1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Повеќе ни не чекам како порано, на се нешто си помислував дека сум бремена, овој пат знаев дека не сум, немав никакви симптоми, нит ми се спиеше, нит гради ме болеа, ништо... а зошто само Господ знае, нема шанси да сме утнале некој плоден ден овој пат, ептен бевме примерни :lol: ама ете, не му било сеуште време. Кога треба-тогаш ќе си биде, како рекол Господ, друго нема, па и да треба да немам деца што да правам, има некои што се предодредени да немаат, па и јас ако сум во тие нека биде Божјата волја ;)

    Елена.мак, ти нема да добиеш, ти си жено бременка, печена си веќе гарант :!: штом дошла оваа невоспитанава кај мене, ете нека не иде ни кај тебе ни кај ниедна друга од овде што си се поддржуваме меѓусебно, да не дојде дај Боже ни кај Лори, ни кај Ѓул, ни кај Слими, ни кај Лале, ни кај Бел цвет, ни кај Зазарско, ни кај ниедна што не ја спомнав јас, а што несака да и дојде, туку да дојдат бебенциња слаткички :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:
     
    На slimy, elena.mak и Lori-30 им се допаѓа ова.
  2. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Здраво!
    Имам 19 години и во брак сум 6 месеци.
    Пред 4 месеци бев на гинеколог затоа што ни доцнеше менструацијата.Докторот ми рече дека имам полицистични јајници и дека мора малку да ослабам (оти се здебелив од 63 kg na 72 kg за време од 6-7 месеци).Подослабив 2-3 килца.Е сега со мажот ми едно 2 и пол месеци како се обидуваме да забремена и се неуспешно и неуспешно.Разговарав со докторот и ми рече дека морало да се обидуваме.
    Дали е можно да немам евулација (чувствувам болку во стомакот неколку дена по менструација, но не сум сигурна дали се тие болку за евулација)?
    Постојано се нервирам од негатувните тестови.
    Tребаше да ми дојде на 20ти овој месец, а ми дојде на 10, што значи 10 дена порано..Многу сакам да забременам..Како што ви кажав скоро 3 месеци се обидуваме, али ништо од тоа..А сега ме мачи и ова што ми дојде прерано..Таман се обидувавме во плодните денови, рековме овој пат можрби ке биде нешто и ништоо, на крај ми дојде..Премногу сум разочарана и не знам што да правам..
    Дали некоја од вас има слични проблеми како моите, дали е нормално што ми иде порано, зошто еднаш ми каснеше 2 и пол месеци?
    Ке Ве молам каже те ми или упатете ме негде.
    Поздрав и се надевам дека ке ми пишете.
     
  3. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    Probaj go lekot od ren
     
  4. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    women000,значи прво мора ти да се смириш душевно,психички,да се опуштиш малку...ме сваќаш?
    Јас со првото забременив одма,а не мислев дека ќе останам бремена опуштени и бидна од прва!
    Со второво 3-4 месеци(ме фати став,ви викам царски со првото да не ми згрешиле нешто?)колку бев разочарана секој нареден месец... и нареден...Знам како ти е...
    Еве како останав вториот пат:
    Му реков на маж ми правиме пауза од правење бебе(но не и од секс),тоа траеше 3-4 месеци,јас психички се подготвив дека не правам бебе,туку ќе уживаме со маж ми во љубовта :lol:
    Првиот месец ми дојде,си реков добро еве ако не сега следнот,ќе биде...И на гинеколог си бев ми рече супер сте,млади,прави,здрави се е ок работете и уживајте само нешто ми е сомнително дојди за две недели :rofl: ,а јас веќе наредната знаев дека сум :rofl:
    Опушти се,не мисли на бебе кога водиш љубов со маж ти,уживај во љубовта со љубовче ќе ти се врати
     
  5. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    ecapereca и кај мене денеска дојде неканетата гостинка,се разбира дека ке се поддржуваме додека не си ги видиме нашите 2цртки...се надевам дека ке се случи скоро дај Боже, ајде само напред и се ке биде како што треба. ;)
     
  6. dorina31

    dorina31 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
     
    На ecapereca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Амин, нека се затвори темава! :D Јас сум со налудничави болки во стомакот, никогаш не ми било вака. И глава ме скина денес цел ден, ако е знак за бременост нека боли колку сака, се ќе издржам!!!
     
  8. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    За што е тој лек?
     
  9. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Знам дека не треба да мислам на тоа, но од преголема желба да станам мајка не ми излегува од памет...Само сега многу ме плаши тоа што ми дојде предвреме..Не знам повеќе што да правам..Кога ке ми заврши обавезно ке одам на доктор..
    Од секогас сум имала нередовна и испомешана менстрација и не ми било гајле кога не бев мажена, но сега навистина сум многу загрижена ;( ;( ;(
     
  10. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    pa pomaga za da se zabremeni receptot go ima na temata ama eve go
    1кг рен се мие и се ренда,се миксира во соковник и се става на оган да се вари со 1 литар вино (бело или црно) старо 3 години.Целата количина да се направи околу 750мл.Потоа му се додава уште 1 литар старо вино и се се меша и се собира во шише.Се пие после 7 миот ден од менструалниот циклус (7 дена откако ке заврши) Се пие по 1 филџан (100мл)наутро на гладно...Од кога ке почне да се пие се очекува на 12-тиот ден да се забремени.
     
  11. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Елена дај бозе да си бремена, од срце ти посакувам, и ти ја пустам целата срека, доста бесе чекање, ајде редно е ти а и другите ние да се израдуваме....остани со позитивна мисла и чекаме две цртки, :inlove:
     
  12. lale24

    lale24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    149
    Јас веќе имам кафено,но не планирам да се разочарувам овој пат,морам да бидам позитивна за убавиот настан што ми следи за некој ден....А од вас чекам убави вести :*
     
    На Lori-30 и blagica1991 им се допаѓа ова.
  13. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    blagica1991 Има некоја забременато додека пиела Рен?
    И после забременувањето треба целото да се испие?
     
  14. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Лале ти посакувам се најубаво , брак полн со хармонија, љубов вечна и голема и сето доа да го крунисате со многу дечиња, да ви даде Господ и маски и зенски :$ не мисли на бебе сега, опусти се узивај во убавите мигови, а бебето само ќе си дојде набргу, како подарок:)поздравче :*
     
    На lale24 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Елена.мак. Мене ме скина главата, до сега не сум имала вакви силни главоболки- ама слатки :)
     
  16. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Благодарам :)
     
  17. mnogu

    mnogu Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    zdr na sitee feminki nova sum na forumot i moeto prasanje do vas e .... vaka veke 3 meseci probuvame so prtnerot da imame baby no dva pati do sega pravev test i bese negativen . znaci sega posledn pat menst imav na 19 JANUARI i mi traese 5 dena ,imam simptomi kako dva dena mi se gadese se osekam umorno i bradavicite imaat malku pokafeava boja od predhodno i denes napraviv test mi pokaza negativen. isto taka 3 dena imam nekakov iscetok kafeav rozev i kako ligava tecnost e , treba da dobijam najdocna do 15.ve molam za sovet sto mislite vie dali e mozno da sum bremena? testot go pravev posle rucek den dali toa so mi pokaza negativen e mozno da bide i netocen? vi blagodaram odnapred VE SAKAM

    mnogu


    ISTOTO PRASANJE GO IMAM POSTAVENO I VO DR TEMA AMA NEMAM ODGOVOR VE MOLAM NEMOZAM DA SPIJAM SAMO NA TOA MISLAM
     
  18. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    направи си тест преку крв.. среќно :*
     
  19. mnogu

    mnogu Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    TI BLAGODARAM KE NAPRAVAM A MNOGU SAKAV DA SI VIDAM DVE CRTKI I NA MAZ MI ZA VALENTINES DAY DA MU GO POKLONAM TESTOT ::(
     
  20. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    zazarsko не се откажувај. Јас незнам колку време се обидувате меѓутоа кога целта е бесцената не треба да се мисли на времето поминато за да се достигне. Денес толку многу сме информирани, слушаме за најразлични случаи што косата ни се крева од страв дека можеби нема да успееме. Опушти се , не мисли на тоа. Сигурно има многу нешта што сакаш да ги правиш со семејството, а да не си оптоварена со ова. Јас направив така и по се изгледа успеа....можеби тоа е рецептот. Храни се здраво, посвети им се на најблиските, вежбај, прави го она што го сакаш и ќе видиш дека се ќе се нареди, ама онака како што си е зацртано :angel: