ТЕМА: Породилно отсуство

Мислење 14 Сеп 2013, 19:47

mene me interesira nekoj ako znae vo vrska so temava dami moze da si vraboten vo R>Makedonija i od ovde da zemas porodilno otsustvo a za tie 9 meseci sto si na porodilno poveketo vreme da bides vo druga drzava i tamu da se rodi deteto ama vo drugata drzava da nemas nikakvi primanja,znaci samo vo r. makedonija da zemas plateno porodilno otsustvo
MARIJAM608

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 14 Сеп 2013, 19:40

Мислење 03 Ное 2013, 23:52

MARIJAM608 напиша:mene me interesira nekoj ako znae vo vrska so temava dami moze da si vraboten vo R>Makedonija i od ovde da zemas porodilno otsustvo a za tie 9 meseci sto si na porodilno poveketo vreme da bides vo druga drzava i tamu da se rodi deteto ama vo drugata drzava da nemas nikakvi primanja,znaci samo vo r. makedonija da zemas plateno porodilno otsustvo

istata tema i mene me interesira! Vrabotena vo Mk a privremeno vo stranstvo! kolku treba da imam zavereni pregledi kaj maticen genikolog?
Dali nekoja od vas se ima porodeno vo druga drzava i zema porodilno?
vrabotena 9 godini bez prekin mi teci zdravstveno osiguruvanje!
bebe2

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 03 Ное 2013, 23:45

Мислење 07 Ное 2013, 22:06

Здраво на сите,јас сум нова во форумот ,ме интересира во врска со породилното отсуство на комисиско боловање сум моментално до 22.11.2013 два месеца инаку сум со дијагноза лажно раѓање поради хематон на постелка а термин за породување ми е 18.01.2014 дали може да си го отворам породилното два месеца порано така да со тоа и што ке се вратам порано на работа кои документи ми требаат,поздрав user posted image user posted image user posted image
monaliza.66

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 24 Сеп 2013, 17:32

Мислење 07 Дек 2013, 17:44

Me interesira za isplatata na porodilnoto boleduvanje. Popresnite mamicki da kazat posle kolku vreme gi dobija prvite pari i dali isplatata e navremena ili navistina kasni kako sto nekoi kazuvaat i po 2-3 meseci.Jas se porodiv vo noemvri pa me interesira koga bi mi stignala prvata isplata.
Аватар на корисникот
Balea

Фем почетничка
 
00
Мислења: 7
Зачленет: 04 Фев 2010, 01:42

Мислење 10 Дек 2013, 11:17

Здраво феминки,

Сакам да прашам дали е вистина дека сега е одобрено породилно отсуство од 12 месеци не како порано само 9 месеци.Прво се зборуваше дека ќе биде 9 месеци и 3 месеци ако сакаш без плаќање?
Ама сега викат дека е 12 месеци со плата па затоа сакав некој со искуство да ми потврди дали е така?

Поздрав, ;)
Аватар на корисникот
slimy

Зелено цветче
 
286428
Мислења: 591
Зачленет: 25 Јан 2012, 13:43
Слика

Мислење 10 Дек 2013, 19:43

Balea напиша:Me interesira za isplatata na porodilnoto boleduvanje. Popresnite mamicki da kazat posle kolku vreme gi dobija prvite pari i dali isplatata e navremena ili navistina kasni kako sto nekoi kazuvaat i po 2-3 meseci.Jas se porodiv vo noemvri pa me interesira koga bi mi stignala prvata isplata.

Исплатата од породилното често доцни. Ама кога ќе пуштат пари, пуштаат за онолку месеци колку што доцнеле. Моја пријателка првата исплата ја доби после 3 месеци. Тогаш и пуштија пари за тие 3 месеци. Ама додека да ги добие парите, таа си знае како и беше.
Аватар на корисникот
SummerGirl

Црвено цветче
 
6060
Мислења: 5291
Зачленет: 10 Мар 2010, 20:43
Локација: Скопје

Мислење 20 Дек 2013, 10:08

Balea напиша:Me interesira za isplatata na porodilnoto boleduvanje. Popresnite mamicki da kazat posle kolku vreme gi dobija prvite pari i dali isplatata e navremena ili navistina kasni kako sto nekoi kazuvaat i po 2-3 meseci.Jas se porodiv vo noemvri pa me interesira koga bi mi stignala prvata isplata.

Balea,

еве мене ми стигнаа првите пари од породилното и тоа за 3 недели без врски. (ова 3 недели откако ги однеле документите од фирма односно од кога ке се добие бројче). Јас се изначудив ама супер, станале ептен професионални овие од Фондот :D
Ти посакувам да ги добиеш што поскоро и ти.
verba

Сино цветче
 
375
Мислења: 133
Зачленет: 10 Јан 2013, 19:33

Мислење 20 Дек 2013, 13:38

Ако ви доцнат од фирма ќе доцнат и од фондот ( како кај мене,)
Аватар на корисникот
SimonaTino

Жолто цветче
 
10532995
Мислења: 1609
Зачленет: 21 Дек 2012, 22:18
Слика
Слика

Мислење 20 Дек 2013, 13:55

slimy напиша:Здраво феминки,

Сакам да прашам дали е вистина дека сега е одобрено породилно отсуство од 12 месеци не како порано само 9 месеци.Прво се зборуваше дека ќе биде 9 месеци и 3 месеци ако сакаш без плаќање?
Ама сега викат дека е 12 месеци со плата па затоа сакав некој со искуство да ми потврди дали е така?

Поздрав, ;)

Породилното е 9 месеци платено. Нема измени во Законот
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34652157
Мислења: 3692
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 24 Дек 2013, 03:15

JuLleE напиша:Може да се земе најрано 45 дена (во посебни случаи, мислам дека треба лекар да даде ваков прелог), 28 пред термин и најдоцна на денот на породувањето.
Вака е според закон.
Се исплаќа 100 %, исто како платата што сте ја примале во последните 6 месеци.
Најтазе информации, плус правник сум, па сама го читав Законот, секојдневно го работам ова и плус бев во ФЗО.

Ме интересира дали се зема 100% од износот на платата или просекот од парите кои си ги добил (на пример ако си имал боледување си зел помалку плата и имаш помал просек)

благодарам правничке однапред :)
bumblebee511

Фем почетничка
 
326
Мислења: 11
Зачленет: 04 Дек 2012, 20:45

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: volsebna и 19 гости