1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41

    Ајде мила, не се замарај само, и јас истото го поминав....Така е ќе биде пак, :hug:
    Само напред и позитивно
     
    На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Dali e normalno tret den posle kiretazata da imam jaki bolki i krvarenje? Prethodnite denovi nemav nisto. Nitu bolki nitu krvarenje. Po nekoaj kapka samo. Ama denes naplati za site denovi. Imam mn jaki bolki i krvarenje kako menstrualno

    Ve molam za mislenje


    [mod-kirilica:23anzgwr][/mod-kirilica:23anzgwr]
     
  3. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Мислам дека е најдобро да се консултираш со лекарот. Кај мене болки не се појавија ниту обилно крварење, но сепак крварењето траеше подолго од вообичаеното, некои 7-8 дена. Се надевам веќе си се консултирала со лекар. Пиши како си денес, позз
     
    На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Утринава спремајќи се за на лекар ми падна едно ОГРОМНО парче. :( Сепак отидов на лекар. Матичната ми рече дека крварењето и болките вчера биле од него. Еве утринава само една капка ми капна, а болки немам никакви. Се надевам дека тоа беше единтвеното парче кое останало неисчистено и дека сега веќе ќе се средам.

    Ферхунде-87ск, дали правеше хистопатолошки испитувања на материјалот? Мене во Ремедика докторот ми рече дека не е многу важно тоа испитување и не го пративме маеријалот на патологија. Денес матичната ме испокара и ми рече дека тоа е најбитниот дел во откривањето на причината за абортусот :(. Навистина кој ќе ги разбере овие доктори и кој ќе им го најде крајот... секој со свои мислења, убедувања...

    И уште нешто... дали правеше испитувања за тебе и кои?
     
  5. Beluvce

    Beluvce Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    RozeSk jas imav spontan pred sedum meseci vo 6-ta nedela no plodot go zagubivpreku 3-4 dena krvarenje bez kiretaza.pauziravme do mart 2011 koga i napraviv ispituvanja preku brisevi za klamidija, pap i mikrobioloski nekoi ispituvanja plus vaginalen i eho pregled se mi bese super, a koga ja prasav doktorkta od sto bil spontaniot vaka mi kaza: "sekoja treta zena dozivuva spontan abortus, a pricinite mozi da bidat virus ili stres vo najgolem broj na slucai.
    zatoa ne se sekiraj, no za tebe licno napravi si ispituvanja!

    golem pozdrav i bidi jaka
     
    На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41

    И јас правев интервенција во Ремедика и истото мене ми го кажаа дека нема да се открие причината, него некој вид на дијагноза да се потврди dissmissed abortion. И јас исто не правев, ама подоцна и мене ме испокараа дека требало, и останав на тоа дека докторот (ако ја имаш читано мојава приказна по форумов) имаше кривица за тоа што ми се случи па за тоа не сакаше да правам хистолошко испитување на материјалот. Жими све, не му верувам на ниту еден доктор повеќе. Страшно....

    За мене лично, освен стандардните после еден месец од киретажата како колпоскопија, брисеви, ехо и слично...ништо друго не правев ради тоа што сите ми викаа дека нема потреба. Сакав хормони да проверам ама исто ме разубедија дека нема потреба. И така си остана. Имав покачена уреаплазма уште на почетокот на бременоста, и тоа се наведе како причина зашто овој докторот од Ремедика не ја лечеше, и после све пиев антибиотици и вагиналети за уреаплазмата и така......ништо друго и никакви испитувања
     
  7. draganulka

    draganulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    zdravo,sakam da vi go kazam moeto iskustvo: Imav dva spontani abortusi,prviot vo septemvri,a drugiot vo juni.Tret pat ostanav bremena po samo eden mesec od vtoriot abortus sosema slucajno i se bese kako sto treba.Vsusnost spontanite abortusi sto gi imav bea rezultat na progesteron inekciite sto mi gi preporaca ginikologot da gi primam a ne znam ni jas zosto :^) koga ostanav bremena po 3 pat ne dozvoliv da mi davaat nikakvi hormoni i se bese vo red :D go imam najubaviot sin na svetot a sega cekam i vtoro dete i sum na pocetokot na bremenosta i poftorno go imam stravot od spontan abortus iako mi e se vo red :) sakam da vi kazam samo pozitivna misla i se ke bide vo red skoro sekoja 2 zena e imala barem 1 spontan abortus pozdrav
     
    На maryska, vaga89, RozeSk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Драганулка, би сакала да те прашам, кога после еден месец остана бремена со прекрасното синче дали тоа значи дека еден циклус после тоа се случи бременоста? Јас имав киретажа на 13.06 и ми рекоа минимум 3 месеци да почекам... но јас сакам после јулскиот циклус повторно да пробаме...

    тебе еден циклус после абортусот ти помина така?
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Пријателката моја имаше ист случај...само неа не и се чекаше и одма после тоа забремени..после 1 циклус...ама различно е кај секого.Се дури не претставува ризик за веднаш да забремениш тогаш стискаме палци за тебе.А јас па се мачиме со мм ама изглда од тој проклет стрес никако...ми се плаче
     
  10. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    мене ми се случиле два спонтани абортуса и тоа во 10-та недела првиот , а вториот во 12-та недела ги направив сите испитувања и се е во ред сега пробувам да останам бремена и конечно да станам мајка. Ние жените навистина сме подложни на големи препреки во животот и секогаш ни се случуваат работи кои тешко ги пребродуваме, но сепак сме посилни психички за понатаму да продолжиме во животот, понекогаш толку многу се разочарувам што ми доаѓа во глас да викам и се да искршам по дома, но пак се враќам во нормала, бидејќи има нешто што ме придвижува, а тоа е надежта сепак таа последна умира. Затоа не очајувајте бидете храбри зошто животот е борба и искрено мислам да ја добијам битката и да победам ќе имам бебе и ќе бидам среќна. Ви држам среќа и никогаш повторно да не ни се случат вакви работи.
     
    На maryska и easyyyyy им се допаѓа ова.
  11. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Една жена која е иначе моја мајка имаше пред мене спонтан абортус бидејќи човекот наречен татко...ја претепал...и го изгубила, и тоа само поради тоа што рекла дека сестра му ја скршила чашата :!: :@
     
  12. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Тоа ти е Анели...женате никогаш не треба да заборави дека таму каде што ќе се мажи, колку и да ја сакаат секогаш ќе си го бранат своето зошто таа не е крв. И секогаш она ќе е крива а не нивното. Ех да беа сите како мајка ми....Прво мене ќе ми се тури зошто како што и во мене вина ќе бара,па после размислува објективно од сите можни агли и гледа кој е крив...или јас или другиот. Ама не се сите така приземјени.
    Се извинувам за офф топик
     
  13. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Тоа е...затоа сега и двете плаќаме за тоа што останала со таков.....но Господ гледа се...се се враќа се се плаќа...а тој скапо ќе си ги плати гревовите негови...бидејќи ги наредил баш доста!
     
  14. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    срц јас лежев во болница 5 дена и таму видов мн случаеви кои дојдоа за киретажа бидејќи немало срцева реакција на плодот и имаше и една жена која имаше докторка роднина и откако и направија киретажа ова докторка дојде кај неа и мн убаво и објасни некои работи за забременувањето... и кажа дека после киретажа треба да се почека барем 6 месеци бидејќи матката и целото тело е било спремно за бременоста за прифаќање на плодот а со киретажата фактички насилно е спречена бременоста и и треба време на матката да се врати во нормала и после да се мисли на бременост не дека ќе неможеш да останеш бремена можеби ќе останеш бремена (има мн кои останале) и сега да пробаш ама можело да има проблеми со развивањето на плодот...... јас имав спонтан и тоа без киретажа само со крварење и пак си почекав 2 месеци од страв и после почнавме за бебеце. со среќа срц
     
    На *Milicka* и RozeSk им се допаѓа ова.
  15. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41

    Баш така love23 ми доаѓа да викам и све да испокршам по дома.......Ама тоа е, се надевам дека кога ќе дојдам на свет нашите долгоочекувани бебуши, ќе ги заборавиме овие маки и нервози......Кај тебе се најде ли барем што би била можната причина за двата спонтани аботуси??? Поздрав и дај боже све да ни биде во ред и за брзо време да изненадиме со бременост која лесно ќе си ја износиме....
     
  16. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Мојата бременост е големо изненадување за мене и мојот партнер,кој се надевам дека ќе биди мојот иден сопруг.Незанам како се случи,во мене не свршил никогаш,али понекогаш имавме односи по два пати во вечер.Тоа сега не ме загрижува.Туку јас сум сеуште малда и некако како да се двоумам за ова дете.Посотојано сум возбудена и имам некои тапи стомачни болки и се чуствувавм некако празно.Дали некоја од вас може да ми каже што се чуствува при тој спонтан абортус???Некои знаци,симптоми???До сега имам направено само тест за бременост на една приватна клиника,преку мокрача,излезе тој позитивен.Друго нисто не сум направила,затоа со одвај му кажав на моите дома-останаја заннемени ;(
    Ве молам ако некоја од вас сака да ми кажи кои се симптомите на спонтаниот абортус???????И покрајс се воопшто немам повраќања,само откако ми закацни менустрацијата 2 до 3 дена имав зголемено мокрење и се чуствував подујана,сега се ми е исто.Често чуствувам потреба за сон и краткотрајни главоболки и цело време сум уморна!
     
    На Detelina4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Кристи ова ти се најнормални симптоми за бременост.Се надевам си решила да си го родиш бебенцето и оди си во тема бременост не мисли одма на најлошото па во оваа тема ;) Ти посакувам се најдобро и лесна бременост :)
     
  18. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    ако почнеш да крвариш кафеава крв ама некако сува на почетокот барем така беше кај мене ама не ти посакувам ттоа да го доживееш.. нека биде се во ред и ајде свадба :clap:
     
    На k.r.i.s.t.i му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Девојки ве молам за мислење. После киретажата немам воопшто добиено а има поминато 48 дена. Вчера имавме незаштитен однос. Сега ме мачи мислата дали има шанса да останам бремена... :( не би сакала затоа што сакав после првата М да ги направам потебните испитувања.

    Дали знаете за некој ваков случај и колкави се шансите за бременост после месец и пол, без прва М после киретажа?
     
  20. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Розе сметам дека тоа што после киретажата не си добила редовно мензис не е во ред....Мислам, може не е ништо страшно, меѓутоа треба да се консултираш со лекар....Не знам што повеќе да ти пишам, јас после киретажата пиев примолут нор и редовно си добив......(мада подоцна се испостави дека тие таблети не биле потребни, но сепак...) се надевам веќе си се консултирала со лекар, а за шансите за бременост, не би знаела ништо да ти кажам. Позз и пиши што си направила....