalam kilazha prvo :( neznam sepak konsultiraj se ubavo pobaraj nekolku mislenja od ginekolozi pa koristigi. pozdravce :***
Аватар на корисникот
olivia-popaj

Фем почетничка
 
110
Мислења: 32
Зачленет: 23 Мар 2012, 23:26

Мислење 12 Јун 2012, 22:08

olivia-popaj напиша:uf tie cyclo proginova me unistija mene. isto i primolut nor. moze kolu 10 kg se popraviv samo od proginovata. dr nus pojavi nemav. a i mi go sredija ciklusot makar sto pak ne dobivam na 28 dena ama so ogled na toa sto ne dobivav i po 2-3 mseca sega mi e ok. mi se dvizi do 36 dena. a mnogu poveke kg kaciv od primolut nor i sega nemozam da oslabam. a sakam da zatrudnam a mora da namalam kilazha prvo :( neznam sepak konsultiraj se ubavo pobaraj nekolku mislenja od ginekolozi pa koristigi. pozdravce :***

фала многу за одговорот :* а колку време ги користеше циклопрогинова пред да се здебелиш?
bebaa

Сино цветче
 
74148
Мислења: 227
Зачленет: 02 Јан 2011, 00:08

Мислење 12 Јун 2012, 22:13

bebaa напиша:
olivia-popaj напиша:uf tie cyclo proginova me unistija mene. isto i primolut nor. moze kolu 10 kg se popraviv samo od proginovata. dr nus pojavi nemav. a i mi go sredija ciklusot makar sto pak ne dobivam na 28 dena ama so ogled na toa sto ne dobivav i po 2-3 mseca sega mi e ok. mi se dvizi do 36 dena. a mnogu poveke kg kaciv od primolut nor i sega nemozam da oslabam. a sakam da zatrudnam a mora da namalam kilazha prvo :( neznam sepak konsultiraj se ubavo pobaraj nekolku mislenja od ginekolozi pa koristigi. pozdravce :***

фала многу за одговорот :* а колку време ги користеше циклопрогинова пред да се здебелиш?

Сите хормонални терапии дебелат, може со текот на времето да ти се регулира не мора одма со лекови и мене не ми беше редовен циклусот и гинекологот не ми препиша ведна терапија туку ме остави сама да ми се регулира менстуацијата.
Аватар на корисникот
love23

Зелено цветче
 
872658
Мислења: 717
Зачленет: 08 Дек 2010, 11:01
Не го прави она што не сакаш да ти го прават!
Слика

Мислење 12 Јун 2012, 22:30

pred da se zdebelam gi koristev 3 meseci . znaci po shema prvo beli pa kafeni 3 meseci gi piev i posle osetiv poduenost i zgolemena tezhina. pa ostavi i ti bez lekovi . ne e strasno tolku ako ti ide na 37 dena. so tek na vreme ke se sredi.
Аватар на корисникот
olivia-popaj

Фем почетничка
 
110
Мислења: 32
Зачленет: 23 Мар 2012, 23:26

Мислење 13 Јун 2012, 00:15

Господ да ви ги услиша желбите, и да ви даде дечиња, би ви препорачала да одите во кој било Манастир да се исповедате со сопругот да постите и Господ ќе ви помогни, има безброј случаеви каде што не можеле да имаат деца и потоа Господ им дава, само треба со вера да биде и од срце, Секое добро
jasminjesi

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 12 Јун 2012, 23:24

Мислење 13 Јун 2012, 20:43

bebaa напиша:здраво сакам да ве прашам дали некоја од вас има користено циклопрогинова? ми го дадоа за да ми се регулира циклусот оти некогаш ми иде и на 39 дена а некогаш на 32.ми кажа докторката дека од овие може и да се забремени(а јас сакам да забременам),е сега ме замисли тоа што читав на интернет за еден куп нус појви од овие апчиња.ги има некој од вас користено да ми каже дали сте добиле некоја несакана појава?здебелување,вртоглавица.......

бебаа а какви се овие апчиња циклопригнова? дали се контрацептивни таблети?
прашувам бидејки јас го имав истиов проблем ми доагаше на 40-45 дена , имав болни циклуси, ама ми открија дека имам проблеми со хормоните и ми дадоа Диане-35. Ги пиев 6 месеца , од овие апчиња имав болки во градите , главоболки , но не беше страшно. И одма штом прекинав да ги пијам , забременив.

заборавив да кажам дека додека ги пиев ми доаѓаше на 24 или 27 дена а кога ги прекинав се подобри , на 35 дена. Но ете забременив фала му на Бога. Да знаеш дека нормално е мензисот да почнува по 28-36 дена , не е кај сите жени исто :)
Аватар на корисникот
koritsaki

Црвено цветче
 
47253693
Мислења: 6814
Зачленет: 01 Мар 2010, 01:25
Слика
Слика

Мислење 13 Јун 2012, 23:12

koritsaki напиша:
bebaa напиша:здраво сакам да ве прашам дали некоја од вас има користено циклопрогинова? ми го дадоа за да ми се регулира циклусот оти некогаш ми иде и на 39 дена а некогаш на 32.ми кажа докторката дека од овие може и да се забремени(а јас сакам да забременам),е сега ме замисли тоа што читав на интернет за еден куп нус појви од овие апчиња.ги има некој од вас користено да ми каже дали сте добиле некоја несакана појава?здебелување,вртоглавица.......

бебаа а какви се овие апчиња циклопригнова? дали се контрацептивни таблети?
прашувам бидејки јас го имав истиов проблем ми доагаше на 40-45 дена , имав болни циклуси, ама ми открија дека имам проблеми со хормоните и ми дадоа Диане-35. Ги пиев 6 месеца , од овие апчиња имав болки во градите , главоболки , но не беше страшно. И одма штом прекинав да ги пијам , забременив.

заборавив да кажам дека додека ги пиев ми доаѓаше на 24 или 27 дена а кога ги прекинав се подобри , на 35 дена. Но ете забременив фала му на Бога. Да знаеш дека нормално е мензисот да почнува по 28-36 дена , не е кај сите жени исто :)

Хормонски се и овие но од овие може да се остане бремена не се за да те заштитат од бременост а инаку знам дека немора да ти доага на 28 дена но мене ми доага различно секогаш не ми иде стрикно на 36 туку некогаш е 32,34,36,39 значи различно и неможам да си одредам плодни денови а и плус помагале при забременување.ке ги пробам па ке видиме :)
bebaa

Сино цветче
 
74148
Мислења: 227
Зачленет: 02 Јан 2011, 00:08

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 5 гости