1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Ако ви доцнат од фирма ќе доцнат и од фондот ( како кај мене,)
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Породилното е 9 месеци платено. Нема измени во Законот
     
  3. bumblebee511

    bumblebee511 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3

    Ме интересира дали се зема 100% од износот на платата или просекот од парите кои си ги добил (на пример ако си имал боледување си зел помалку плата и имаш помал просек)

    благодарам правничке однапред :)
     
  4. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Другарка ми зема 100% од износот на платата :)
     
  5. Amalteja

    Amalteja Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Зема ли некој надоместок сега во декември? Јас последен пат на 19 ноември земав, некако рано ми дојде, сега месецов па сеуште немам. Другарка на тутунска банка што е ми кажа дека на 20 -ти имала пари, а јас на стопанска банка сум ако има тоа врска...
     
  6. ikic

    ikic Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Јас до сега имам земено породилно за 2 месеца - на 25.11 и 06.12. На породилно отсуство сум од 01.09.2013.
    Дали на некој му исплатиле за ноември и ако има кога ви ги исплатија парите
     
  7. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    137.266
    Пол:
    Женски
    сега на друг форум цитав зеле за ноември ама јас сабајле проверив немасе на сметката пари.и јас сум во стопанска,ако има некаква врска.ајмозе понеделник ке се опариме и ние.
     
  8. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    193
    Мене ми префрлија за ноември пред 1 недела. (ова ми беше прва исплата). А тоа во која банка имаш сметка нема врска.
     
  9. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Јас мислам дека има врска банката, кога земав стипендија обавезно на Стопанска ни пуштаа последни. Може сум оф топик, извинете.
     
  10. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Феминки здраво....ме интересира кои се документи требаат да се достават за породилното отсуство и каде?Дали го плаќаат навреме и колку посто од платата е?Ви благодарам :inlove:
     
  11. ikic

    ikic Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    му пуштија ли на некој денес пари за породилно - кај мене уште нема за ноември :(
     
  12. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Мамички кажете ми дали некои што се породени октомври/ниември почнаа да ви пуштаат од социјално пари?
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Дали има врска висината на платата со парите од трудничко што ги даваат??
     
  14. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Додека си на трудничко ќе примаш надоместок во висина од 100% од платата (просек кој ти е исплаќан во последните 12 месеци). ;)
    Ако имаш уште време до терминот, а не си задоволна со износот, можеш да побараш евентуално да ти ја зголемат платата, за да ти се качи просекот. Јас планирам да почнам од оваа плата да си плаќам повисоки придонеси, за кога ќе дојде бебушко да имаме повеќе парички :$ :devil:
     
  15. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    За да нема никакви претпоставки околу условите за добивање надомест за породилно отсуство и висината на истото, еве copy-paste од Законот за здравственото осигурување каде е регулирано ова:

    Право на надоместок на плата за време на отсуство од работа поради бременост, раѓање и мајчинство
    Член 14

    Право на надоместок на плата за време на отсуство од работа поради бременост, раѓање и мајчинство можат да остварат осигурениците од член 5 став 1 точки 1, 2 и 3 на овој закон.
    Надоместокот од став 1 на овој член се исплатува за деновите за кои се остварува плата и во траење утврдено со прописите за работните односи.
    Средствата за остварување на правото од ставот 1 на овој член се обезбедуваат од Буџетот на Република Македонија преку надлежен орган.

    Услови за остварување на правото на надоместок на плата

    Член 15
    Осигурениците од членовите 13 и 14 на овој закон можат да остварат право на надоместок на плата, ако ги исполнуваат и следниве услови:
    1) ако здравственото осигурување траело најмалку шест месеци непрекинато пред настапување на случајот, ....
    2) придонесот за задолжителното здравствено осигурување редовно да се уплатува или со задоцнување од најмногу 60 дена и Ова е многу важно бидејќи знам неколку случаи што си биле редовно осигурени и во текот на породилното отсуство фирмата пропаднала и престанала да уплаќа придонеси, па така го изгубиле и правото.
    3) оцената за привремена спреченост за работа ја дал избраниот лекар, односно лекарската комисија.
    *никаде нема услов дека фирмата мора да има определен број вработени - бидејќи прочитав и такви мислења

    Основица за утврдување на надоместокот на плата
    Член 16
    Основица за пресметување на надоместокот на плата претставува просечниот месечен износ на исплатената плата на која е платен придонесот за задолжителното здравствено осигурување во последните дванаесет месеци пред настанувањето на случајот поради кој се стекнува правото на надоместокот.

    Ако за осигуреникот не може да се утврди основица за надоместокот според став 1 на овој член, основицата за надоместокот ќе се утврди од платата што ја остварил за деновите поминати на работа во периодот пред настанување на случајот. Ако осигурувањето трае помалку од 12 месеци, односно од 6 до 12 месеци ќе се земе просекот само за тие месеци

    За осигурениците од член 5 став 1 точка 3 на овој закон, основица за пресметување на надоместок на плата претставува основицата на која е платен придонесот за задолжителното здравствено осигурување. ова се однесува на самовработени лица како адвокати, нотари, сметководители

    Висина на надоместокот на плата

    Член 17
    Висината на надоместокот на плата за време на привремена спреченост за работа ја определува работодавецот, односно Фондот со општ акт, но најмалку во висина од 70% од основицата за надоместокот на плата.

    По исклучок од став 1 на овој член висината на надоместокот на плата за време на привремената спреченост за работа предизвикана со повреда на работа, професионална болест, за време на давање крв, ткиво или орган, како и за време на отсуство поради бременост, раѓање и мајчинство изнесува 100% од основицата на надоместокот на плата утврдена според член 16 на овој закон.

    Висината на надоместокот на плата пресметан врз основа на членот 16 на овој закон не може да биде повисока од износот на две просечни месечни плати, три просечни месечни плати во 2012 година и четири просечни месечни плати по 2012 година исплатени во Републиката во претходната година. Просечната плата по работник во Република Македонија, според податоците на Државниот завод за статистика објавени во Јануари 2014 година изнесува 30.902 денари. Значи може да се земе максимум 61804 денари.

    *Намерно ги ставив како скриен текст сите одделни членови, бидејќи постот би бил многу долг и збунувачки :tmi: Ако случајно не е во согласност со правилата на форумот слободно избришете го, не се лутам :rofl: :*
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Убаво што си ги ставила ама не се отвораат??? До Фемина е изгледа нешто.
     
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мене последниве 8 месеци платата ми е намалена на пола тоа значи дека јас ќе земам исто толку и породилно???
     
  18. katta123

    katta123 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Zdravo
    Znae li nekoj kako odi isplatata i koi dokumenti se nosat vo socijalno za patolosko boleduvanje?
     
  19. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Дали се изгласа законот за продолжување на трудничко уште три месеци неплатено (после регуларните девет?)
     
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Да ама е неплатено.