1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш сум стоела зад ставот дека штом си била доволно зрела да се впушташ во сексуални односи,биди зрела да си ги сносиш и последиците.Па така и јас нема да го отфрлам нешто ако има,никаде не спомнав дека сум престрашена,напротив имам подршка и од дечко ми,па ќе видиме ќе почекам уште некој ден па ќе го повторам тестот.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Вчера ужасно ме болеа нозете, снагата, половините ми се отвори апетитот, лицето ми е цело исфрлено ..,6кога со дојдов од работа измерив температура имац 37,6 и ме тресеше ладно ми беше..се напив парацетамол и легнав да одморам, си викам да се испотам и ке ми помине..два саати лежев и уште ме тресеше а долу во јајниците чувствував болка и пецкање..мерев температура и наместо да ми биде намалена сега ми беше околу 37, 8....и после два саати почна да ми се намалува да станувам да ми се јаде а уште да си имам болка во јајниците како за добиванје....денес немам температура, но уште имам голема болка во нозете и во делот кај јајниците и грбот.... и сега сум збунета дали е настинка,,, дали ке ми дојде... дали немам да ми дојдее... дали да правам уште еден тест....требаше да ми дојде на 09.09. но ја нема ..правев на 13.09 тест излезе негативен ..и сум збунета...ваше мислење..има ли шанса да сум бремена ? ..инака немам редовна заради полицистични јајници...2-3 месеци со помош на прималут нор ми се регулираше сега овој месец едно што ми касни недела веке...којзнае и воопшто дали ке дојде..а таман стигнавме до фаза за испитување на проодност..ајде излезе бакеријата уреаплазам...таман требаше да чекам да ми дојде за да почнам да пијам терапија за бактеријата никаде ја нема да дојде...нешто коо не сака не сака :@
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    По постов се гледа колку си под стрес. Малку олабави се... чим си имала негативен тест ке ти дојде :) Потоа се ке се среди, вака ако се нервираш нема да направиш ништо... само ке одложуваш доколку треба да добиеш, а ако си бремена правиш стресови на плодот. Во никој случај не се нервирај.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ама ја искара :^). Чекаш, многу сакас едно бебенце дс ти се исполни душата и како да не се нервираш? Јасно со нервирање ништо не се постигнува, ама ај контролирај се?
    Кога човек нешто сака се фаќа за се како давеник за сламка. Така да тејк ит изи.
     
  5. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    мене вчера ми правеа трансфер при инвитро, па сакам да знам ако некој знае кои се првите симптоми на бременост и кога се јавуваат? Ми рекоа да мирувам две недели и дури тогаш да направам тест, ама нестрплива сум, одвреме навреме имам кркорење на цревата ии гасови, се плашам да не пкекрварам...и не ми се чекаат 2 недели за тест
     
  6. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Volsebna,od postovite na Lori-30 sto gi imam citano mislam deka spomna za imanje gasovi,nemoj da se sekiras,so Boga napred veruvam ke gi vidis dvete crtki,edna moja prijatelka bese na in vitro i na trinaesetiot den prokrvarila i od pusti strav vecerta napravila test i i izlegol negativen.Utroto povtorno napravila test i i pokazalo dve crtki.Ne ja fatilo mesto i vednas otisla da pravi test preku krv i za sreka i izlegol pozitiven testot,sega veke e petti mesec bremena i vo meseto nosi bliznaci.Zatoa mila opusti se,misli pozitivno i dodeka da trepnes ke pominat tie dve nedeli.Stiskam palci za tebe!!! :*
     
    На volsebna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    знам малку сум хаотична..од што имам веке голема желба .. ама ајде белки господ баве ама нема да забораве...ке бидам еден ден и јас мајка а и мојот сопруг татко...малку тешко ми пага зашто сите околу нас веке и по трето второ чекаат, утре на крштевка ке одиме и сите ке ни викаат ајде што чекате и на ваша глава...и затоа сум и нервозна и стресна...а се трудам пред другите да бидам силна и насмеана...овде вака што си олеснувам малку со ваша подршка..зашто знам дека не сум единствена и сите се бориме заедно за најубавото нешто...
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кога најмалку ќе очекуваш тогаш, ќе ти имаш најголем подарок. Иначе,би сакала да те советувам, да не ги слушаш другите, и повеќе да се смириш, посмирена да бидеш,посредена со мислите. Така со нервози не правиме ништо. Мислам го знаеш тоа. Ќе биде, само полека без паники,нервози. Поработете си со мажето :lol:
     
    На delvi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Мила delvi... Воопшто немој да се секираш за утрешната крштевка. Биди само храбра и главата горе..Устите на овој наш прост народ не можеш да им ги затвориш. Јас имам едно 10 годишно детенце и било кој кај и да ме најди ми вика "Aјде што чекаш уште"...чак ми се случува и сабајлечки да ми го речат тоа кога одам на работа...Па замисли ти како ми почнува понекогаш денот..Божем ја не сакам да родам уште едно!!!! Но секогаш се прашувам зошто луѓево берат туѓи маки и зошто не размислат прво, пред да го постават тоа Глупаво прашање, бидејќи јас лично цврсто верувам дека секоја жена на планетава сака да постане мајка... И од срце ти посакувам што поскоро да ја осетиш мајчинската љубовна магија... Верувај, бескрајна е и неопислива додека сама не ја осетиш. Затоа само опуштено мила, без оглед на се ;)
     
    На podravka и delvi им се допаѓа ова.
  10. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Душо не се сеκиρај, се κе су дојде на свое место, незнам κолκу години си и κолκу вρеме си во бρаκ, ама не паничи... јас сум 32 години, во бρаκ 3 години па немаме сеуште, а оκолу мене само тρудници, дρугаρκите што "вчеρа " се зедоа веκе се пρед поρодување, тешκо е , знам, тоа е, наρодот е таκов, пρашува... туκу мој совет, аκо си повеќе од една година во бρаκ, не оставај на случајноста, почнете со испитувања, и ти и маж ти, бидејќи вρемето минува, а има еден κуп испитувања... ниκој не моρа да знае што пρавите, неκа напρави тој спеρмогρам, ти започни со хоρмонални испитувања, бρисеви, х с г... што е сигуρно сигуρно е, можеби во мегувρеме κе забρеменеш, јас на пρимеρ сега бев на инвитρо, и чеκам ρезултат, ама за да ги собеρам доκументите за ваучеρ од фондот ми тρебаа 2 години... тоа е, неκогаш се оди по потешκиот пат, важно е да се стигне до целта, извини за долгиот пост, главата гоρе и не се отκажува, а на пρашањата што чеκате, можеш лесно да одговоρиш деκа саκате уште малκу да поуживате двајцата :)поздρав, аκо саκаш нешто да пρашаш, слободно испρати ми лична поρаκа, затоа сме овде, да си помагаме и да се тешиме
     
  11. fashionslave

    fashionslave Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    За 5-6 дена треба да (не)добијам.Работевме овој месец вредно за бебенце.Ми се појавија некои чудни симптоми,уште не знам дали е тоа тоа рано е за тест.Сакам да знам дали некоја од вас бремените го искусиле следново
    *болки во половината при движење
    *повремени кратки болки во стомакот како за по голема нужда
    *чувство на пецкање околу папокот
    *мали вртоглавици
    *кркорење на цревата
    *чувство на печење во градите и грлото (најверојатно од киселини)

    Имплантациско крварење немам сеуште.Подуен ми е малку стомакот и тоа заборавив да го кажам.
     
  12. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    fashionslave јас ги имав овие симптоми кога останав бремена пред неколку месеци ( која за жал заврши со спонтан ) ги имав сите симптоми и мислев дека ке добијам ама се покажаа || Дај боже и ти да ги видиш и сите ние за најбрзо време. Имплантациско крварење немав ни јас, ама затоа стомакот ненормално ме болеше и мислев секој момент ке добијам ама тие златните ( беа близначиња ) си се вгнездувале. Извинете за постов. На сите ви посакувам среќа :*
     
  13. fidanka25

    fidanka25 Нов член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    devojki pak jas znaci vaka sekogas imame zastiten odnos i kako so znam sekogas na vreme prekinuvame ... no ovoj pat mi kasni veke 6-7 dena a vcera i denes imam bolki kako za dobivanje gi imam site simptomi za menzis, no nisto vo posledno vreme sum pod stres, me pravea operacija pa primav nekoj antibiotici a isto taka imam i mnogu belo pranje sto mislate vie mozno li e od lekarstvata da docni :worried:
     
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Да, можно е од лекарства да доцни. А и нема шанси да си бремена, ем имате заштитен однос ем прекинувате на време, не гледам можност за забременување тука. Не се секирај. :)
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Е тоа ако е карање незнам :D Ваквите како тебе, нас трудните не треба да не нервираат. Имаме проблеми со хормончињата знаеш :) Сме останале и ние трудни, ама додека не излезе тоа мало човече од мене и јас сум под стрес малце, сите се... одиш на прегледи и сакаш да е се во најдобар ред. И не ја искарав, само нормално напишав толку да не се нервира, а секако еден два коментари нема да ја смират нејзината нервоза, секако дека ја разбирам и не сакав да навредам никој :)
     
  16. 24245

    24245 Нов член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите.Ја сум нова на форумов и сакам да се посоветувам со сите вас.Веќе неколку месеци со сопругот се обидуваме да имаме бебе.Последен пат добив на 29.Август.Имавме незаштитен однос во плодните денови,пред нив,по нив :D :D скоро цел месец :$ :$ Очекувам да НЕдобијам на 26ти Септември.Симптоми имам неколку.Баш во плодни денови почнаа да ме болат градите и еве до ден денеска не престануваат.Обично ме болат 3 4 дена пред да добијам а сека цели 2 недели.Имам зголемен золт вагиналенсекрет,редовно ми доагја да здригам....Ве молам за помош много сум нестрплива :?: :?: :?: :?:

    Поздрав до ситеееее
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Jas ne te sfativ kako navreda :) tyku taka mi dojde koga go procitav posot :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Slicno na moite. Samo sto jas imav i bolki vo polovona i malku jajnicite. Ne dobiv. Testot negativen.
    se nadevam kaj tebe ke bide pozitiven :) site vikaat simptomite se slicni kako menstrualni.
    Pred 3 ciklusi i kaj mene bese taka. Mesto gradite da me bolat nekoj den sto e voodbicaeno, mene be bolea, ne 2, tuku 3 nedeli i kusur. I ne dobiv celi 60 dena. toj ciklus i ovoj mi se najcudnite voopsto! Zatoa i mislam i ovoj e poremeten. I togas apcinja piev i sega. Drugo zaednicko nema, nitu porazlicno od porano.
    26ti e brzo. Stiskame palci za tebe ♡
     
    На 242425 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Devojki izvinete sto vi pisam latinica ama vi gi citam postojve...i ne mozam da izdrzam da ne pisam
    Ni edna od vas neka ne gubi nadez nadezta posledna umira i jss ne veruvav deka bi mozela da ostanam bremena no ete zabremeniv no za zal vo pogresen momennt.. i morase da pijam apcinja za da go isfrlam.... znaci vi pisakuvam mnoguu srejka i nikogas ne gubite nadez i ne se otkazuvajte :* :*
     
    На 242425 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 242425

    242425 Нов член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Dobiv.... :( :( Povekje srekja naredniot pat