1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мадо не пиша што се случи на 21-ви, има ли бебче кај вас?
     
  2. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Blagodaram Rusi sto pomisli na mene,no za zal mi dojde :( ,neznam kolku si gi citala moite prethodni postovi,imame problem so spermogramot na mm,zdravje vo septemvri ke odime da napravime uste eden.Mnogu sum tazna,beskrajno mnogu sakam bebce ama toa e,ostanuva da ostaneme istrajni do kraj....ehhhhhh koj den ke bide koga ke si gi vidam dvete crtki....
     
  3. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    Здраво :)
    Веќе подолго време се обидуваме со мм за второ бебче но никако да успее :(
    Последен пат имав на 23.07 и од кога ми заврши скоро секој ден ( зависно од мм оти работи во смени) имавме незаштитени односи. Треваше да ми дојди околу тој датум ама сеуште немам добиено немам некој изразени симптоми освен бело прање и мала тапа болка во долниот дел од стомакот меѓутоа еве веке 2-3 дена имам силни киселини во желудникот што ме будат и на вечер незнам дали да направам тест или да почекам оти страв ми е од уште едно разочарување.ве молам за совет :) и сакам да ги прасам поискусните дали киселините во желудникот би можеле да се знак на бременост?
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Рано е за киселини, па и да бидат знак за бременост ама си печена за тест да си направиш, веќе многу ти касни. Дај боже да се израдуваш.
     
  5. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    фала ти многу :)
    се јавив до кај матичниот гинеколог и ми рече понеделник да одам на преглед и сепак ке почекам до тогаш многу се плашам од уште едно разочарување па ке видиме шо ке биди позз :)
     
  6. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мила, знам што значи желба за бебе, ние ова го чекавме 3 години и исто имавме проблем со спермограмот, само што кај нас немаше некои посебни промени од терапијата, повеке како чудо да се случи(имам во неколку наврати пишано, да не се повторувам), лани на почеток на декември добивме потврда од уролог дека со тој спермограм немаме никакви шанси, на 11 ми беше последен мензис а на почеток на јануари имавме позитивен тест. Бог е голем и ги остварува најголемите желби, само треба трпение и секако да се слушаат советите на лекарите во врска со терапиите, иако во нашиот случај тврдам дека беше Божја интервенција затоа што во тој период немавме конкретна терапија и го имавме убедливо најлошиот спермограм во изминатите 3 години.
    Се извинувам за долгиот пост, само сакав да те охрабрам и тебе и сите оние кои се борат за бебче, не се откажувајте, чудата се случуваат!!!
     
    На MADO, Lori-30 и kukla21 им се допаѓа ова.
  7. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    здраво девојки како ми сте дали е можно да си бремена а да имас менструација јас последниве два месеци ми доајга но само 3 дена а порано ми траело 6 -7 дена првите 2 дена имам обилно но потоа нисто многу малце последниве две недели јадам се со ке ми дојде при рака и еве вејке два три дена имам гадење низ текот на денот незнам што кеее дали некој може да ми казже некој совет ве :*
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас имам пријателка која дозна дека е бремена во 4 месец. Цело време мислеше дека се здебелува дури и вежбаше заради зголементата тежина. На крај излезе дека е бремена (сосема случајно дозна). 4 години се обидуваа за бебе и ништо. редувна менструација си имаше цело време иако од денешна перспектива вика може требаше да се посомневам заради интензитетот и траењето.
     
  9. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    па се надевам дека ке се радувам овој пат после загубата на бебето пред една година ке ме врати во живот и ке сум среќна две години го чекаме тоа те бакнувам и секако ке чекаме сега да видиме сто кее е поздрав
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Мешина дали некоја од вас била како во мојот случај...?
    Јас требаше да добијам менс на 19ти овај месец... бев на гинеколог таму ми рекоја дека има бременост но мн е рано да се утврди и ми рече да појдам во понеделник.... но се плашам од кога појдов до денеска имам кафеава течност... мн. се плашам да не ми кажи утре дека нема ништо ....а пред да појдам на гинеколг направив тест и испадна негативен ... :(
     
  11. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Немој да се плашиш душо. Ако тече црвена, свежа крв можеби е нешто страшно. Но, тоа кафеаво може да значи зацврстување на зиготот во матката.
    Ајде храбро!
     
    На ssweety му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Феминки стомакот ми е некако чудно подуен, на 27 август неколку пати забележав розов исцедок, а требаше да добијам на 29, од 29 па наваму јас добив, но во споредба со минатите циклуси крварењето е многу помало и бојата е доста побледа, немав болки се до дене, денес од прилика кај 16 и 30 почна многу да ме боли стомакот и позади кај крстот, во еден момент чувствувам глад а веќе во наредниот ми се гади, чувствувам поспонасот, е сега моментот е дека имаме незаштитен однос но тој нема свршено внатре, ме интресеира вашето мислење и дали за време на циклусот може да се направи тест за бременост и колку е тој точен?
     
  13. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    Zdravo...site ve sledam ama odamna ne sum pisala na forumot- nekoj mesec..sakav vashe mislenje dokolku nekoj znae da mi odgovori...Vaka:Probuvame za bebence nekolku meseci ovoj pat nesto kako razlicno se sluci....pred da mi dojde me bolea polovinata,dole kako nekoj da te vrti i gradite na denot koga trebase da dobijam jas dobiv i uste sum so menst.samo sto mnogu malku mi teci i epten razlicno mi trae 6 dena celi, obilno 5dena,a sega eve veke 4 den nemam nisto a 3te dena bea po malku i kako uste da si imam menstrualni bolki ...ve molam nekoj ako znae da mi pise nekoe iskustvo ili mislenje ...ili za sigurno da si napravam test ..Odnapred vi blagodaram
     
  14. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15

    Mislam deka nemash potreba od grizi posto ne svrsil vo tebe ne e se taka lesno kako sto mislime....ne si bremena,a inaku mozesh da napravish test se razbira i tocni se ....Pozzz
     
  15. lalala25

    lalala25 Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    devojki mens dobiv redovno na 20 no vcera i denes imam kafeav iscedok i bolki vo jajnicite a decko mi nikogas ne svrsuva vo mene
    od sto moze da e toa :?: :worried:
     
  16. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.493
    Lalala 25, деца се прават со маж и жена, односно мажот треба да сврши во женскиот полов орган, или незнам да не ги носи децата штркот, а што викате вие?
    ВО СИМПТОМИ НА БРЕМЕНОСТ НЕ СЕ ПРАШУВААТ ВАКВИ РАБОТИ, прашањето треба да го поставиш во тема за гинеколошки проблеми. Поздрав и малку повеќе читање и информирање околу сексот треба, па после негова примена, па 21 век сме, нели?
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Од овулација сега си најплодна, без секс или секс со заштита.
     
  18. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    Zdravo se izvinuvam sto pisuvam na latinica od mob sum imav I predhodno napisano deka mi kasni trebase na 23 prosliot mesec da mi dojdi ama ustre ja nema pred nekoj den napraviv test base negativen I denes go povtoriv isto bese negativen ama eve veke cela nedela kako imam krv samo ko ke se izbrisam a Nemam na gakite voopsto ne stignav da odam na ginekolog od licni pricini sepak bi sakala da slusnam dali nekoja imala slicno iskustvo I dali bi mozele testojte da se lazno negativni mnogu mi e strav od spontan lele devojki ve molam za sovet I se izvinuvam za dolgiot post
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не се лажни не си бремена.
     
  20. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    I jas taka mislam samo me buni zosto imam krv a ne mi e voobicaeno to neznam zosto ne mi idi of lele ke si puknam vaka