1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. 123baby

    123baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Naty Јас не сум била гинеколог дека немав позитивен тест. Вчера добив :( , па здравје нареден месец, што е тука е
     
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Па секако дека има шанси и тоа големи по ова што го кажуваш. Ај грчевите, ама и не се повраќа туку така, поготово од вода. :D Направи си тест ич да не се плашиш, со страв ништо не добиваш. Ако не овој, следниот пат, како е Господ никој не е. Со среќа и без разочарувања. :)
     
  3. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски

    Конечно и јас видов две цртки :rofl: :rofl: :rofl:
    Утре ќе правам крвна слика и ќе одам на гинеколог да ми потврдат за сигурност :rofl:
     
    На gothchick и Lovely93 им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.816
    Пол:
    Женски
    Eleni cestitki so lesno da ti pomine celata bremenost :) inaku za ginekolog moze i rano ti e.pamtam po mene koga sakav vednas da odam mi rekos bar 10 dena treba da mi docni
     
  5. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Cestitki Eleni, imaj ubava i lesna bremenost :clap: :inlove:
    Jas nekolku dena po pozitivniot test otidov na ginekolog i mi rekoa deka e premnogu rano da se vidi, ama mi rece deka ima zadebelen endometrium i deka matkata se sprema za bremenost. Za da ne se setam samo mi rece da otidam po 2 nedeli za vo edno da vidime i srceva akcija. Moja preporaka ti e barem na telefon da se slusnes so ginekologot, najubavo ke ti kaze koga da odis. Cestitki uste ednas i so lesno!
     
  6. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Честитки Елениии, ете ти реков јас не се повраќа од ништо. :wasntme: Ти посакувам лесна и убава бременост. :*
     
  7. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    cestitki Eleni :) i jas sum vo ista situacija kako tebe sega ,vo misla sum,imam grcevi kako za dobivanje a ne dobivam,barem dosega ne ,interesna sum vo wc koga odam popoleka gi trgam gacickite so strav da ne vidam crveno :) Pa mi dade malce i mene nadez :D so lesno neka ti e bremenosta :*
     
  8. bebeeee

    bebeeee Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Pravev tri testa site bea pozitivni toa znaci bremenost A I pred ga gi pravam testovite mi kasneshe vekje 20 dene so decko mi sme vo panika ne znaeme na koj pat da prodolizime dali so fakultetite i zurkite bidejki sme mladi ili cuvanje dete i baranje rabota.. vo nekoi momenti pomisluvame na abortus ama ne znaeme kade da se obratime dali vo sistina i posle abortus kolko procenti e mozno pak da se ostane bremena.........
     
  9. bebeeee

    bebeeee Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Pravev tri testa site bea pozitivni toa znaci bremenost A I pred ga gi pravam testovite mi kasneshe vekje 20 dene so decko mi sme vo panika ne znaeme na koj pat da prodolizime dali so fakultetite i zurkite bidejki sme mladi ili cuvanje dete i baranje rabota.. vo nekoi momenti pomisluvame na abortus ama ne znaeme kade da se obratime dali vo sistina i posle abortus kolko procenti e mozno pak da se ostane bremena.........
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.816
    Пол:
    Женски
    Аман бе мила зошто дозволивте да дојде до бременост кога не сте спремни за бебе.Колку год имате?
    И уште се чекала 20 дена доцнење за тест.Да си го направела бар одма тестот после првиот,вториот ден доцнење ...сега си веке можеби околу месец и пол бремена.
    За дали да абортираш или не ке си одлучите сами нема што да ти попувам јас.Појди си на лекар и ке ти објаснат целата процедура.Во систина кошта околу 7000 денари.исто и за понатаму дали ке можеш или не да останеш трудна се е индивидуално нема правила.
     
  11. bebeeee

    bebeeee Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    pa toj e 23 a jas 19 i ne sme spremni za roditeli ... vo panika sme i ne znaeme kako ponatamu..
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас не би сакала да ти сугерирам зашто ова е озбилна тема за да слушаш совети од рандом луѓе. Јас знам како би постапила лично за мене во оваа ситуација, но само ти си знаеш каква е вашата. Што и да одлучиш со помин нека е и ти посакувам среќа. Само најважно е да размислиш убаво и да не се каеш после. Затоа требало порано тест да направиш, ќе имаше повеќе време. Ама што е тоа е. Дечко ти зар не е завршен факултет или барем при крај?
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ах бре деца, многу сте млади-луди. Знаеш ли колкава е сега процедурата за да абортираш.
    Матичен, па конзилиуми па министри, еден куп лекари советувачи итн.
    Кажи им на твоите, разговарајте па заеднички одлучете.
    За понатаму (за бременост) не се знае , ризикот е многу голем.
     
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    "Конечно"си бремена? Браво за тебе ,баш ми е мило
    Сега :swear:
    Ти ги прочитав сите мислења и цела година ,секој втор месец се притресуваш да не си бремена
    Фирмиве за тестови за бременост се опарија од такви како тебе..среќно!!!
    Еве уште еден трол фатен на дело
    Или забегантус
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    АААААААААА вистина?
     
  16. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Здраво девојки,би сакала да ве прашам за мислење-ја сум 6 дена пред менструација,и денес гледам како една капка кафеаво на влошката,ме боли стомак како пред добивање,но мене досега ми се нема случено недела време пред мензис да ми покаже вака. Сега се плашам многу дека Овие 2недели одам на забар(со надеж да ги средам забите,дека ме болеа и да продолжиме со испитувањата за бременост) ,дека се обидувацме 2,5год.(неуспешно) .на забарката и кажав дека не се пазиме и ми рече во ред е што става анестезиха,е сега вчера ми ставаше анестезија,а денес вака бидна. Многу ми е страв да не сум бремена и да наштети анастезихата што ја ставав. Дали некој имал вакво искуство?? Многу би ми значеле вашите мислења додека да го добијам гинекологот.позз
     
  17. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Дај Боже да си бремена, а од анестезијата во таа фаза нема штета, бидејќи во тоа време плодот не е ниту вгнезден во матката, па да би примил штетни материи. Лани така матичната за антибиотиците што ги примав ми кажа, а локалната анестезија на забар е уште побезбедна.
    Од друга страна, и мене неколку пати ми се има случено така капка кафеаво да видам на 24-25 ден, но на крај не бев бремена (за разлика од сега кога сум, ама никаков траг немаше).
     
  18. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Ти благодарам Darcy,ми олесна многу ! Јас овој месец не ни очекувам да сум бремена ,само еднаш или два пати имавме односи,ама се исплашив,викам да не случајно сум,па анестезијата да штети. Сега се слушнав со докторката,и таа ми рече дека нема штета од анестезијата.ти благодарам за брзиот одговор и со лесно да ти е бременоста.позз
     
  19. ivan4e.55

    ivan4e.55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Здраво
    Ми доци 4 дена што тоа ми се случувало ретко или скоро никогаш ( секогаш имам редовна менструација), дали уште треба да чекам за тест да направам или може да се направи? Колку дена треба да доцни за тестот да даде веродојтојни резултати?
    Ви се молам кажете го ваштето искуство и познавање бидејки сум во неизвесност !

    Поздравче и ви посакувам среќе на сите млади мамички
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.816
    Пол:
    Женски
    Можеш тест да направиш.Срекно