1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526

    Znaci mora da odis na lekar, nikoj vaka nemoze da ti kaze sto ti e pa ni lekar se dodeka ne napravis ispituvanja na krv i pap test, za barem donekade da se vidi dali imas nekoja bakterija, virus sto go predizvikala sponataniot ili pak se e vo red a pak moze da imas spontan

    Samo odma na lekar, mnogu cekas
     
  2. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    за тврдата столица ти препорацувам повеке тецности да користис во исхраната како супи итн моzес да пробас и со зелен cај тој исто трака помага во тврда столица со срека драга и гледаљј поскоро да отидес на доктор за болките во стомакот
     
  3. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Само да си кажам дека не мојата мисија не беше успешна. Го изгубив. Поздрав :envy: :envy: ;( ;(
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    pilenka нема збор кој би те утешил сега, болката сигурно ти е голема....но издржи, господ повторно ќе ти подари и даде едно бебенце.
     
  5. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Срце, со тебе сме, што и да ти треба тука сме. Некој збор, утеха... незнам како, ама знам сигурно дека имаш ангелче, не си го изгубила. Ќе даде Господ и ќе си родиш пак. Eте Господ одбрал ние да доживееме и вакви маки, јас еден спонтан лани, оваа година вонматерична, ама што да се прави, стојам на цврсти нозе, малку нелогично, ама вториов пат некако ме направи посилна, и имам поголема верба дека навистина еден ден ќе родам здраво и живо бебенце. Така и ти срце мило, мораш да веруваш дека сонцето пак ќе изгрее како што изгрева секој нов ден! Те бакнувам и гушкам!
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    pilenka mila zal mi je za tebe i za bebenceto milo .... isplacise da ti olesni malce od malce na dusata i moras da pocnis napred da gledas :| ostavi malce vreme da ti se stabiliziraat hormonite i posle obidetese ponovo .... znaj deka se ce bidi vo red ti ja pustam cela sreka i snaga za pobrzo da ti olesni na dusata

    ecapereca како си ми ти ? :) уште колку време треба да помине за поново да се обидите за бебенце?
     
  7. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Фала срце, добра сум, вие како сте? Накај почеток на март поминуваат 6 месеци, ама јас сакам да си почекам уште 2 месеца плус, многу јаки биле тие инекции, да се очисти организмот скроз убаво, па со Господ напред.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    ајде че поминат брзо пола вејче поминале :* јас тешто некако туркам и се молам бебушко што подолго да остани во стомачево да си порасни :( секоја ден со страв сум ама тоа е
     
  9. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Само опуштено мила, нема од што да се плашиш, ќе си седи тоа до 9-ти месец и ќе си го родиш со лесно здраво и живо бебушко тоа слатко :*
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Ви благодарам на утешните зборови и ви посакувам вас се најдобро понатаму..........
     
  11. anafbu

    anafbu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво, јас сум нова овде а и во цела ситуација во која се наоѓам. Утврдена ми е бременост 5 недели еве од тогаш скоро недела помина имам два дена кафеав исцедок некаде прочитав дека е симптом за спонтан а дури по два дена ми закажаа на гиниколог се плашам да не ми се случи нешто бо меѓувреме :(
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас имам прашање во врска со оваа жалосна тема. Ми доцнеше две недели ама немав направено тест за бременост, а имав често мокрење, главоболки, замор, болки во градите и во стомакот од време на време. Ми се имаше случено и капка кафена да имам на гаќите неколку дена пред датумот на добивање, а еднаш недела или две после односот, проследено со јака болка. Таман да направам тест јас добив. Но еве четврти ден уште имам обилно крв а обично само првите два имам..... бидејќи знам дека од спонтан абортус се крвари, сакам да знам какво е тоа крварење, дали е бојата или миризбата различна.... дали доколку направам тест ќе знам ако е тој хормон уште присутен? Бидејќи баш два дена пред да прокрварам дигав тешко и малце ме заболе стомак..... и сега ми се поврзаа работиве па би сакала да знам дали можам да препознаам ако бил спонтан. :?:
     
  13. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Имаш ли основана причина да се сомневаш на бременост ? Веројатно не се работи за никаков спонтан абортус туку промена во менструалниот циклус . Да се утврди дали постоела бременост е потребно тест преку крв . Доколку навистина се сомневаш оди на лекар бидејки можно е да се рани знаци на спонтан ..
    Би требало и да имаш болки доколку се работи за спонтан .

    Во секој случај јас би ти препорачала да посетиш лекар симптомите тешко се распознаваат .
     
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот, инаку секако дека се сомневав на бременост инаку не би ни прашала. :) Ќе проверам секако но ме интересираше дали можам преку самата крв што истекува да забележам разлика. Имав болки не многу големи, но сега веќе ги нема.
     
  15. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    кога имав спонтан прво поцна кафеаво суво потоа малку повеке од нормална менструација и имаше парчиња крв и за околу 8 до 10 дена се исчистив со крварење без киретажа. затоа провери си можно е да било бременост
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Немора да значи дека би требало да се има болки ако е спонтан. Јас и при спонтаниот и при вонматеричната немав ама апсолутно никакви болки. Пред спонтаниот само еднаш кафеаво разлеано на долниот веш, и толку, ништо повеќе. Отидов на лекар, имаше срцева акција, се беше во ред со бебчето тогаш, ставав утрогестан навечер, и кога отидов после 3 недели на контрола, веќе немаше срцева акција, престанало претходната недела. А при вонматеричната одма почна со крваво и кафеаво помешано за после да продолжи крв со парчиња засирена крв. Муабетот ми беше дека немав ни Б од болки.
    Ама сепак, се е индивидуално, имало случаеви и со кафеаво и со крварење, па живи и здрави бебиња се родиле. Секој со своето... Ама само позитивно, тоа е најважно секогаш!
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    4.613
    И јас немав воопшто никакви болки при спонтаниот, ни крварење. Бев кај брат ми и снаа ми во Германија ми доцнеше циклусот. Одлучив да направам тест преку крв кога се вратив. Дента си извадив упут за другиот ден. Резултатот беше позитивен и ми закажаа преглед за другиот ден. Во болница бев во веце и бебето се испушти... Кога ме прегледаа ми рекоа дека нема потреба да ме чистат...
    Толку беше, ниту болки ниту крвови ништо... Немав ниту време да се израдувам на бременоста. Кога го кажувам ова како да не се работи за мене. Немав ниту психички проблеми после абпртусот, немаше ниту време да сфатам дека сум бремена... Матно ми е се.
     
  18. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    еве и јас со прва неуспешна бременост т.е спонтан со само исчистување без киретажа и една нормална бременост без проблеми сега повторно ми се случува истото. правиме се со докторот за задржување на плодот апчиња инекции ама никако да престане кафеното. од првин имаше и крв ама престана и остана само на кафено и еве веќе 10тина дена никако да го снема на цело. сабалје пак имаше свежа кр кога се избришав. мислам требаше веќе да престане на пиење од тие апчиња и ставање инекции. докторот вели да почекаме уште една недела ама немам надеж вече се мислам дали да престанам да ги пијам апчињата и белкким така ќе почнам да си крварам да не ми прават киретажа. дали има некој апчиња да ги дават за да почнам да крварам некак страв ми е од киретажа
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.801
    Пол:
    Женски

    neznam koja nedela si ama ne brzaj so vakvi odluki,kako gospod sto e nikoj ne e.Nikogas nema da znaes dali do kraj ke ja iznosis bremenosta ili ne ako ne probas.I jas krvarev i imav kafeavo do nekade 13 nedela pa eve sega sum 27 i se e dobro.I jas lezev vo bolnica sttogo miruvav se bockav primav 5 meseci utrogestan i se ispadna dobro do sega.I ti nemoj tuku taka da gubiz nadez.Inaku isto ova mi e treta bremenost so toa sto ednata ispadna uspesna i rodiv devojce a drugata za zal so sponatn vo 9 ta nedela.A od kiretazata nema zasto da se plasis sega i so celosna anestezija ja pravat ako vekje nedaj boze dojde do toa.Pobaraj mislenje i od drug lekar ama na svoja raka nezemaj nikakvi lekarstava za da iskrvaris vo domasni uslovi.Mozes da imas pogolemi posledici posle
     
    На dromka, Glasna и zalosna им се допаѓа ова.
  20. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Немој да избрзуваш и јас ке ти речам.Познавам жена што скоро цела бременост имаше кафен исцедок и си роди здраво дете.Ако плодот се развива како што треба немој да паничиш.Што ти вели докторот расте ли бебето или стагнира?
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.