1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. carolina88

    carolina88 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    24
    Леле незнам дали сум уште за честитање, уште сум многу збунета :) Инаку и мм така кажа минатиот месец (баш во март кога ми дојде и јас си плакав и му велев дека никогаш неможам да си ги видам двете црти) и тој само кажа - знам јас дека бебето чека да си купиме куќа :D инаку вчера после вториот тест многу бевме радосни и двајцата, но сепак си викаме ај да не се радуваме на празно да почекаме да дојде 5ти мај :) Доброто е што почнав да пијам фолна и витамин Ц од Март :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Karolina, се покажало дека тоа е вистинскиот рецепт за бебе, само преокупација со нешто друго, нешто што одзема многу време, нерви, енергија и едноставно неможеш на ништо друго да мислиш додека не го завршиш. Така е обично со оние парови кои се спремаат за свадба, тогаш имаат премногу обврски за да мислат на бебе и тогаш се случува, а кај вас рецептот бил куќа :) Поздрав и честитки уште еднаш :clap: :*
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Леле како успевате да не мислите не ми е јасно кога сум преокупирана со други работи, да не речам проблеми не ми ни текнува на љубов водење, или па кога сум болна, или кога не ми е добро, не ми текнува едноставно. А кога ми е се подредено и кога што се вели од мерак легнувам со маж ми, е како да не мислам кога после треба да лежам, да кренам нозе, да не мрдам, и ај не мисли да те видам, или кога ќе дојде неколку дена пред добивање, иста приказна, што сака нека биде јас не можам да престанам да мислам. Алал да ви е, јас не можам :(
     
  4. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Angelofarth јас не да мислев, 24/7 правев планови кога како што па ај лежи на лево па на десно па нозе горе, како да не мислиш, ако планираш ќе си лежиш и ќе си се надеваш на најдобро. Само не го терај на нервоза така си одмагаш. Ќе биде ко ќе сака тоа, мислеле не мислеле исто е :)
     
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Тоа им се вели на жените обично за да не се преокупираат, опседнуваат премногу, да не се нервираат. Инаку нема некоја логика да ако помалку мислиш побрзо ќе биде, затоа што од мислење на тоа до нервно потресување дали ќе се фати или не, има разлика. Мислите не се на копче па да ги исклучиш, гледајте само да не сте под стрес, не знам дали има медицинско објаснување дека стресот влијае на плодност но од него и така треба да се ослободиме, без разлика дали сме во очекување или не.
     
  6. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Не се нервирајте, кога ќе добиете прво, после обавезно ќе иде прашањето: ајде сега кога братче/сестриче (во зависност што ќе имате прво дете) |(
    Нема крај за бутање нос каде не му е место... ама поарно вие да си најдете начин да го игнорирате, бидејќи ви создава додатен притисок, а луѓето свесно или несвесно секогаш тоа ќе прават, дали за прво, за второ или за некоја сосема друга работа... тоа е.
    Поминав низ тоа, сега (признавам се уште) ме вадат од такт со второто. Па уште полошо, ако им кажам 'има време' (демек да скренам внимание од темава, индиректно да сфатат дека тоа не е нивна работа нели) тогаш станува уште полошо со изјави и делење совети: па сега најдобро, па не биди себична и така во недоглед. Ме терат директно да им кажам дека тоа е нашата работа (на мене и мм) , ама па тогаш излегувам дрска и нема крај, на народ не може да им се угоди... Затоа кулирање е мајката :)
     
  7. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Јас се надевам дека ја фативме јајце клетката овој месец, додуша рано е уште ама ќе видиме прилично бевме активни :rofl:
    Е сакав да прашам дали некој може да каже разлика помеѓу нормален период и антиовулациски? Мислев на физичка разлика, има начин некако да се препознае ако е антиовулациски?
     
  8. carolina88

    carolina88 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    24
    Пред 2 саата направив тест на Clear Blue и јасно се виде плусче :angel: :angel: :angel: :inlove: ^_^ :lol:
     
    На elena.mak, fighter, Serafima и 13 други им се допаѓа ова.
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    честитки :clap: со лесно да си ја поминиш бременоста.
     
  10. carolina88

    carolina88 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    24
    Blagodaram, da vi se vraka na site koj sto posakuvate bebence :)
     
  11. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Bi sakala da prasam posle kolku vreme od odnosot moze da se napravi test za bremenost preku krvta?sum slusnala deka preku krvta najtocno ke si doznaes :)
     
  12. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    :clap: :clap: :clap: честитки и за последниот тест и доста ти се тестови :) сигурно си бремена. На овој линк http://www.zaharievski.com/www_zahariev ... ganje.html со впишување на датумот на последна менструација можеш да провериш точно колку си бремена(која недела), а има и други корисни информации. Поздрав и со лесно!
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Честитки Кероланј, лека по полека се чистите од темава, ех што убаво, само запишете не и нас на чевлите да повлечете нога, нели така прават и невестите, може и за нас ќе се фати.
    Што ми беше мубаетот, пак ќе се повторам ама тоа е, во врска со мислењето, јас не се напињам во текот на месецот, си оди се по ред, ама дојдоа ли тие 5 дена пред добивање е тогаш не можам да си помогнам, мислам дали ќе добијам, дали нема да добијам, а да се удирам од земја не се удирам, не е до мене, до Оној горе со бела брада е. Недајбоже да дојдам до тоа да се удирам од земја, ќе си пукнам, а и таман работа јас да се удирам од земја, што дошло до другите кои со години се обидуваат, ве има овде и по година две што се мачите.
     
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Иако официјално никогаш не застанав во темава, 2 години веќе бев во исчекување на II црти, кои конечно вчера ми се потврдија, и така, малце сум трудничка и јас :$

    Точно 2 години, и 7ма стимулација со Кломифен. 3 пати Кломифен пред 2 години - неуспешно, па по 1 година пак 3 пати - пак неуспешно, за сега, после 1 година, од прв, т.е. 7ми пат да фати. Кај мене проблем беше стресот на работа, него го решив пред 4 месеци и затоа сега се фати. Сите 7 стимулации имав по 4 огромни фоликули (значи супер реагирав), ама се` додека не го тргнав стресот од секојдневието - немаше успех...

    Вчера на ехо ми потврди големина на плод 5 + 5 дена, а сум некаде 5+2 дена по пресметки од последна менструација. За 10 дена за срцева акција, до тогаш само фолна и магнезиум, зошто имам грчеви во јајниците и матката, и тоа е тоа :)

    Женчиња мили, опуштеноста не е само онака кажана реченица....тргнете го секој стрес од секојдневниот живот, решете го секој проблем што ве тишти со партнерот, и само позитивно!
    Со среќа на сите исчекувалки :l:
     
    На sunfemina, vichy, Serafima и 20 други им се допаѓа ова.
  15. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Честитки мила за извојуваната битка, имај убава и лесна бременост :inlove: :clap: :*
     
    На moni24 и Moira им се допаѓа ова.
  16. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Bi sakala da prasam posle kolku vreme od odnosot moze da se napravi test za bremenost preku krvta?sum slusnala deka preku krvta najtocno ke si doznaes :)
     
  17. carolina88

    carolina88 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    24
    Ви благодарам на сите!!!! Најбитно од се е да водете љубов почесто и ќе видете дека ќе биде :) :*
     
  18. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Честитки,со лесноооо :)
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски

    честитки мила,да си имаш убава бременост :* уживај со мешето :)
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Честитки. :clap:
    Со лесно да си го износиш бебуш. Најубавите 9 месец на една жена. :inlove: