1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Мора да најдеш нешто кое те опушта - хоби, читање книга, лакирање нокти, планинарење, возење точак... и добар доктор во кој имаш доверба. Ем ке имаш занимација ем доверба во човекот кој те насочува како да стигнеш до посакуваната цел..
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Колку сум активна на лето, немам време за себе воопшто... а за тоа да размислувам и да се напнувам, најдувам време... :^) И сама не знам како... Па почнав бедоксин да си земам, малку влијае на нервниот систем... :lol:
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Хммм.. може не уживаш во тоа што го правиш. Секој човек има своја „бавча„, само треба да си ја најде.
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  4. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    E vaka budna sum vo ova vreme zasto se naviknav ama da vi pisav zemav ova so sodata go probav I peni a I maybe baby mi pokazuva plodnost a test od apteka nemam kupeno denes ke kupam I ke vi pisam , da ne se prereknuvam pred vreme ali po moe izgleda se 2 crtki :)
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ajde pa pusi kakov e testot! Stiskame palci site :)
     
  6. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Ova mi se na 3 den sega vo avgust:
    TSH 2.6
    T4 11.3
    FSH 13.8
    LH 12.0
    Prolaction 34
    Estradiol 51.9

    A ova mi se na 13 den
    FSH 20.7 (8.0-22)
    LH 30.7 (18-61)
    Prolactin 71 (1.2-19.5)
    Testosteron 0.8
    Estradiol 108 (130-370)

    Eden sovet od vas, sto e podobro.. Da baram prvo endokrinolog ili da si zakazam kaj Ivanovski vo Sistina?
    Inaku ovulacijata ja osetiv vo sabotata navecer, vo nedelata sabajleto se sakavme so mm :) pa mi se vlea malku nadez za ovoj mesec :)
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.545
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    Ево менееее! На должност на работа и на Фемина :lol: За време од овие 3 недели одмор бев опуштена до даске и зафатена до немајкаде, добро помалку и бев активна физички и повеќе од што треба. Последниот пат добив троа порано од што треба ама и си испровоцирав сама, имав малце потешка физичка работа и малце повеќе напор, качување на планина и слично. Ми заврши а во меѓувреме направивме и спермограм, имаме леукоцити што означува некакво воспаление, чекаме да добијам па да идеме да направиме и спермокултура, не знам зошто не даваат упат и за едното и за другото ама ајде, подвижноста рече дека е слаба за инсеминација, требало да има 10 милиони а имало 8 милиони, но вели не е загрижен толку. Ни даде Е витамин, ни кажа повеќе да јаде јатки и еве сега калинките ќе ги активираме кај и да е, со исхрана да пробаме да средиме. Но јас не губам надеж дека од Кушадаси сме се вратиле со некое турче, иако да бидам искрена, многу се изложував на ризици, ко мало дете, долги возења со бус, аквапарк :tmi: на што ич не сум горда ама се опуштив максимум. Имам некои си 5 дена до циклус, изгубив веќе и ориентација дека ми се зезна апликацијата и не ни пратам, решив и така да пробем, спиев, лежев и седев во најневозможните пози изминативе 3 недели, но што е нека е. Ослабев прилично на одмор и ќе продолжам со вежби за да продолжам со слабеење, ми стои уште тоа да се обидам, иако не може некој да ме убеди дека дебелината е причина, женине со по 100 и кусур кила остануваат бремени и без да знаат, некако не ми држи вода но мое е да направам се. Повтрно сум настината, претпоставувам патот и климата си го направија своето, очекувам и да ми задоцни малку поради тоа, но јас ќе си направам тест за секој случај, треба да се зрачам на ренген па секако мора да направам тест за секој случај, го преместив снимањето за после циклус за секој случај :^) На све мислам :D И така, ќе видиме сега што ќе излезе.
    Таа фамозна година која ја зборите и вие и која и мене ме јаде од коски еве кај и да е ќе помине, уште само 3 месеци, но мене тоа не ме радува, ич не ги сакам влечкањата по болнички ходници, мислам дека дополнително ме разболуваат :tmi: Избегавам лекови колку што можам, за циститите ставам ракија, мачкам нозе со ментол да ги загреам, пијам чаеви, ама добро се држам, еве и настинкава од витЦ не сум се напила повеќе, појачав на 1000 мг бидејки имам мака, иначе си пиев по 500 од Ацеролата. Утрово имав некоја ужасна болка во долниот дел на стомакот, претпоставувам дека е перисталтиката бидејќи сум ужас во тој поглед откако отидов на одмор, не сум имала асално празнење скоро па 3 недели и м ислам дека е од тоа.
    Инаку ко за беља во последно време сум опколена со трудници кои несакајќи останале бремени или од прва-втора и ме убива тоа, нема што да лажам, исто и муабетите од типот опушти се, јас кога се опуштив забременив, а она од втора забременила, ама добро, се си е во најдобар ред, не ми се криви тие што успеале. Свесна сум дека преголемата желба ме убива, не е дека не го знам тоа, ама не можам да си помогнам, преку месецот сум ОК, ама дојде ли недела дена пред циклус умирам ми се чини. Мислам дека и никогаш нема да се опуштам доволно.
    Е така си кажав што ме мачеше, ми фалевте, гледам дека се воделе конструктивни муабети и мило ми е, остана уште оваа тема ми се чини ко што треба :* Ве љубам :*
     
    На do-re-mi, green.eyes и danichap им се допаѓа ова.
  8. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    * prolaktinot mnogu visok fsh visok za bremenost treba da se 3-4 no internist najubavo ke ti kaze
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Поздрав до тебе и мило ми е што сте истерале одмор . Фалеше низ темиве.
    Целосно те свакам во врска со муабетите за опушти се...така лесно ако оделе тие работи :D
    Ние минатиот месец прв пат пробавме,не повеке од 6-7 обиди, и тоа после мојата хистероскопија, па и јас сум со полно пареа што како и кои мерки да се презедат.
    Мојов почна пред два месеци со витамин Е, а и јас си ги пијам :tmi: . Витамин Е е добар за зголемување на проодноста на смерматозоидите. Нема правено спермограм, ама не е на одмет.
    Да ојачаме ,малку. Додатсно си пиеме цинк плус ц, магнесиум и јас фолинска плус јод и б комплекс.

    Ми дојде пред некој ден. После 5 дена каснење и 5 дена надеж.
    Решено е дека деновиве го набавувавм clear blue Fertilitätsmonitor. Опуштено се вракаме на работа :rofl:
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Znam deka se visoki, zatoa i se resavam na toj cekor da baram ili endokrinolog ili kaj ivanovski da se nacrtam :^)

    A sto e naj bolno site ovie sto mi se visoki vo maj mi bea na dolna granica :(
     
  11. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    Ивановски ке те прати на ендокринолог, мене ми рече дека тие се постручни за хормони и они терапија да ми препишат. Така да јас пиев терапија од ендокринолог а ивановски беше само запознаен со терапијата. Така да не губи време закажи си на ендокринологија се чека и по месец. И проверка на хормоните обавезно уште еднаш, пролактинот знае да рипне и од стрес, нервоза, ако си имала секс предходната вечер, ако си вежбала, физички си била активна дента кога те боцнале итн. :)
     
  12. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ја уште не добив :@ а тестот негативен ;( ке почекам уште некој ден па ке идам до гинеколог.

    Девојки да прашам нешто, мажми кога ке сввши во мене после кога истеква спермата осекам ко благо печење |( откако почнавме со обиди така е, ај првите пати имав кандида па од неа валјда беше ама сега ја излечивме нема веке од што можи да е? До спермата ке да е или до мене :^)
     
  13. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Do spermata e .. I mene mi e taka :)
    Mene mi e 33 den od posledna menstruacija, 10 den od posledniot den ploden a testot negativen i sega si ja ocekuvam vesterkata da si dojde mi propadna i ovoj mesec za gzabe si se nadevam potajno koga ne ide ( od mobilen sum se izvinuvam )
     
    На bridetobebt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    После ке ги скенирам резултатите и ке ги пратам на еден ендокринолог, ке видиме што ке ми каже.
    Денот пред да испитам хормони на 13 ден, ги земав резултатите од 3ти ден, кога ги видов резултатите се утепав од плачење, како може за 3 месеци толку да се покачени, од долна граница да се искачат над граница, и резултатот на 13 ден пролактинот дупло од 3ти ден :(
     
  15. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Devojki neznam dali e za tuka no me maci edno prasanje ... Dali koga nastanuva ovulacija se zacnuva bebenceto togas i od toj moment se razviva bebeto .. se izvinuvam od mobilen sum
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Moite hormoni isto ne se sjajni. Lh e povisoko e fsh (skoro pa duplo).
    Ova e slucaj obicno kaj onie so PCOS, a jas nemam. Nemam na eho, nitu sum vlaknesta, nitu imam problemi so tezina, akni i slicni simptomi koi bile karakteristicni za ova. Znacelo nemam redovna ovulacija. Terapija ke mi dade Lazarevski otkako ke proveram uste ednas hormoni za da bide siguren vo dijagnozata i deka izmestuvanjeto na hormpnite ne bilo od toa sto bev bolna. Mislam i Ivanovski moze da vidi kaj tebe. Na kraj na denot, semite za ifv za doziranje na terapijata ja pravat oni. Bi trebalo da znaat inaku kako gi doziraat hormonite koi se primaat. Jas bi se osekala posigurno dokolku nekoj doktor koj se zanimava so asistirana reprodukcija bi mi dal mislenje.
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Za podobruvanje na spermata nie pieme spermotrend.
    3x1 a bogami skapicki se. Skoro 800 mkd kutivce so 30, a toa znaci samo 10 dena.
    neznam dali nekoj imal iskustvo so niv, ama doktorot vika gi ima site potrebni vitamini za podobruvanje.
    sto se odnesuva do leukocotote pokaceni kaj Angel, nie se nadevavme deka spermokulturata ke pokaze nesto.
    ako pokazese toa se tretira i otkako ke se izolira rezultatite treba da se podobrat. Ama ne bese taka
    Nemase nisto. Dobra rabota e sto imame dobra koncentracija i brzina, ama slaba morfologoja. D-rot vika idealno za inseminacija.
    Pa ke vidime :)

    Rakce, ima li nesto novo?!
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ovulacojata znaci deka imas jajce kletka spremna za oploduvanje.
    Slednite 24 moze da se spojat so spermata. Ima edno mnogu dobro video na youtube.
    pisi conceveing i ke se pojavi edno 3D video. Super e. Sega sum na mobile i ne mozam da go postiram linkot.
     
  19. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Pravev test negativen e ama uste mi nemamo dojdeno :)
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    A kolku ti docni?