ТЕМА: Симптоми на бременост

Мислење 28 Окт 2013, 00:35

Makedonka84 напиша:Девојки потребна ми е мала помош...
После колку дена можам да направам тест за бременост од денот на зачнување...
Пошто големи се шансите да сум бремена.... :) имам некои чудни нагони на гадење, повраќање, и подуеност во делот на матката.... дали е можно тоа да биде и во првата недела од бременоста...?!?!?!

јас имав еден тест за бременост кој пишуваше дека дава дочен резултат по 7дена,значи направиси Tест ако веке поминале 7дена.поз
Аватар на корисникот
girl-miri

Црвено цветче
 
33531507
Мислења: 5878
Зачленет: 19 Окт 2011, 15:28
Локација: ♥♡Јас&Тој&Малата душичка=Happy Family♡♥
Слика
Слика

Мислење 28 Окт 2013, 15:42

Кои се првите симптоми на бременост и за колку време од прилика се појавуваат? :sweat:
anaa666

Фем почетничка
 
23
Мислења: 15
Зачленет: 28 Окт 2013, 15:37

Мислење 28 Окт 2013, 16:24

anaa666 напиша:Кои се првите симптоми на бременост и за колку време од прилика се појавуваат? :sweat:

http://www.femina.mk/%D1%81%D0%B5%D0%BC ... 1%81%D1%82 повели
Аватар на корисникот
Audrey16

Сино цветче
 
3838
Мислења: 120
Зачленет: 20 Окт 2013, 23:23

Мислење 28 Окт 2013, 18:26

Makedonka84 напиша:Девојки потребна ми е мала помош...
После колку дена можам да направам тест за бременост од денот на зачнување...
Пошто големи се шансите да сум бремена.... :) имам некои чудни нагони на гадење, повраќање, и подуеност во делот на матката.... дали е можно тоа да биде и во првата недела од бременоста...?!?!?!

Истото го имам и јас...во голема дилема сум...но како и да е или ке земам тест или птавец гинеколог-но таму мислам дека неможе да види ништо толку рано :( Дај Боже да се израдуваме :inlove:
Аватар на корисникот
eci85

Сино цветче
 
81130
Мислења: 276
Зачленет: 24 Јул 2012, 08:48

Мислење 28 Окт 2013, 18:28

girl-miri напиша:
Makedonka84 напиша:Девојки потребна ми е мала помош...
После колку дена можам да направам тест за бременост од денот на зачнување...
Пошто големи се шансите да сум бремена.... :) имам некои чудни нагони на гадење, повраќање, и подуеност во делот на матката.... дали е можно тоа да биде и во првата недела од бременоста...?!?!?!

јас имав еден тест за бременост кој пишуваше дека дава дочен резултат по 7дена,значи направиси Tест ако веке поминале 7дена.поз

girl-miri може да ми кажеш кој е тестот?
Аватар на корисникот
eci85

Сино цветче
 
81130
Мислења: 276
Зачленет: 24 Јул 2012, 08:48

Мислење 28 Окт 2013, 22:15

eci85 напиша:
Makedonka84 напиша:Девојки потребна ми е мала помош...
После колку дена можам да направам тест за бременост од денот на зачнување...
Пошто големи се шансите да сум бремена.... :) имам некои чудни нагони на гадење, повраќање, и подуеност во делот на матката.... дали е можно тоа да биде и во првата недела од бременоста...?!?!?!

Истото го имам и јас...во голема дилема сум...но како и да е или ке земам тест или птавец гинеколог-но таму мислам дека неможе да види ништо толку рано :( Дај Боже да се израдуваме :inlove:

Денеска сабајле направив тест за бременост иако мислев и мислам дека е прерано, но ме фаќа некоја бубачка и не можам мирна да седам.... :)
Тестот ве вика Sure check и е некаде околу 120 ден... на него пишува дека е 99% по првиот ден од задоцнување на мензисот.... (а јас имам уште една недела до мензисот... :lol: ) и не очекував во целост да искочпозитивен (мада потајно си се надевав...) бидејќи би требало да бидам точно во истекот на 7-иот ден или една недела од денот на зачнување.... денеска отидов во аптека кај една пријателка и она ми рече, ако сакаш рана бременост да откриеш има еден тест Self Clear и некаде е околу 200-250 денари и открива рана бременостпосле петтиот ден од зачнување.... го купив тестот без размислување..... но ми напомена дако успеам да почекам до 14-тиот ден ке биде многу поверодостоен.... самата пријателка пред 6 месеци ја има откриено нејзината рана бременост на 12-тиот ден по зачнувањето..... така да утре правам повторно тест од овој што ми го препорачаа без разлика на деновите.... и секако се надевам на позитивни резултати.... :lol:
Доколку и утре ми искочи негативен одма се јавувам на гинеколог (да не се залажуваме и во едниот и во другиот случај ке морам да се јавам)... бидејки во повеке наврати гинекологот ми има речено дека бременост со вагинално ехо може да се открие по истекот на 10-14 дена.... што на крај на неделава би била 10-11 ден .... мада сеуште не ми е јасно зашто уште третиот ден од зачнувањето имам симптоми на гадење (мучнина осекам) и некако имам некоја безвезна вртоглавица, ај подуеноста во матката може да ја осекам од користењето на фолна киселина но другиве симптоми не ми се јасни.... што никогаш до сега не сум се чуствувала вака... а имам коплетно редовен мензис...
па си викам да не се случајно близначиња.... :rofl: (ова последново беше мала шала :) )
Па живи здрави утре попладне ке ви пишам што како ми искочило со тестот... ;) па може ке помогнам на било која друга идна мајка .... :*
Аватар на корисникот
Makedonka84

Фем почетничка
 
4015
Мислења: 35
Зачленет: 24 Апр 2013, 17:38

Мислење 29 Окт 2013, 08:16

anaa666 напиша:Кои се првите симптоми на бременост и за колку време од прилика се појавуваат? :sweat:

мене ми се спиење претерано многу, тоа беше првиот симптом ми се појави во 3 недела од бременоста, кога уште не знаев, ама не ни очекував дека тоа може да биде бременост тоа, е после 4 недела имаше повраќање, гадење ама тогаш веќе знаев :D
Аватар на корисникот
fifi16

Сино цветче
 
9890
Мислења: 344
Зачленет: 28 Окт 2013, 16:51
Локација: Струмица
Слика

Мислење 29 Окт 2013, 10:45

Хелпп !
Ми треба една информација..Имав незаштитен однос со парнерот,тој сврши надвор,но осетив некоја блага топлина пред да го извади...по некои пресметки за плодни денови ми пишуваше дека шансите се големи ...дали е можно да се остане бремена?Ви благодарам
ако може побрз одговор загрижена сум ,не знам дали да се напијам од апчињата против бременост !
Vodolija1

Фем почетничка
 
00
Мислења: 18
Зачленет: 22 Јан 2013, 20:29

Мислење 29 Окт 2013, 12:13

Vodolija1 напиша:Хелпп !
Ми треба една информација..Имав незаштитен однос со парнерот,тој сврши надвор,но осетив некоја блага топлина пред да го извади...по некои пресметки за плодни денови ми пишуваше дека шансите се големи ...дали е можно да се остане бремена?Ви благодарам
ако може побрз одговор загрижена сум ,не знам дали да се напијам од апчињата против бременост !

хеј бре користете заштита ако не сакате бебе :fubar: несе тије таблети бомбончина па кога че ти прдни на таквото да си се напијаш цццц.и прашајсиго дечкоти дали свршил во тебе или тебе ти се бендисало па си осетила некаква топлина
Аватар на корисникот
zalosna

Жолто цветче
 
17542171
Мислења: 1446
Зачленет: 29 Дек 2011, 23:42
Локација: na edno tajno mesto
Слика

Слика

Мислење 29 Окт 2013, 13:24

nadvor svrsi i jas vidov ,samo se plasam i ne znam kakvo e custvoto i dali se oseka taka koga ke svrsi vnatre ? sleden pat bez rizik,pamet za dr. pat
Vodolija1

Фем почетничка
 
00
Мислења: 18
Зачленет: 22 Јан 2013, 20:29

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: jacqueline.s, tincemajmunce и 22 гости