1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    За жал, никогаш не се надевав дека и јас ќе искусам и дознаам што е тоа спонтан абортус. Не сакам многу да дискутирам на оваа тема зошто што минале низ таков момент знаат точно какво е чувството, но кажете ми, што испитувања сте правеле понатаму? Ме испрати докторката на бета-hCG на клиника и не знам до колку часот се прави тоа? И дали се прави во приватниве лаборатории и колку чини таму?? благодарам...
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Жал ми е за загубата :(
    Иначе бетата најдобро испитај ја од сабајле.Јас после спонтаниот правев само пап и брисеви никакви други испитувања.а бев 9 недела кога тоа се случи.знам дека се ти се чини глупо што и да ти кажат ама верувај дека секоја втора жена поминува низ ваква природна селекција.
     
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    joy1, ти си првата која ми даде утеха, со никој не сум се видела и не ми се ни зборува :( наместо да соопштам убави вести, сопругот замалку ќе испуштеше пред други, јас низ ова треба да минувам. Пред 4 месеци правев пап и микробиолошки брисеви се беше уредно и се израдував на позитивните тестови, првиот со блага розева вториот после 5 дена со јако црвена веќе втора линија. Одеднаш менструални болки и искрварив. Се прашувам, можно ли е лажно позитивен тест.. ама ми доцнеше веќе 10 дена... на клиника си испитувала бета? Или?
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Уф незнам кај се испитува не сум од скопје ама би требало во било која лабараторија да може.
    Ако ти се верува пред некое време јас оѓав лажно позитивен .ми доцнеше околу 3-4 дена.правам тест позитивен,го повторувам за неколку часа пак позитивен.отидов сабајлето преку мокрача да испитам негативен.Јас останав подзината.И појдов на крај преку крв бетата рамна на нула.
    Ми вика докторката ако имало крв во мокрачата може да покаже лажно позитивен.Истиот ден добив
    Мн мн ретко има лажно позитивни тестови но сепак сд случуваат
     
  5. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    ^^ Јас испитував на клиника, нема врска кое време затоа што сум испитувала и навечер (тоа е хормон и нема врска кога се испитува), за цена незнам колку беше точно мислам некаде околу 40 ден. а ти треба упат од матичниот гинеколог. Инаку знам одлично како се чувствуваш, го поминав и јас истото, плачења депресии,ама си реков дека е подобро сега додека уште не го знам да го немам отколку да го родам и да го изгубам. Брзо се опоравив благодарение на мм и само после 3 месеци повторно останав бремена од првиот обид и еве сега го успивам синчето кое никако не сака да заспие. :lol: Ти посакувам побрзо опоравување и што побрзо забременување.
     
    На dromka и girl1985 им се допаѓа ова.
  6. vodolija123

    vodolija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    да се надоврзам на твојов случај...и мене ми се случи скоро исто во декември месец ми каснеше скоро две недели а во текот на тие денови направив 3 тестови со исти резултати како и твоите (прво бледо розе второ појасна розе и третиот исто така) но прокрварив како прв ден менструација (и така и беше и во наредните 12-14 ден а обично менстр. ми трае 4 дена) во болница ме примија бидејки сеуште не бев прегледана од матичен гинеколог мислев е рано, и веднаш во истиот момент ме пратија да испитам бета која беше позитивна со некоја си вредност не се секавам сега колку беше, на ехо не се гледаше никаков плод па се сомневаа на вонматерицно. Ме држеа 3 ноки во болница само да ми ја следат бетата без никакви лекарства а тестот си беше сеуште позитивен само што вредностите на бетата се намалуваа ме испуштија со дијагноза спонтан абортус и по понатамошни прегледи ехо колпоскопија пап (др. ништо) докторот ми рече се е во ред нема потреба од пауза. На твоето прашање ке одговорам првиот бета ми го правеа во 17.00ч од прилика а следните на утро зошто бев во болница и со упут од доктор ми зедоа 100ден за едно испитување. Се извинувам на долгиов пост но и мене ми е тешко и те разбирам низ што поминуваш само сакам да ти кажам да не се грижиш се ке биде како што треба...позз
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. feminka85

    feminka85 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас пред 2 дена имав абортус, во 10та недела бев на редовен преглед и докторот откри дека во 8ма гн срцето на бебето престанало да чука.Немав никакви симптоми ни болки ни крварење, ми дадоа 4 вагинални таблети ( биле побезбедни од правењето киретажа ) за така да почнам да крварам и да го исфрлам плодот :'( ...
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Немој да си тажна мила подобро сега отколку понатаму,штом веке вака требало да биде.Одмарај си дома соземи се па пак ке си останеш бремена :)
    За жал се случуваат и вакви раб
     
    На feminka85 и girl1985 им се допаѓа ова.
  9. Matilde

    Matilde Нов член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    Prvo izvinete za latinica no od mobilen sum, da se prijlucam i jas na ovaa bolna tema :(
    Vo april imav abortus vo 9 nesela plodot ne se razvivase kako sto treba pa norav vo kiretaza, bev ocaena ovoj mi bese prvoto dete, po ispitive mi pokaza nesto MOLA ( Dali znate sto e ova?).. Cekav 3 meseci i posle site ispituvanja mi kaza vo sistina deka se e vo red mozam da se obiduvam povtorno za da stanam bremena,, ama za zal deneska mi dojdoa i mnogu loso se custuvam posto sa prvoto bebence se obiduvav okolu 9 meseci da stanam bremena i se plasam da ne treba istoto da go cekam i sega :sweat:
     
  10. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.725
    Допаѓања:
    3.366
    да не е моларна бременост ? а таму не ти кажаа што значи тоа, не ги праша ти? :^)
     
  11. Matilde

    Matilde Нов член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    Da molarna mi bese pa od toa mi kazaa deka plodot ne se razvival sega napraviv testovi vo sistina mi kaza deka ja nemam veke deka mozam da se obidam povtorno da stanam bremena ama eve otide eden mesec i nisto denes mi dojdea . Ali imam i mnoguu strav da ne se sluci povtorno istoto i nezn dali ke mozam povtorno da ostanam bremena posto ona mi bese prvata bremensot i za da ostanam probal celi 9 meseci :(
     
  12. devojkaa86

    devojkaa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    15
    И јас имав ваκво ρазочаρување пρва бρеменост во 9та недела ми κажаа деκа нема ρазвитоκ и на 9ти ми напρавија κиρетажа (слиκа κоја нема да ја забоρавам ) сега се опоρавувам и сум под голем стρав зошто читам деκа имале и по неκолκу спонтани не би можела да издρжам ваκво нешто повтоρно ,а и ниκаκо не ми излегува од глава тоа ЗОШТО ;(
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    srcka i jas se prasuvav zosto ova mene mi se slucuva,zosto bas mene?!Jas imav spontan vo 11 ned.i nikogas ne ja doznav pricinata zosto toa mi se sluci.Mnogu se plasev pak da ne mi se povtori,nemase da mozam pak da gi prezivuvam site onie strasni nesta(obilno krvarenje,gubenje svest,kiretaza,depresija...).SO GOSPOD NAPRED,narednata bremenost ja iznosiv do kraj i sega se guskam so mojta princezicka.Nemoj samo da ocajuvas i da razmisluvas na crni nesta,samo pozitivno i so boga napred,ke bide se vo red!
     
    На dromka, devojkaa86 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  14. fashionslave

    fashionslave Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Дали и се има случено на некоја од вас да добие симптоми за бременост прерано пред (не)очекуваната менструација и да биде 100% сигурна дека е бремена и пред да се потврди да го исфрли плодот преку менструација? Значи да дојде до оплодување а од некоја X причина плодот да не се вгнезди..
    Мојот случај претпоставувам дека беше таков,дури имав и имплантациско крварење недела дена пред циклусот.Кога отидов на гинеколог ми рече дека инфекција и плус воспаление на цервиксот.
    Таа крв не верувам да беше од тоа,баш месецот кога пробував да останам бремена... :^)
     
  15. haska-haskicka

    haska-haskicka Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    74
    Здраво драги пријателки и јас за жал го имав ова непосакувано искуство имав Спонтан во 5месец од бременоста.Редовно бев на сите прегледи и се беше во ред бебпцето добро се развиваше бевме пресрекни но се случи тоа сто се случи геникологот се чудеше бидејки беше се во ред исто така ми рече дека тоа многу често се случува и дека сум млада и дека ќе си имаме друго бепче.Тоа ми беше прва бременост но господ си знае така требало да биде здравје ке биде пак.Идни мајки само напред и без разочарувања господ си ја знае работата и како сто имаше написано една од пријателките Господ ни затвара една врата но ни отвара две врати кон иднината
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Izvinete sto pisam latinica od tel sum...
    Znaci vaka jas so maz.mi skoro 1 ipol sum razdelena e megutoa pred 5 dena razbrav deka sum bila trudna 8 nedeli i jas ne sakav da izvrsam abortus no mi prepisa nekoi apcinja za da imam isto kako spontan abortus ispiv samo edno od niv i moeto bebe vejke mi padna no imam silni bolki vo dolniot del na stomakot i imam mnogu krvarenje i koga ke odam da se ponocam mi pagaat kako golemi parcinja grutki bev kajj dojtorkata vcera i mi rece deka da imam bolki normalno e a kas vcera nemav mnogu krvaranje se se sluci vo tekot na nojkta ve molam za nekoj sovet...
     
  17. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Тоа што ти паѓаат парчиња е нормално се доисфрла плодот, се чисти, а и болките се нормални. Сум имала јас спонтан можеби погоре си прочитала, но кај мене беше со киретажа. Некоја од девојкиве имаше искуство како твоево и пишуваше дека е нормално. А ти зошто не си му кажала на маж ти (бивш) дека си бремена можеби работите ке се сределе, ахх :worried: биднало што биднало сега не се нервирај...
     
  18. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    haska многу ми е жал за тоа што ти се случило, бидејќи поминав низ истото и толно знам како се чувствуваш. Ќе ти речам да не се нервираш иако знам дека тоа е невозможно, но сепак тука сме да се тешиме, нели? а плодот зошто не го даде на испитување можеби ке ја дознаеја причината. Да, докторот ти кажал дека тоа се случува често, но до 3 месец. во 5 месец не се лучува толку често.. Имаш поддршка од сите нас и дајбоже се да се среди па ги видиш || :*
     
    На dromka и haska-haskicka им се допаѓа ова.
  19. AnaSe

    AnaSe Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    29
    па со многу жалост ке це придружам и јас во ова тема :( пред 7 месеци имав абортус со киретажа бо 9 недела на бременоста причинаЧ плодот не се развивасе веќе ;( ...се чував некои месеци и прд три месеци си добив зелено светло од докториве да не се чувам веке да пробам да забременам повторно..веке три месеци пробам ама ништо,,,проблемот ми е сега овој,,секогас од кога ми дојде за прв пат менструацијата ми доаѓа по датум знаци ако е 23.08 мора 23.09 да ми дојде знаци нигогас не се слуцило да ми доцни или да ми дојде по рано а овој месец ми дојде 5 дена порано ? :worried:
     
  20. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Sum mu kazala deka sum trudna no toj mi rece ova dete ne e moe jas si imam druga i so neja ke si pram 100 deca... :( a najloso od se mi e deka posle 2 ipol godino zabremenav