1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. haska-haskicka

    haska-haskicka Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    74
    Драга Ивка10 ти благодарам за подршката како што рече и ти тука сме да се подражуваме многу ми значи дај боже поскоро да ѓи видиме тие // ;) секако ќе ја споделам нашата радост со вас поздрав девојки
     
    На dromka и ivka10 им се допаѓа ова.
  2. haska-haskicka

    haska-haskicka Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    74
    AnaSe незнам која бременост тие но знам дека после бременоста со жената се се менува така да мое мислење е дека хормоните си го направиле своето и затоа е така, кај мене беше така но после спонтаниот циклусот ми доага редовно и тоа од циклус до циклус 28-29дена и сее така бев на гениколог баш кога ми се плодните денови 13-14-15ден од циклусот и ми рече дека има созревање на јајце клетка прегледите и брисевите се ок па сега ке работиме на случајот :) и дај боже се да биде во ред ти сепак посети си лекар и слушни и стручно мислење тие па подобро знаат.Мое мислење е дека сега си добила мензис нормално и дај боже да биде знак за нешто многу убаво она што сите го очекуваме со среќа пријателќе побрзо да се израдуваш <3 <3 .....
     
  3. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не е најлошо мила ич да не се секираш, Господ се прави со причина и ова ти е доказ. Што ако си забременела веднаш? Сега ќе си имала двегодишно дете (или постаро) и сепак ќе си била разведена. Ќе си имаш и ти 100 дечиња со некој кој ќе го заслужи тоа. Everything happens for a reason. :) Главата горе, Господ е голем, сигурна сум дека ти спрема нешто многу поубаво. :)
     
  4. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Majli сега е најважно да не се нервираш, а Господ како што рече Lovely93 се ке си врати и секако дека чува нешто подобро за тебе. Тука сме секогаш да те поддржиме :*
     
  5. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    Ne se sekiraj sto da se pravi bidi silna pa gospod ke ti dade deca so nekoj sto ke zasluzi da si bide so tebe...inaku sa krvarenjeto normalno e taka da bide znaci dodeka ne isfrlish se od tebe ke imash karvarenje jas imav spontan krvarev 7 celi dena i to so partali-pomali i pogolemi i koga se se iscisti mi prestana krvarenjeto posle edna nedela na denot koga trebase da dobijam si dojde menstruacijata,ke se stabilizirash samo bidi silna se ke pomine...
     
  6. AnaSe

    AnaSe Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    29
    фала ти многу за убавите зборови и желби ,,иначе ова ми беше прва бременост и работава е дека после спонтаниот 3 месеци ги имав по ред менстр, на време ни ден пред или потоа ,,не знам веќе и јас многу сум збунета за тоа бременсот си чекав и си се подрудив да забременувам 9 месеци па се плашам сега дали ке останам повторно бремена ,,,затоа и правам паника ;( ,,и секој месец што поминува со негативен тест се плашам дали ке мозам да станам бремена повторно ;(
     
  7. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Ана без гајле да бидиш κе си останиш паκ нема туκа ништо стρашно. Аκо си напρавила испитувања и се κаκо што тρеба нема потρеба од паниκа. Еве и ние се тρудиме паκ после еден спонтан ама не оди тоа таκа наеднаш. Κе биди да не се сеκиρаш, а сега и пρемногу мислиш на тоа и затоа таκа. А пρичина ти κажаа κоја е за спонтаниот?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AnaSe

    AnaSe Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    29
    Da mila mi kazaa, plodot ne se razvivase povece si ostana kako 7 nedeli a jas veke vo 10 nedela pocnav da vleza,, po od kiretazata mi zedona nesto da mi pravat analizi mi kaza nesto MOLARNA bremensot mi daoa apcinja i posle 3 meseci si praviv analiza mi kaza deka veke nemam nisto i deka mozam da se obidam povtorno da stanam breemena pa sega si ceka ;(
     
  9. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    истата причина и кај мене беше само што јас цел месец ги носев мртви во мене, ни болка ни крварење ништо немав. Кај мене до 8 недели се развиваа а јас требаше 12 да бидам, и кога појдов на контрола ми кажаа дека нема срцева акција и дека морам на абортус. Срцето ми престана во моментот ама тоа е тоа, со нови сили сега се трудиме
     
  10. AnaSe

    AnaSe Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    29
    Ti go posakuvam se najdobro mila i se nadevam deka mnogu brzo ke ne iznenafis so novi vesti ,,, i nemame sto da prajem osven da cekame ,, eve mene mi otide i mesec ama
    Ustr nisto -a ovde gledam zeni sto ostanale povtorno vednas od prviot ubid ama zdravje ke bidi i kaj nas :*
     
    На ivka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Srce2

    Srce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    Zdravo devojki jas sum nova vo forumov.I jas imav spontan vo 5 mesec od bremenosta,no krvarev mnogu,bebeto ne se razvivase kako sto treba,pa sve se sluci nabrzina se otvoriv i go rodiv mnogu e tesko :'(
     
  12. Srce2

    Srce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    Plodot go pustija na vestacenje sve bilo vo red nemalo anomalii samo sto pocnalo da ne se razviva kako sto treba
     
  13. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    ајде srce2 многумина сме поминале низ истата мака, тешко е знам ама мора да бидиш силна и да издржиш. Еве 3 месеци поминаа од спонтаниот и се обидувам уште да застанам на нозе, само треба јака поддршка и волја да продолжиш понатаму. Ти посакувам се најдобро, побргу да се опоравиш и за брзо да се израдуваш
     
  14. Srce2

    Srce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    Vi blagodaram mnogu za podrskata pa da se boram da izdrzam i bidam silna od spontaniot ima pominato 8 meseci ama nikako nemoam toa da go zaboravam,za brzo i od vas da slusnimme ubavi vesti i site zaednoo da se raduvame :D
     
  15. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Zdravo, na site ni e tesko, koj ne pominal ne znae jas eve 40 dena otkako go zagubiv.Jas pretrpiv golem sok oti go nosev 41 nedela pet dena po terminot mi se desi toa najstrasnoto ,da nema src akcija.problemot e sto se zamotalo so pap vrvca do tolku da nema dotok da se hrani . ne mozam taa gletka da ja zaboravam mn mi e tesko vo zivot vaka ne sum lebdela da nemozam da se sozemam ,od doma ne mozam da ispadnam.Sakam da odam na rabota neznam dali ke mozam da rabotam.Sega samo edna misla mi e postojano vo glavata povtorno da zabremenam samo neznam kolku da cekam ,a ne mi se ceka sakam sto pobrzo.Samo togas ke se smiram.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.813
    Пол:
    Женски
    Zrno јака ти душа ,незнам што др да кажам.Мн е сурово ова што ти се случило.Дај боже господ да те награди со две одеднаш.На другарка ми истото и се случи.На денот на терминот бебето умре.Мн е тешко биди силна и не ја губи вербата.
     
    На dromka и ZRNO им се допаѓа ова.
  17. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Setesam nesu samo jas imalo ima i ke ima ,no edno si vikas zosto jas .Veruvam vo bog on dava on zima.Taka trebalo da bide po sekoe loso i dobro.
     
  18. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
     
  19. bogdancanka

    bogdancanka Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    zdravo jas sum nova :) sakam da ja spodelam mojata prikazna koja zavrsi mnogu loso,barajki uteha po stranicite naletav na stranava.izvinete ako mojata prikazna ne e za ovaa tema,do pred dvaesetina dena jas bev najsreknata na ovoj svet,posle dolga borba so sterilitet konecno si gi docekav dvete crtki.na pocetokot od bremenosta imav krvarenje koe bese rezultat od hemotom no za sreka seto toa zavrsi i posle treti mesec se bese super.pomisliv deka seto toa e zad nas i se e vo red i konecno se oslobodiv.nemav nikakov problem, redovni kontroli, pocnav da uzivam vo bremenosta koga edno utro vo 24 nedela i 4 dena se razbudiv obliena vo voda ;( ;( ;( vo panika nemav pojma sto se desava mu se javiv na maticniot,odman na pregled mi puknal vodenjakot.od tamu hitno za skopje lezev do 26 nedela no za zal tolku izdrzavme ;( ;( ;( moite malecki se rodija i posle nekolku dena borba gi zagubiv ;( ;( ;(
     
  20. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Како јас да сум го пишувала постов, истата случка, во иста недела, исто издржавме до 26 недела, само моето беше едно и без проблеми со стерилитет. Многу добро знам каква е таа болка, не се заборава тоа, но пак ќе повторам,жената издржува буквално се и пак се исправа. Бог нека ти даде сила за понатаму.
     
    На dromka и tincemajmunce им се допаѓа ова.