1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Поρачав у понеделниκ ќе ми стигне пρеκо κосмо тинех инаκу аκо може да ми пишете κаκосе κоρисти да знам али по цена 1600 ден :)
     
  2. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    девојки да ве прашам почнавме со обиди за бебенце, после ејакулацијата останувам да лежам некое време, сега да прашам дали се туширате вие? Јас се туширам некако безвезе ми е , а една другарка ми рече никако после ејакулација туш оти исто ко да не ти свршил :^) :tmi:
     
  3. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    Па издржи барем 20-30 мин. да лежеш и 2-3 часа да не се тушираш. Викаат така се поголеми шансите, мада има и такви што ни 2 мин. не лежеле и се туширале веднаш, а од прва им се фатило. Така да се е индивидуално и зависи од повеќе фактори. Среќно!
     
  4. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Rakce,
    Имас упатство ама битно е дека треба одма од сабајле кога ке станес без да миес заби да јадес пиес знаци одма да оставис плунка. Знаци најтоцно е од сабјле.друго треба да тестирас колку плунка да ставис ако е многу е матно ако е малку не показува. Инаку јас ке ставев плунка па цекав 10-15 мин да се исуси и за тоа време с облекувам сминкам за ако не ми успее пак да пробам.Поздрав и со срекаааа дај бозе одма да ти успее.
     
    На rakce89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали има некој искуство со гледачи, бајачи ...
    Јас познавам некои парови што успеале така да зачнат па ме интересира и ваше мислење.

    Што ли не пробавме со анализи испитувања, терапии ништо не функционира. Фолна пијам веќе година со надеж дека ке биде некој месец.
    Докторката не ме пуста дапроверам само проодност вика тоа после 2 години добро обидување, башка и млада си ...

    Сакам да пробам и на оној начин па некој ако знае нешто нека ме охрабри :)

    Или пак да ми ставите линк ако има соодветна тема бидејќи јас на повеќе наврати барав ама не најдов.
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило. По природен ли пат успеавте, дај кажи ми го рецептот:)
     
  7. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    мила јас можам да ти кажам бајачи еден куп знам :lol: ама не би те советувала да почнеш со тоа, и мораш да провериш канали тоа е битно, може тука е проблемот, бајачите нема да ти ги одзатнат каналите ако ти се недај боже затнати :( нема врска тоа млада стара, чим сакаш дете мора да се провери од овие доктори веке само тресат нештп :swear: јас на 23 години направив и хсг и операција па сега ти види :) и пак ке кажам терапија не се дава на непроверени канали и спермограм, тоа е како да маваш во празно, алал да им е на докториве :x
     
  8. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Ke probam od ponedelnik I ke vidime ts u vtornik a inaku dali nekoja od vas zacnala za vreme na menstruacija znam gadno e ama mi imaat kazano deka mose I taka da uspee od tablet sum I nemam kirilica :)
     
  9. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    е да бе после 2 години ај не после 10 :rofl: после 1 год од обиди веќе се почнува со испитувања таја вика после 2 години ти најубо да си ја смениш докторкана оти гледам многу ти знај :D братучеда ми после 6 месеци обиди направви хсг и оп што да види, затнат канал и септум ;) си направи операција си се среди сега си има бебе, и што ако и таја чекала 2 години? кога залудно е то...то е основно испитување барем имате денес интернет читајте не само на еден доктор да се сврзете , не ти е таја незнам што да не ти дади, имаш приватно отиди испитај и готово 5 минути работа е тоа не е бог знае што ;)
     
  10. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Па како да објаснам - првата година во брак ја поминавме така се обидувавме ама имав нередовна менструација предолго ми траеше и можеш да замислиш колку сме се "обидувале" ми траеше и по месец. Додека се освестив да тргнам на лекари отиде годината. Макар и сега со лекарсва не ми е нешто баш стабилизирана ама таа е.
    И што се нервирам од лекариве се научиле дијагноза да даваат од стрес, нервоза ти е... Кај и да отидеш тоа е. Ај немај ти нервози на денешницава само тоа кога ќе мигоречат ми се дига косава а не па други работи.
     
  11. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    епа затоа ке си ја смениш лекарката кај која идиш ако не е тајна? оти стварно се гледа дека незнај ништо неможи две години, па и година се да е од стрес, јас убо викам ако не фати првите 3-4 месеци максимум има некој проблем па кој што сака нека збори, каков стрес каква нервоза, комшика забремени кога и почина родител баш тој месец значи си нема врска тоа .
     
  12. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    Еве во прилог подолу што имам прочитано по др. форуми:

    "Дали сте слушнале за манастирот св.Илија во с.Огњанци?
    Местото е многу јако свето место, нема ниту бајачи ниту врачари, само си има еден човек кој по сон го има изградено манастирот и има моќ да комуницира со св.Илија (барем јас така мислам) На тоа место идат луѓе со секакви видови на болести и навистина се имаат излечено, еве и јас сум една од тие и сум сведок!
    Зборот ми беше дека местото не е само за болести туку е и за дечиња, преку 2000 дечиња има излезено од тоа место со помо{ на светецот! Исто така сум сведок на еден случај кога млад брачен пар дојдоа на местото со резултати во рацете дека мажот неможе да има дечиња односно нема ни еден жив сперматозоид. Идеа на местото секоја недела точно 4месеци, и после 4 месеци човекот што работи таму на дечкото му рече да иде повторно да се провери, замислете донесе резултати со 4 милиона живи сперматзоиди! сега си имаат прекрасно девојче!
    Е... сакав да ви кажам дека местото е неверојатно јако и лековито, јас искрено идев таму поради проблеми со срцето, имав аритмија и такихардија на срце, и имав мака со колената и петиците, верувајте за 2 недели бев чиста како солза!
    А сега планираме со мм да идеме за бебуле, и сигурна сум дека ќе добиеме. Ви препорачувам на сите да го посетите ова мес5о, нема да се каете верувајте! и што е најважно не бараат пари :))

    Местото се наоѓа во скопското село Огњанци тоа е после Петровец. Се надевам дека си слушнала за овие две села, Огњанци и не е толку познато ама за Петровец би требало да знаеш.
    На местото се оди секоја среда и секоја недела, ама ако имаш обврски можеш да си одиш и само во недела, и што е нај битно и да е празник нема врска, човекот што работи таму среда и недела обавезно е на местото.
    заборавив да ти кажам дека се иде од сабајле, околу 8 ипол 9 да бидете таму. А човекот е таму од прилика до 14 часот најкасно.

    Ова за местото го пишав од се срце бидејќи навистина има резултати, иначе и на премиерот Никола Груевски женаму останала бремена со божја помош и со помошта на тоа место. Извинете што сум упорна ама навистина сакам да им помогнам на сите! Поздрав.. "
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girlabroad

    girlabroad Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    здраво девојки нова сум тука но долго време ве следам :) Од вчера почнавме со обиди за бебенце и незнам дали е нормално ова што го чувстувам, откако сврши маж ми во мене јас од тогаш осекам некоја подуеност во долниот дел на стомакот како да не сум мокрела долго време :^) и малце смешно е ама морам да си прашам , не осекам кога ке ми сврши :D цело време си мислев ке осетам нешто топло, прскање а сега ништо нормално е? :$
     
  14. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Нормално е да не сетиш кога ти свршува, подуеноста ти е од нешто друго нема врска со свршувањето може само мисла ти е нешто.
    За да ти кажеме бремена си многу рано е неможеш да имаш симптоми раноти е сеуште.
     
    На girlabroad му/ѝ се допаѓа ова.
  15. girlabroad

    girlabroad Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    не да е рано прерано е :rofl: кој знае од што е ама ништо немав се додека не ми сврши после тоа после пола саат ми се јавија и еве уште ми траат :devil:
     
  16. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    можи ти е овулација затоа така ти се јавува :) а негде имам читнато ли слушнато не ме факај за збор демек можи така да се јави кога се дешава оплодувањето ама дали и колку е точно незнам :wasntme:
     
  17. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Aх девојки јас пак со разочарување :@ , кога ми заврши циклусот предходниов месец бев на гинеколог рутинска контрола ми кажа се си изгледа ок уредно исто ми кажа и кои денови ќе ми се плодни така да не е дека направивме утка, а и ни препорача во исхраната да вклучиме мед со ореви бадеми лешници и триста чуда се тоа за подобар квалитет на спермата, мене ми даде огестан капсули со фолна од овој месец 500 ден ги платив као демек и за стимулација иначе месеци уназад само фолна си пијам, мислам од психа си имав болки во долниот предел на стомаков и сеуште си имам лошо ми беше на утро, почнав и преку ден да си прилегнувам поспаност осеќам страшна ама ете нема ништо денес прваев тест неможев да дочекам да ми задоцни и ете пак негативен а толку осеќав дека има нешто инаку на 8ми треба да добијам а тестот беше be safe и на него пишува 1 ден по изостанување на циклусот па јас си се надевам дека може лажно негативен е, ма да плодни денови ми беа од 21 до 23 јули така да ако имаше нешто мислам веќе 10 дена се поминати од можното зачнување и ако имаше нешто ќе покажеше а не гинекологот ми вика рано е за испитувања вика барем година да помине млади сте работете на случајот опуштете се и ќе си бидне ама ете не бива а секое добивање се повеќе мислам дека нешто не е како што треба и ми доаѓа уште веднаш да одиме на испитувања незнам што да мислам но јас ќе си се понадевам уште некој ден додека не дојде вештерката и тоа е тоа :(
     
  18. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.017
    И јас така чекав за испитувања и докторката а и маж ми викаше да не се ставам на дополнителн стрес и да почекаме,и еве уште чекам:) според мене,подобро почни си порано со испитувања,ама не мисли многу на тоа,мислам не се оптоварувај психички дека со тебе не е во ред нешто,туку дека се како рутински контроли.провери си хормони,пап тест и микробиолошки прегледи и проодност на канали,тие се едни од поважните-но секако за тоа се во право докторите-прво мора маж ти спермограм да направи(затоа што кај жените има повеќе прегледи и испитувања) .поздрав и ти посакувам за џабе да го пишувам постот:) -ти посакувам на 8ми да си ги видиш двете цртички;)
     
  19. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Ах девојки... Сите си го имаме истото.... Ве читам, и си реков да се вратам пак.... Си реков нема да пишувам ни да читам по форуми, ама срце не ме трпи... Венера, душо... Немој толку да се оптоваруваш! Јас верувам дека најголем проблем кај најголем дел од нас е психата... Пробај малку олабави се и ако си верник ти препорачувам да се молиш! Од искуство ти кажувам, ако не друго ќе ти помогне да се опуштиш малку, да почнеш да веруваш! А тоа е најбитно! Ти држам среќа! Јас пак, утре треба да (не)добијам! Па се молам...
     
  20. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    душо и јас цел месец не сум отворила да читам затоа и ме немаше тука по форумов, си реков да не мислам да не се оптоварувам ама и тоа не помогна, се молам и тоа многу и знам дека само вербата ми помага во овие тешки моменти дека ќе дојде ден и јас да се израдувам и сите ние, ајде ти држам среќа дај боже да не ти дојде па да ни се пофалиш на две црти па да повлечеш нога и за нас :*