ТЕМА: Секс во текот на бременоста

Мислење 27 Јан 2010, 16:47

babyketi напиша:Kako ke kaze doktorot....
Pa mene ne mi kaza nisto ,p ajas imav posleden pat za vikend,a se porodiv sledniot cetvrto...znaci do posledniot den...
Inace treba sekako da se konsultira lekar.
Mazite bas i ne se oduseveni da go pravat toa koga ke ti vidat stomak(od strav da ne go povredat plodot),ama pak se slozuvaat :lol: :lol:

Да се сложуваат демек ај да не те скрсам да не те одбијам, а нив ушите им плескаат за секс :lol: :lol: :mrgreen:
Аватар на корисникот
peperutkaa

Зелено цветче
 
339333
Мислења: 827
Зачленет: 25 Ное 2009, 18:43

Мислење 28 Јан 2010, 11:10

Jas imav seks vo tekot na celata bremenost. Koga mi puka vodenjakot ne znaev sto mi se slucilo mislev deka mi istekla spermata. Sekako treba da se izbere soodvetna poza.
Аватар на корисникот
bibitri

Фем почетничка
 
60
Мислења: 40
Зачленет: 21 Јан 2010, 12:55

Мислење 31 Јан 2010, 19:34

Прочитав еден виц и морав да го пишам во темева

Жена оди со сопругот на гинеколог и дознаваат дека жената е бремена.
Мажот го прашува гинекологот:
Докторе, каков ќе ни биде сексуалниот живот овие 9 месеци?
Докторот: Првите три месеци ќе правите се што сте правеле до сега, следните три месеци само кучешка поза а последните три месеци волчја поза.
Мажот: А каква е таа волчја пшоза?
Докторот: Е па тоа ти е кога ќе застанеш покрај дупката и само ќе завиваш .
:D :D :D
Аватар на корисникот
irenna

Жолто цветче
 
15471855
Мислења: 2588
Зачленет: 01 Дек 2009, 19:19
Локација: Скопје
There are three ways to do something: good way, bad way and my way

Мислење 12 Фев 2010, 00:29

hahahaha dobar e vicov :lol: mada maz mi ako se orientirame vaka od vtoriot mesec pa do kraj na bremenosta omilena poza mu bese volcjata poza :D :clap:
Аватар на корисникот
milicka83

Фем почетничка
 
51
Мислења: 3
Зачленет: 26 Ное 2009, 20:35

Мислење 19 Апр 2010, 13:38

Jas sum vo 6 nedela bremenost i me interesira dali ima nekakva opasnost za plodot dokolku imam seks dodeka sum trudna?....
ja i mojot partner imame skoro sekoja vecer odnosi i se plasime i dvajcata da ne preteruvame i sekoja vecer kazuvame od utre ke namalime ali nikako da namalime:)
Dokolku imate prasano ginekolog a ste bremeni i vi odgovoril na ova prashanje bi ve zamolila da mi kazete....

pozdravcinja do site
Аватар на корисникот
Morkov4e

Фем почетничка
 
40
Мислења: 41
Зачленет: 27 Фев 2010, 12:11
Слика

Мислење 19 Апр 2010, 14:11

Прво, честитки за бременоста Морковче, знам дека многу посакуваше да бидеш бремена, и мило ми е што ти се оствари желбата! И со лесно нека ти биде во бременоста!

Како второ, не би требало да се откажеш од сексот ако си бремена, нема потреба, освен ако не се работи за патолошка бременост, ама пак и не треба да се претерува, нели?
Гинеколозите различно советуваат секого по ова прашање, ама искрено, различни е и од случај до случај. Најдобро ќе биде да го прашаш својот матичен гинеколог, односно гинекологот кој ќе ти ја води бременоста, тој може најубаво да ти каже. Ама во секој случај, нема некоја посебна опасност за плодот.
Annath

Црвено цветче
 
549510414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 22 Апр 2010, 14:10

Jas sum bremena 27 nedeli i mojot doktor mi nema nisto kazano vo vrska so seksot ali jas redovno go praktikuvam.Bitno e da se izbere vistinksa poza za da ne mu steti na bebeto! Samo napred!!
Аватар на корисникот
AleksandraNajdova

Фем почетничка
 
10
Мислења: 8
Зачленет: 22 Апр 2010, 14:06

Мислење 05 Јун 2010, 22:44

26 nedela sum i imame redovni odnosi durio d moite skoknati hormoni nekogash go brkam mazot mi po doma :D :rofl: ama sto da pravam hormonite ne jas :P inaku spored doktorite vo normalna bremenost vo red e sexot zatoa individualna konsultacija ne e na odmet kako i pozata sto spomnaa nekoi e bitna mnogu da ne se pritiska na plodot. Inaku morkv4e cestito na bremenosta a te rabiram so mazot mi sekogash velime od utre druga pesna i nikako da go napravime toa. Samo vonormalna bremenost nezno i so ljubov se e dozvoleno. Vprocem taka i nastanalodeteto neli :) Ali kako sto rekovme so usul ;)
Аватар на корисникот
Sexycat

Фем почетничка
 
10
Мислења: 5
Зачленет: 05 Јун 2010, 18:38
Слика

Мислење 19 Јул 2010, 23:26

а јас имам едно глупо прашање за тука ама никогаш не сум се осудила да прашам некој па еве вас ако може некоја да ми одговори ама да не ми се смеете:
-доколку сте бремени може ли партнерот да свршува вантре во текот на целата брменост,или само во почетните месеци,или воопшто не.... :wasntme:
Аватар на корисникот
annnni

Жолто цветче
 
555515
Мислења: 3026
Зачленет: 27 Мар 2010, 17:47
Локација: lost in my love location with my honey....
Слика

Мислење 20 Јул 2010, 02:16

annnni напиша:а јас имам едно глупо прашање за тука ама никогаш не сум се осудила да прашам некој па еве вас ако може некоја да ми одговори ама да не ми се смеете:
-доколку сте бремени може ли партнерот да свршува вантре во текот на целата брменост,или само во почетните месеци,или воопшто не.... :wasntme:

Нема ништо смешно, прашањето ти е на место :) ...Јас ќе ти кажам од биолошка гледна точка што знам, но во секој случај кога ќе решам да правам дете обавезно ќе си го рапсрашам докторот да ми објасни подетално. Спермата содржи простагландини (хемиска супстанца која предизвикува контракција и опуштање на мазната мускулатура) така да кога доаѓа во контакт со матката може да предизвика неконтролирани нејзини контракции, а со тоа и прерано породување. Е сега незнам до кој степен е ова можно, сепак треба доктор гинеколог да каже, единствено што знам од медицински аспект е дека помага во породувањето (кога ќе дојде терминот) или пак жените кои го поминале предвидениот термин за раѓање, на некои клиники ги враќале дома и им кажувале на паровите да се сексаат во наредните денови :D
Аватар на корисникот
Kitten

Зелено цветче
 
344343
Мислења: 671
Зачленет: 27 Ное 2009, 16:43
Слика

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: angelina1, biljana77eva и 7 гости