1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Па провери со вагинално ехо, мислам дека тука не би требало да има утка. :)
     
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    сврши и си ги избриша прстите па ми ги стави :tmi:
    редовен и тоа како ми е циклусот...
    инаку сеекогаш сме со заштита при односи..

    ова го пишав во друга тема :

    ова ми се случува прв пат и сум во паника...
    имавме односи до дечко ми сношти со заштита....но
    кога си отидов дома имав на гаките крв како да ми дошла менструацијата и ете денес кога уринирав и кога се иззбришав имав на тоалетот крв како да имам менс.
    нешто што би мжело да го предизвика крварењето? (еден период немав доволно влажност...доколку игра тоа улога)
    инаку менструацијата ми помина пред 2 дена - ми траеше 3 дена пиев апчиња против настинка пошто бев настината... а и не бев при крајот од односот влажжна па и онака не беше баш некој груб однос ..

    ;(
     
  3. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не би требало да е од недоволна влажност, не може да крвариш од тоа, може само во моментот малце да ти се раскрвари, што и не мора. Може да е поврзано и со бешиката. Може да биде и од настинка, ама најубаво да се обратиш на лекар.
     
  4. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Mногу пати ми се случувало и мене да имам 4- 5 дена мензис да ми прекини 1 ден па да имаме односи и пак да ми дојди ден два.види ако продолжи крварењето појдиси на док.
     
  5. kalinka83

    kalinka83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site nova sum na forumov i bi sakala da gi prasam onie koj imale iskustvo kako moeto.
    Veke 6 meseci se obiduvame da imamae bebe megutoa ovoj mesec trebase da dobijam na 01.11. mi kasni 3 dena napraviv 2 testa od nestrplivost i ispadnaa negativni. Dali e se uste rano za test da pravam ili pak treba da pocekam uste nekoe vreme?
    Vi blagodaram odnapred
     
  6. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Штом веќе ти касни, не е рано за тест. Ама сепак не губи веднаш надеж, почекај уште неколку дена и направи уште еден, или пак најдобро отиди си на гинеколог. Со среќа! :)
     
  7. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Па да ти кажам и не е баш мали да се шансите, поготово што не уринирал после тоа, а плус си била во плодни денови. За портокаловиот исцедок немам искуство, ама за болки во половината ми се има случено пред да добијам, не се секирај, почекај и ако ти доцни обавезно направи си тест за бременост.[/quote]
    Фала женска, во право си :?: Ќе почекам па ќе пишам пак на темава. Позз :*[/quote]

    Немало потреба од паника, се е ок ми дојде на време. Имам среќа сега за сега :lol: :*
     
  8. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    може и да ти касни и од променава на времево, а може и да си бремена и да не ти покажува ако имаш ниска концентрација на хормонот што се лачи за време бременост. Може и да ти покаже позитивен резултат дури после 1 недела ,тебе ти касни ама може плодот да се закачил за матката дури при крај на претходен месец. Секакви опции има.
    Битно опушти се и се ке биде во ред. Дај Боже да се израдуваш.
     
  9. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    И мене ми доцни. Требаше да добијам на 1-ви, денес е 4-ти, нема ништо. Вчера правев тест (попладнето) - негативен. Утре сабајле ќе правам уште еден- па да видиме. Си ги имам истите симптоми како во ПМС. :?:
     
  10. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Па не ти доцни многу и штом имаш симптоми веројатно ќе добиеш деновиве. :)
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    девојчиња не ме фаќа место незнам што да правам,1 година пробуваме со мм за бебе и незнам месецов ми касни неколку дена многу мокрам,многу ми се спие се осеќам многу уморна,ми се гади насабајле ми се јаде како да не сум видела ќе видам уште некој ден па ќе праам тест и сонот на баба ми беше врв само на тоа мислам сум не сум може поубаво е ич да не мисли човек.....
     
    На jasmina83 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jasmina83

    jasmina83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    77
    Eve i nie ke si cekame uste nekolku dena pa ke videme ,do vcera se si bese dobro ama poleka poleka kako dovaga denot ne znam ne sam nervozna ama sam vo nekoe iskusenie dali ke ima dve crti ii ne, :$ ,pred nekoj den taka si sednav na komp i si proveriv po eden kalkurator sto kako ke bide i pisuvase deka moze ako sam ostanala bremena ako napravam test ke se pokaze na 6 ,ne znam jas mislam deka e rano .
     
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    драга моја јас како што сум читала дека рано е да се прави тест минимум треба да ти касни од 10 дена до 14 затоа ќе си почекаме ,срцка и само позитивно ќе си мислиме ако не биде сега ќе биде нареден пат,нема откажување и разочарување,ние сме жени затоа сме јаки и храбри се ќе си дојде на свое место само да сме опуштени и смирени :D
     
  14. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Прегризај си го јазикот! Млада, а експерт за симптоми за бременост. :^) Се надевав на одговор од некоја со искуство од оваа област. :)

    Патем, да си кажам, сеуште немам добиено, утрово правев тест- повторно негативен. Од денес почнав да чувствувам болка во градите (исто како кога треба да добијам). Не го осеќам она „жежење“ во јајниците, туку само мали струи, како пулсирања, во матката. Останува да чекам.
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    па ако си била бремена ќе ти покажеше тестот две црти - позитивен,,, мене на 4 ти ден каснење ми покажа позитивен...
    ќе ти дојде не се грижи..освен ако навиваш за бременост тоа е друго :)
     
  16. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    ^ Ако навивам за бременост нема да ми дојде? :^) |(
     
  17. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Миднајт ако не ти се чека уште 4-5 дена тогаш оди направи си крвна слика.
    Знам дека сакаш да бидеш бремена и ајде да не ти го кршиме филмот меѓутоа реално после и еден ден каснење тестовите покажуваат ако ништо друго барем бледа втора црта, така да може кај тебе да си подоцна останата па ќе покаже на крвната слика ако не тогаш повеќе среќа наредниот месец.
    Еве јас годинава повлеков тешка нога, нека се фати и кај тебе :angel:
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Па уште и ако навиваш со песната-излези момче право на тераса, загарантирани близнаци :rofl:
    Се шалам :*
    Јас веќе не се замарам со симптоми, од што толку сакам па можеби и ми се причинуваат симптомите.
    Сега чекам да ми дојде па да закажам за проодност, претходниот пат пропуштив да закажам.
    После последното добиено чекам еве скоро два месеци, пак ми скокна еден месец а правев тест не сум бремена. Што мислите, да направам уште 5-6? Се шалам пак.
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  19. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    И јас се шалев, знае ddevojce дека сакам да останам бремена (ми има реплицирано понапред во темава).
    Ситуацијава е следна: година и некој месец се обидуваме со сопругот но неуспешно. Во октомври и двајцата отидовме на гинеколог - да се консултираме (и да ме прегледа мене). На прегледот, иако по датумите требаше токму тогаш да почнат плодни денови, тој виде и ми рече дека нема овулација и дека истата ќе ми доцни неколку дена. Ми кажа кои денови (од 18.10 до 21.10), според прегледот, би биле најплодни, и ни сугерира токму тие денови да имаме односи. Исто така ми рече дека овој месец ќе ми доцни (но не рече колку), а вообичаено ми доаѓа или на 28 или на 29 дена, и да се надеваме воопшто да не добијам. Направивме и план со кои испитувања да започнеме доколку добијам.
    И еве за чудо, требаше да добијам на 01.11, денес е 06.11 - немам ништо. И да ми доцнеше регуларно, јас мислам дека до кај 04.11 ќе добиев, а вака имам надеж дека можеби подоцна се случило зачнувањето и дека вчера (кога го правев вториот тест) сеуште немало доволно hcg во мокрачата за да излезе позитивен тестот. Едноставно имам надеж дека сум бремена.
    И да, ќе го повторам тестот утре. ;)

    Едит: ако повторно имам негативен домашен тест, во петок ќе правам тест преку крв, а во понеделник (здравје) ќе одам на лекар, да видиме во што е проблемот.
     
    На BellaS, Abeja и MacenceEna им се допаѓа ова.
  20. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Со среќичка мила, мислам дека ќе видиш 2 цртки :* Пиши ни обавезно!