1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Честитки за сите нови мамички ;)
    Имајте убава и лесна бременост, ве очекуваме во труднички муабети :*
     
  2. Spectre

    Spectre Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    74
    Сум заборавила да ве известам, потврдена ми е бременоста и од гинеколог, дај боже сите останати што побрзо да си видите две цртички, со лесно нека е ајде. :*
     
    На Agrona, green.eyes, fighter и 5 други им се допаѓа ова.
  3. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Девојки еве ме и мене со новости ... барем да беа позитивни :?: ми се покачи притисокот и сега си пијам апчиња за притисок покрај метформинот што го пијам 3*500 .. пробав да не мислам и да се опуштам но едноставно не можам премногу сакам да видам позитивен тест многу ме мачи тоа незнам едноставно како да престанам да не мислам :@ :@ :@ :@ ке полудам и тоа е тоа останав без зборови :x
     
  4. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Девојче мило мало, па каде си се забрзала?! Знам дека желбата е голема, ама и времето пред тебе е големо, имаш тек 20 години. Зошто толку непотребни нервози? Знам дека имаш поминато неубаво искуство со една бременост, ама сепак почекај малку, смири се, опушти се, мораш да се опуштиш. Сруши го тој немир во тебе, зарем не гледаш дека многу негативно делува, зарем ти помага оваа нетрпеливост и нервоза? Ако вака продолжиш ништо добро нема, само смирено. Ако ти е за утеха, земи ме мене за пример, за еден месец полнам 36 години, имам еден спонтан и една вонматерична при која Господ ме спаси што сум останала жива, што буквално докторите ми се чудеа како ме гледаат жива како стојам пред нив, со 7 ипол недели вонматерична бременост во десниот јајовод, а ни болки имав. Господ знае што прави, јас сум му благодарна што ме сочувал, и се' сум препуштила во негови раце. Правам испитувања, лабораториски тестови, чекам следен чекор, меѓутоа главниот резултат потполно го оставам на Бога, ако еден ден родам супер, ако не... животот тече понатаму, како треба ќе биде :)
    Мораш и ти постепено да се опушташ, знам дека не е лесно, и неможеш преку ноќ, ама мораш да бидеш силна, ако не заради самата себе, тогаш за сите оние околу тебе кои те сакаат и се грижат за тебе! Ајде, главчето горе, насмеј му се на денот, на сонцето, диши длабоко, почувствувај го животот, имаш уште многу пред тебе, тек доаѓаат убавите нешта меѓу кои и мајчинството, верувај! :*
     
    На menelele и Glasna им се допаѓа ова.
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Честитки за керолајн, моира и извинете ако пропуштив некој! Нека ви е лесна бременоста. На сите ви ја посакувам таа среќа.
     
  6. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526

    Ah Angelof Arh,

    за љубов водење опуштени сме мене не ми е проблем и да лежам и се, ама што сум преокупирана јас сама за околината. Си викам сите со деца или трудни само јас не мене тоа ме убива, ама неможам да се помирам и да не мислам. Не сум нормална знам, си викам како е пишано така. Ама мн тешко ми е да не мислам и да се опушатм. Ама мораме, мораме да се обидеме да се опуштиме зошто само лошо си правиме со нервозите.

    Ајде, заедно сме посилни :D
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  7. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Честиткиииииииии за новите мамички :inlove: :clap: , со лесно и ајде да ви се приклучиме и ние побрзо
     
  8. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Да ве прашам,


    дали е можно да овулирам на 7 -ми ден од менструација :?: .

    Мислам, ги имав истите симптоми на овулација, болка во јајникот и исцедок што се тегне |(

    Ама ја по мое мислам дека овулирам 11 или 12 ден, а еве денс 11 ден немам никакви симптоми :|

    Дали треба секој месец ист ден да овулирам или сеееееее е можно :)
    Инаку си работиме согласно вашите препораки = Секој втор ден :D
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Мене ми касни 5 дена спрема минатиот месец како што добив, секој месец различно.. :( .... Имав грчеви во стомакот и болка во градите како пред добивање нормално...грчевите престанаја, градите ме болат уште а имам исцедок веќе 2 недели... :^) Нескам ич филм да си прам па да се разочарам...ќе почекам до крајов на неделава па ќе купам тест ако не добијам дотогаш....
     
  10. melanie27

    melanie27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    255
    Да можно е :D . Јас останав бремена на 6-тиот ден од добиено....и тоа со близнаци хихиих. Уживајте во љубовта и ич не се замарајте со овулација.

    Ви пуштам среќичка на сите :*
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  11. carolina88

    carolina88 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    24
    Секако дека е можно :) Мене овулацијата ми почнуваше 4ти ден после циклус. (проверено со тест за овулација, инаку многу ми помогнаа овие тестови за овулација а ги правев само два месеци и вториот месец биде работата) :D
     
  12. carolina88

    carolina88 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    24

    Исто и јас имав грчеви и очекував секој момент дека ке добијам и како воден секрет. Но бидејќи имав нередовен циклус ми доцнеше 6 дена и беше нормално за мене и чекав до 10 дена. И после откако направив тест, има што да видам :D :angel: На тебе редовен ли ти е циклусот?
     
  13. iv.ana

    iv.ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали има неков исцедок ако сте бремени. Како изгледа при рана бременост?
     
  14. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ Јас имав исцедок, бел. Обично пред да добијам немам, но месецот пред да дознаам дека сум бремена имав бел исцедок. И после ќе го имаш во цела бременост, некогаш повеќе, некогаш помалку, ама нема сосема да те напушти :D
     
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш пред да добијам сум имала бел исцедок ама месецот кога бев останата бремена имав откако ми поминаа плодните денови до датата за (не)добивање имав и тоа ми беше зголемен.Имав и тоа мн и мислев дека ке добијам и дека имам некоја инфекција фатено.Ама не добив и направив тест позитивен беше :inlove: :inlove: сега сум 10-та недела и сеуште е присутен некои денови имам повеќе некои помалку ама без ич немам ден поминато :D :D
     
  16. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Ne mi e redoven ciklusot voopsto.Za prvata bremenost mi bese vaka :emo: samo sto togas imav i redoven ciklus pa znaev vednas sto e rabotata....Ke cekam uste nekoj den...Izvinete za latinicava
     
  17. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Здраво! Сакам да ви дадам совет на оние кои имаат нередовен циклус. Имам негде пишувано по темава за тоа, но пак ќе напишам. И јас имав нередовен циклус, и по 2-3 месеци некогаш не добивав во годината, и никогаш на точен ден.

    Бев кај Огранџиски на преглед, ми кажа дека тоа се случува кај многу жени и дека може да се среди со Дабростон. И нагласи дека се подобрува и плодноста со нив. Ми ги препиша и ги пиев последните три месеци пред да останам бремена. 11 ден од како ќе добиев менструација почнував да ги пијам. По две на ден. Во пакувањето имаше 30 апчиња. Значи за 15 ден ги испијам, и по испивањето за 2 дена требаше да добијам. Точно на 28 ден. И потоа од 11 ден пак ги пијам. До декември ги користив (за да добијам во јануари). Добив на 8 јануари, и тоа беше последен пат (бар за следните девет месеци). :)

    Консултирајте се со вашите гинеколози дали може да ги користите, и доколку може не двоумете се.

    Само да напоменам, последниот месец (односно декември) имавме пауза од правење на бебе со мм (искрено принудна :D бидејќи тој беше во странство), можеби и тоа имаше улога.

    Со среќа на сите! :*
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    женски да ве прашам нешто
    на другарка, 4 дена после завршување на менструацијата, мм и сврши во нејзе, и еве денеска 2 ден после односот и потекло малку крв на гајќите, црвена крв. Што мислите дека е?? Има некоја врска со односот или??
     
  19. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Zdravo bi sakala da prasam kako se vikaat apcinjata koi sodrzat folna kiselina, mozat li da se kupat bez recepta i od koga e preporaclivo da se pijat. probuvam da zabremenam veke 3 meseci no nisto.. Blagodaram :*
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    така и побарагј ги во аптека, фолна киселина и ќе ти дадат