1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Мојата борба продолжува. Конечно се стабилизирав ми престана, крварев преку 40 дена, последните денови многу обилно морав да го стопирам со Примулт Нор, пиев по 1 на ден 9 дена и 2риот ден ми дојде(како одвај да чекало). Крварев нормално 6 дена и сега сум на раат конечно, да видам како ќе биде месецов.
    Маж ми за тоа време направи спермограм и смермокултура и резултатите беа супер со 75% подвижни сперматозоиди и тоа со цела недела немање однос, само количината на ејакулатот му беше на долната граница од референтната вредност.
    Тоа што ме збуни е дека тука на форумот потенцирате цело време дека треба да се има односи на секои 2 дена, но тоа што го потенцирал урологот на маж ми е да имаме најмногу 2пати во една недела за да биде поквалитента спремата и за секој случај му дал некој витамин Е за уште подобри резултати.
    Е сега сум начисто дека проблемот е до мене незнам дали да се плачам или да се смеам.
    Радувајте се што можете да пробувате за бебенце секој месец, јас во овие 2 години колку сум во брак скоро секогаш крварам повеќе сум имала одколку што сум немала(најголем дел од мензисот со малку исцедок но сепак ИМАМ), за греови го испостив мажето :lol:
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Доби Со примолут нор или стопираше со него?
     
  3. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Го стопирав јас за тоа го користам и не ми е првпат јас имам проблем со незапирање и тоа веке 3 години. После одкогаќе ги испиеш ти иде како нормална менструцација и трае 5 -6 дена.
     
  4. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    тоа за квалитетот на спермата ми го кажа другарка дека не треба секој ден или секој втор да се има односи....мислам дека и психата е голем фактор..кај нас мм беше убеден дека ќе имаме проблем ама ни фати брзо ви посакувам на сите лесно зачнување навистина
     
  5. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Bokace,so Gospod napred,stiskame palci za Vas :*
     
  6. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    кукле нема шанси од едно апче симптоми тоа ти е сугестивно :D некои ги пијат овие апчиња за одложување на циклус затоа така пишува 3 дена пред очекуваниот период. Јас мислам нема шанси да добиеш додека ги пиеш, откако ке завршиш најрано за 2 дена, најкасно за 7 настанува крварење. јас секогаш на 3-4 ден добивав, некогаш ги пиев 7 дена, некогаш 10 зависи како, ама најчесто 10 дена :)
    јас сум добра иначе, добро ги поднесувам стимулациите, само многуу сум раздразлива и само плачам ептен сум осетлива , се ме нервира , ама воглавно сум ок, ке видиме како ке е со инекциите малце ми прпа од нив :D
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас прв пат имам проблеми од овој тип и прв пат земам ваква терапија. :(
    пишува дека треба да се земат 3 дена пред очекуваниот циклус, па валјда тогаш имаат ефект. Затоа изгледа докторката ми кажа ако добјам да прекинам одма.

    Ајде невестуле - викај, плачи само за арно нека е! :*
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене, нов циклус во кој се обидуваме, но јас сум со 1 000 000 Е.Коли, не чини едноставно, затната и од Кадида исто така, јазикот ми е бел како креч. Во Саботата бев кај хомеопатката и ми даде капки и гранули, сега ќе го чистиме организмот од сите светски антибиотици што сум ги испила, во меѓувреме и плуќата ќе ја зајакнувам затоа што имав во една година 4 пати бронхит и ќе ги лечам Кандидата и Еширихијата. Ме ставија и на диета за детоксикација, 21 ден без кафе, шеќер, глутен, алкохол и храна од животинско потекло, на кратко 21 ден на овошје, зеленчук, овес и чаеви. Од се најтешко ми паѓа да го прекинам кафето, поготово она утринското, најслаткото, ама ете почело је почело. Исто така ќе го детоксирам и дебелото црево, со напиток од вода, сол и лимон, 3 последователни викенди по 2 дена, целиот циклус со диетата е 21 ден, 3 недели, во тој размак, се на се 1 месец треба да заврши се, заедно со гранулите и капките. Е така, доста ми е од антибиотици, лекарства и витамини, да пробаме малку вака. Како награда од диетава очекувам да намалам некои си 5-7 кила, јас на повеќе се надевам ама мислам дека че бидам задоволна и со тоа. Инаку ќе го правам и лекот со смокви и маслиново масло, ми кажа хомеопатката една финта, да направам во 2 тегличиња, едно мало и едно големо, процесот е тој, до пола смокви, долеваш со масло, покриваш со стрел фолија, да не допира алуминиумот до маслото, и на прозор, сабајле на исток, на пладне на запад, малото тегленце 21 ден, а големото 42 дена, таман ќе си имам поскоро од лекот и ќе си имам за подолго да си го користам. Е да видиме, како ќе помине и ова.
     
    На danichap и tessie им се допаѓа ова.
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Moјот хомеопат ми имаше препишано Colibiogen oral. Причините беа слични како кај тебе, да се исчисти организмот од сите антибиотици со кои ме имаат клукано докторите, плус за чистење на цревата поради кои имав и бел јазик и јакнење на имунитет. Прочитај и онлајн искуства, јас имам се најдобро прочитано, а во упатството стои дека се користи и против Е.Коли. Консултирај се со твојот хомеопат.

    Јас направив термин за кај мојот гинеколог во четврток. Иако сме на самиот почеток со обидите за бебче сметам дека треба да се презеде нешто во врска со фактот дека втор месец немам овулација.
    Се надевам дека ке направи некакви испитувања...
    Рецептов со смокви јас се мислев со мед, а тоа со маслиново масло :tmi:
    Ке го пробам и јас. А само за нас ли е? Маживе може ли и они?
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Данке јас за чистење пијам Калифосфорикум (Kali p) се си мислам дека така ми го кажа хомеопатката, многу им се чудни имињата не можам да ги запамтам :D Бел јазик ми рече дека ми е од кандида, ми даде гранули и за тоа Candida, ги почнав веќе, пијам гранули и за еширихијата, EColi, плус бидејќи бев катастрофа со плуќата изминатава година ми даде и Ипекуана (Ip) и хелидониум (Cheli d). Во комбинација со овие детоксикациски третмани од 21 ден во вид на диета би требало да даде голем резултат. Кај мене избројавме во една година 22 пати препишани антибиотици по 7 дена, малтене пола година сум била под антибиотици.
     
  11. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Незнам како ке издржам до 11 окт. даидам дали ке ми закасни.... Што велите ако направам тест утре 07. Окт. ке вбиде точен... или е миогу рано. А баш бевме активни со мм. Знам дека е сугестивно ама ми се лоши деновиве.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Имаш тестови кои покажуваат бременост дури после 5 дена од ризичниот однос, провери си ако не те држи место. Мислам дека ти е прерано за мачнини, но ти си знаеш.
     
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и за мажите се препорачливи смоквите јадете си двајцата на сабалје на гладно ако сака да ти прави друштво. јас сама си ги јадам
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  14. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    провериси има од тие тестови со покажуваст порано ама не очајувај и јас бев нестрплива па првиот тест ми бесе негативен ама знаев дека сум :) од старт градите ми се здрвуваа коа ке станев од спиење :)
     
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.062
    Пол:
    Женски
    Се придружувам кон групата жени што сакаат да забременат. Со среќа на сите, и да се надеваме на позитивен тест што поскоро.
    До минатиот месец се пазевме со мм, од овој месец нема веќе пазење :D
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Еве јас денес бев кај матичниот, зедов упут за микробиологија, ме гледаше и на ехо. Се разочарав, на 18 ден од циклус нема овулација, нема ни големи фоликули. Ми даде од наредниот месец кломифен и да одиме на инсеминација. Ако не биде и тоа одиме на инвитро. Но за инвитрото ке почекам до наредниот август-септември.
    Ке одам наредниот понеделник и кај Ивановски ке видам и тој што ке ми каже.
    За ФСХ што ми е 13.8 вика не е страшно. Незнам што да кажам... знам само дека ме чека долг и трнлив пат :sweat:
     
  17. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Mili moi devojki,nemoze covek da digne glava od problemi...Minatata nedela bev na ginekolog,pravev pap test i mi zede bris od vagina i cerviks.Deneska gi zedov rezultatite i sto da vidam:na bris od vagina,naod pseudomonas species :( .Se slusnav so ginekologot i mi prepisa da stavam vaginaleti sedum dena i posle toa povtorno da odam da mi zemat bris.Mi napomena deka voopsto ne bila za potcenuvanje taa bakterija :( ...Samo se prasuvam zosto????Neznam,stvarno nemam sila veke,epten sum razocarana.Ovaa nedela odime za spermogram na mm. Muabetot mi bese,nekoj ovde od feminkite dali ima iskustvo so takva bakterija?Da napomenam pred sest meseci mikrobioloskiot izvestaj mi bese ureden.Celata sum vo prasalnici?????
     
  18. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    Mado кај ти се правени брисевите да не е грешка некоја ако не е за потценување бактеријата тогаш треба и лекови да пиеш не само вагиналети не се доволни тие само .башка и маж ти треба да се лечи значи докториве ужас се ништо не прават ко што треба
     
  19. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски


    Brisevi mi zedoa vo drzavna, kade moze da znam dali se greska,mi kaza samo vaginaleti da stavam,a za mm ne mi kaza nisto.Utre pak ke odam kaj nea da ja prasam,abe za dzabe ne se kazalo da ne pocnes da tropas po tie vrati,nikoj ama nikoj ne te svaka za seriozno. :devil:
     
  20. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ako se na mikro praveni nisto cudno da se greska..moj sovet povtori go brisot odnesi vo avicena pa posle ke.vidis sto kako.. a koi vaginaleti ti gi dade?