1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мораш да се опуштиш Иванче! Секако позитивен е тестот. И секако мора да мислисш дека се ќе си биде во ред. Консултирај се со доктор секако, но мислам дека може да ти ја сменат терапијата, да земаш нешто на природна база. Ама верувај ми, ако си бремена, можеби нема д ти треба. Јас сум нервозничка по природа, а од кога дознав дека сум (само 5-6 недели), леле како се смирив. Неопислив мир. Ти посакувам среќа и лесна бременост!
     
  2. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    Cи ве следам скоро секој ден и убаво е oва баш ,различни искуства и совети па сега ме интересира и мене нешто,дојде време и да си пишаm.Не осеќам никакви симптоми освен често боцкање во дониот дел ,особено десниот јајниk и омалаксаност.пробувавме пред некој месец но неуспешно па потоа прекинавме и се пазевме ,меѓутоа овој месец пак пробавме итоа баш vо плодни денови.рано ми е за добивање ,па ме интересира дали погоре наведените работички би можело да се појаваt како симптоми ? ve molam za odgovor
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас од (не)искуство практично, ама доста теоретско :) сфатив дека симптомите се исти со менструалните. Така да има шанси и за добивање и за бебче. Се надевам дека е ова второво кај тебе :)
     
    На ivka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    дај боже да е така,најсреќна ќе сум ,зошто увртрно ми е во глава дека неможам да имам,си правам филмови,зошто пробувавме неколку пати и ништо и после не сакав и пауза правевме од страв да не се разочарувам повторно,ама сфатив дека мора да се трудам и со психава да се средам малку.Фала многу за брзиот одговор
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ееее си пробала неколку пати. Докторите викаат барем една година нормално било, ти со неколку пати ќе се разочаруваш. Кај некои бива одма, кај некои малку потешко. Ама битно ќе биде и не треба надеж да се губи. Вие не паузирајте, туку ставете се во погон секој месец :) ама опуштено, без притисок бебе правиме. Исто можеш да се консултираш со гинеколог и да направиш некои основни испитувања - ти хормони, а тм спермограм. Ќе ти биде полесно кога ќе знаеш дека навистина има или нема проблем.
     
  6. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    pravev ispituvana i se e vo red ,samo jas so filmovite vo glavata nemozam da si se sredam,do toa kje da e sigurno.i da vo pravo si ne legnuvam vekje so zelba za vodenje ljubov tuku za bebe i dodeka vaka si me tepa psihata ke si sharam samo po soveti na forumive hehehehhe.ajde ako ovoj pat ne se fatilo,vekje nema voopsto da mu ja mislam samo opushtenoooooo.....se nadevam :))).
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Eте така. И уште нешто, во денешно време има повеќе лекови од порано, инсеминација, ивф, така да се што е твое ќе си дојде. :)
     
  8. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски


    според мене треба да направиш уште еден тест за бременост.. јас слично како тебе на 15 август добив и после со маж ми имавме секс околу 27 мислам беше така, баш кога ми беа плодни деновите , требаше да добијам на 8 сеп. не добив, на 9 направив тест беше негативен, на 10 пак направив тест, пак беше негативен, ама тоа ги правев во тек на денот, и вчера конечно направив тест ама со првата утринска мокрача и излезе позитивен,,мој совет пробај пак да направиш тест, ако е негативен ,, бргу трк на доктор..нешто не е во ред,,, :^)
     
  9. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Ќе почекам уште некој ден,некако чудно се осеќам,и почесто мокрам,а инаку ми е многу страв,имам и зголемен вагинален секрет,а понекогаш и како безбоен исцедок,да не е некоја некоја инфекција ми е страв, а за бебе не сме уште спремни ама ако биднало наше си се ќе си ги сносиме последиците.
     
  10. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Минатиот месец си добила на 13-ти, зашто мора да значи дека овој месец треба да добиеш точно тогаш? Тек 15-ти сме само.... Јас мислам дека не си бремена, ќе добиеш уживај. Мекушка секој има различно искуство, не мора да значи дека ако тебе ти излегол лажно негативен и нејзе ќе и излезе. Разбирам дека е можно но секое искуство е различно. Во суштина немала ризичен однос, шансите не се големи. :) Времево види го.... ај добиј на време. :D
     
  11. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Не,не ризичен ми беше односот,затоа и се плашам,а мене никогаш не ми доцни ми доаѓа на 27миот ден,затоа и сум малку во паника,бидејќи си имав болки како за добивање ама ништо.А може и од времето ми е и јас на тоа помислив,ќе видиме што ќе биде.
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    А под ризичен мислиш само незаштитен? Ако гледаш така мене секој однос ми е ризичен па не сум бремена. :D Под ризичен подразбирам свршено внатре или пак сомневање во тоа дали го извадил баш на време или не...
     
  13. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Има свршено внатре,затоа е и мојата загриженост :)
     
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    А јас мислам дека си бремена,најсериозно
    Штом си ја поминала фазата болки за добивање и доцнење тоа е тоа...
    Следно би било мачнини,киселини,поспаност и нервоза
     
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Го чекам денот кога барем една феминка ке пише дека имала одности и дека СЕ НАДЕВА дека забременила !
    а не само дека се плашиме да не забремениме !
    или нека се смени насловот од СИМОПТОМИ НА БРЕМЕНОСТ во СЕ ПЛАШАМ ДА НЕ СУМ ОСТАНАЛА ТРУДНА !
     
    На ivka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не има и такви :) ама на тој што сака потешко му оди, па и да има симптоми некои поскептични сме :)
     
    На ivka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски

    како што кажа кукла21 не има и такви, еве јас пример со радост ја примив веста дека сум бремена, одамна пробуваме, и конечно успеавме,,,да бремена сум со второ дете,,,,пресрекјна...
     
    На bebence456 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас пак мислам во оваа тема многу повеќе ги има жените што едвај чекаат да останат бремени и во секој симптом гледаат надеж одошто другите (за разлика од темата Дали сум бремена)
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.658
    Допаѓања:
    72.557
    Пол:
    Женски
    Мене па не ми е логично на секое закаснување на менструација се потресуваат дека се бремени.... има еден куп фактори зашто би каснела менструација, нервоза, стрес, времето, ако не сакаат да останат самото потресување за тоа ја одложува менструацијата. А башка кога не сакаат дете и се потресени, нека пазат малце :D а не на секое... дечко ми не пазеше и направивме глупости, нож под грло ти стаи дечко ти... :D
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Точно од прво до последно. Знаат се за секс освен како да се заштитат :lol: